کلاهبرداری در کیف پول های TON ! مراقب NFT های جعلی باشید

کلاهبرداری در کیف پول های TON ! مراقب NFT های جعلی باشید

با افزایش چشمگیر محبوبیت ارزهای دیجیتال مبتنی بر شبکه تون (TON)، مانند نات کوین (NOT)، متأسفانه شاهد افزایش قابل توجه کلاهبرداری‌های مرتبط با کیف پول‌های این شبکه نیز هستیم. گزارش‌های متعددی از سوی کاربران فعال اعلام شده که حاکی از دریافت اعلامیه‌های متعدد از سوی پروژه‌های کلاهبرداری و در نهایت، سرقت سرمایه‌های آنها است. یکی از شایع‌ترین روش‌های فریبکارانه، ایردراپ‌های جعلی توکن‌های غیرمثلی (NFT) است که با وعده‌های وسوسه‌انگیز، کاربران ناآگاه را گمراه می‌سازد. در این گزارش، به بررسی این نوع کلاهبرداری رو به گسترش می‌پردازیم و راهکارهایی را برای حفاظت از دارایی‌های دیجیتالی شما ارائه می‌دهیم.

۵ هشدار کلیدی که باید به خاطر بسپارید:

  • ایردراپ NFT توسط پروژه‌های معتبر، امر رایجی نیست.
  • پروژه‌های واقعی، NFT ها را مستقیماً به کیف پول شما ارسال می‌کنند.
  • برای دریافت NFT پروژه‌های معتبر، نیازی به برداشت (Claim) نیست.
  • هیچ پروژه معتبری کاربران را به برداشت توکن از سایت خود تشویق نمی‌کند.
  • مراقب ارقام عجیب‌غریب و وعده‌های پر سود باشید.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟

ایردراپ‌ها دقیقا چه هستند؟

ایردراپ‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال، روشی رایج برای توزیع رایگان توکن‌ها به دارندگان فعلی یا کاربران جدید است. پروژه‌های مشروع از این روش به‌عنوان استراتژی بازاریابی استفاده می‌کنند. با این حال، کلاهبرداران نیز از مفهوم ایردراپ سؤاستفاده می‌کنند تا کاربران ناآگاه را فریب دهند.

بیشتر بخوانید: ایردراپ چیست؟

ایردراپ نات کوین زمینه‌ساز افزایش کلاهبرداری

چندی پیش، توکن بازی تلگرامی نات کوین (NOT) عرضه شد که هیاهوی زیادی در شبکه‌های اجتماعی، طرفداران این بازی و مخصوصا کاربران ایرانی ایجاد کرد. عرضه این توکن به‌صورت رایگان انجام شد و به تمام بازیکنانی که در فرایند استخراج نات کوین مشارکت داشتند، تخصیص یافت.

برخی از کاربران موفق شدند سودهای خوبی از این بازی تلگرامی کسب کنند؛ اما نکته قابل‌توجه این است که برای برداشت نات کوین شما نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه تون دارید. این موضوع سبب شد تا شبکه تون کاربران زیادی را به خود جذب و همین موضوع زمینه را برای سؤاستفاده کلاهبرداران فراهم کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش فروش نات کوین

اگر شما هم با کیف پول‌های شبکه تون، مانند تون کیپر (Tonkeeper) تعامل داشتید، ممکن است اعلامیه‌هایی مبنی بر دریافت ایردراپ NFTهای رایگان مانند دریافت ووچرهای نات کوین، تتر (USDT) و تون کوین (TON) برای شما ارسال شده باشد. توجه داشته باشید که بیشتر این NFTها پروژه‌های کلاهبرداری هستند و هدف اصلی آنها دسترسی به کیف پول شما است.

نحوه عملکرد ایردراپ‌های جعلی

کلاهبرداران با ارسال نوتیفیکیشن‌های ناخواسته، به کاربران اعلام می‌کنند که برای شرکت در یک ایردراپ انتخاب شده‌اند. این پیام‌ها اغلب وعده پاداش‌های قابل توجهی مانند ووچرهای USDT یا سایر توکن‌های محبوب شبکه تون مثل NOT و TON می‌دهند. برای ایجاد حس فوریت، کلاهبرداران بر محدودیت زمانی و موجودی تأکید می‌کنند و کاربران را ترغیب می‌کنند تا هرچه سریع‌تر بر روی لینک‌های ارائه شده کلیک کنند.

قربانیان با ورود به وب‌سایت‌های مشخص شده، فریب می‌خورند و جزئیات کیف پول یا کلیدهای خصوصی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند. بدین ترتیب، کلاهبرداران به راحتی می‌توانند دارایی‌های دیجیتال قربانیان را به کیف پول خود منتقل کنند و آنها را با دستان خالی رها کنند. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از این ایردراپ‌های کلاهبرداری را ببینید.

چگونه در دام کلاهبرداری‌های ایردراپ نیفتیم؟

قبل از هر چیز، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید هرگز روی لینک‌ها یا پیام‌های مشکوک ارسالی مرتبط با ایردراپ‌ها کلیک نکنید. کلاهبرداران از طریق فریب شما به کلیک روی این لینک‌های آلوده، در تلاش هستند تا به کیف پول و اطلاعات حساس شما دسترسی پیدا کنند. همچنین هرگز کیف پول یا کلیدهای خصوصی خود را به آدرس‌های ارائه شده در این پیام‌ها وصل نکنید. این اقدامات خطرناک، مستقیماً کنترل دارایی‌های دیجیتالی شما را به کلاهبرداران می‌سپارد. برای محافظت از سرمایه‌تان، لازم است که ۵ هشدار کلیدی زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:

آگاهی از ایردراپ: به خاطر داشته باشید که ایردراپ‌های NFT توسط پروژه‌های معتبر رایج نیست. همیشه مشروعیت هر ادعای ایردراپ NFT را با دقت بررسی کنید.

توزیع مستقیم: پروژه‌های واقعی، NFT های ایردراپی را مستقیماً به کیف پول کاربران واجد شرایط ارسال می‌کنند. اگر پروژه‌ای از شما می‌خواهد برای دریافت NFT اقدامی مانند Claim انجام دهید، احتمالاً کلاهبرداری است.

عدم نیاز به برداشت: هیچ پروژه معتبری از کاربران نمی‌خواهد برای دریافت ایردراپ، توکن‌ها را از سایت آنها برداشت کنند. اگر چنین درخواستی دریافت کردید، بسیار محتاط باشید.

احتیاط در برابر ارقام و وعده‌های عجیب: ایردراپ‌هایی که ادعا می‌کنند مقادیر بسیار زیادی توکن یا NFT هدیه می‌دهند، تقریباً همیشه کلاهبرداری هستند. این ارقام نجومی، تاکتیکی برای جلب توجه و فریب کاربران است. همیشه به‌خاطر داشته باشید: «پنیر مفت در تله‌موش پیدا می شود!»

عدم اعتماد به پیام‌های ناخواسته: هرگز به پیام‌ها یا لینک‌های ناخواسته اعتماد نکنید. کلاهبرداران همیشه از این روش برای نفوذ به کیف پول شما استفاده می‌کنند. از درخواست‌های انتقال دارایی به سایت‌های ناآشنا جداً خودداری کنید.

چگونه از شر NFTهای کلاهبرداری خلاص شویم؟

برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال خود در برابر ایردراپ‌های جعلی، همیشه اطلاعات مربوط به ایردراپ‌ها را از منابع رسمی و معتبر پروژه‌ها دنبال کنید. به‌طور کلی هیچ راهی وجود ندارد که از ارسال پیام‌های ایردراپ جعلی به کیف پول‌های خود پیشگیری کنید. توجه داشته باشید که این ایردراپ‌های جعلی دیر یا زود به‌صورت خودکار از کیف پول شما حذف می‌شوند. اما اگر خودتان می‌خواهید این پروژه‌ها را به‌صورت دستی از کیف پولتان حذف کنید، در ادامه این راهکار را شرح می‌دهیم.

حذف NFT‌های کلاهبرداری از کیف پول تون کیپر

تون کیپر به‌عنوان یکی از بهترین کیف پول‌های شبکه تون محسوب می‌شود که بسیاری از کاربران ایرانی نیز از این کیف پول استفاده می‌کنند. شما برای حذف NFT‌های کلاهبرداری از کیف پولتان به‌سادگی می‌توانید آنها را پنهان (Hide) کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد بخش تنظیمات (Setting) کیف پول تون کیپر شوید.
  • روی گزینه توکن‌ها (Tokens) کلیک کنید.
  • در صفحه مرتبط با توکن‌ها وارد دسته‌بندی کلکسیون‌ها (Collectibles) شوید.
  • حالا کافیست NFT کلاهبرداری را پیدا کنید و روی گزینه Hide در کنار توکن که با علامت منفی نمایش داده می‌شود، کلیک کنید.

به همین راحتی شما می‌توانید NFT‌های کلاهبرداری را در کیف پول خود مخفی کنید تا دیگر به شما نمایش داده نشوند.

جمع‌بندی

با گسترش روزافزون بازار ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت شبکه تون، کلاهبرداران نیز روش‌های جدیدی مانند ایردراپ‌های جعلی را برای فریب کاربران ابداع کرده‌اند. آگاهی از نشانه‌های هشدار، شناخت ایردراپ‌های معتبر و پیروی از اصول امنیتی، کلید محافظت از سرمایه‌های شماست. با افزایش آگاهی و به اشتراک‌گذاری تجربیات، می‌توانیم جامعه‌ای آگاه و مقاوم در برابر کلاهبرداری‌های ایردراپ بسازیم. فراموش نکنید، هوشیاری شما بهترین سلاح در برابر کلاهبرداران است!

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محمد
محمد
3 هفته قبل

بیچاره شدم 40 میلیونم رفت 😞

Soheil abbasi
Soheil abbasi
3 هفته قبل

سلام.....آقایان.بانوان محترم کسی میدونه علت این موضوع رو البته من پیگیر نیستم سرم مشغوله صبح سحر تا نیمه شب همونطوری مونده تو ربات ناتکوین هر کار انجام میکنم راحت و سریع اما موقع انتقال به تونکیپر یا لودینگ داره یا اررور میزنه مینویسه لحظاتی بعد حالا اومدم گفتم شاید مدل تغییر کرده تون هم واریز کردم ولت تونکیپرم ولی نشد کسی میدونه کجا بگم چیکار کنم؟؟🙏😎`

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
3 هفته قبل

برای همین کلاهبرداری ها نات کوین را نمیشه به این صرافی واریز کرد از کیف پول تون کیپر ؟