دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

 

از بسیاری جهات می‌توان بیت‌کوین را معادل ارز  رمزنگاری‌شده در نظر گرفت و در اصل، بیت‌کوین جزء اولین ارزهای رمزنگاری‌شده بود که در سال ۲۰۰۸ به دنیا معرفی شد. از آغاز شکل‌گیری بیت‌کوین، میلیون‌ها تراکنش روی بلاک‌چین با موفقیت مدیریت شده‌اند. اما با گذشت زمان، سرعت تراکنش‌های بیت‌کوین افت پیدا کرد، گویی گل و لای در لوله رسوب کرده باشد.

افت سرعت بیت‌کوین را می‌توان به موفقیت آن در ترغیب افراد به استفاده از این ارز و انجام تراکنش‌های بیت‌کوینی نسبت داد. از سوی دیگر، ماهیت بیت‌کوین به گونه‌ای است که تداوم موجودیت و عملکرد آن در گرو فعالیت هزاران  معدنچی (Miner) است.

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

سرانجام، پنجه‌ی (Fork) بیت‌کوین اجرایی شد:

بیت‌کوین نتوانست در کسب اجماع موردنیاز برای اجرایی کردن تکنولوژی SegWit2x، موفقیت‌آمیز عمل کند و این تکنولوژی بدون حصول توافق عمومی، توسط بازیگران کلیدی این حوزه اجرایی شد. از سوی دیگر فقدان اجماع، منجر به اجرایی شدن راهکار رقیب SegWit2x، یعنی Bitcoin Cash شد. در حالی که در SegWit2x، داده‌های تراکنش بیت‌کوین به بیرون از بلوک انتقال می‌یابد تا سرعت تراکنش‌ها را افزایش دهد، Bitcoin Cash داده‌ها را درون بلوک نگه می‌دارد اما حجم بلوک را به ۸ مگابایت افزایش می‌دهد.

آیا  پنجه معادل پول رایگان است؟

هم بله و هم خیر. برخی از مردم پس از ایجاد پنجه، در کیف پول‌های خود هر دو ارز را خواهند داشت. ارزش نهایی  BTC و BTH به نیروهای تأثیرگذار بازار بستگی دارد.

پری وودین (Perry Woodin)، مدیر عامل Node40 می‌گوید: «افرادی از Bitcoin Cash سود می‌برند که آن را پول رایگان به حساب می‌آورند و اقدام به سرمایه‌گذاری آن می‌کنند. درست مانند یک مسابقه، باید منتظر باشید و ببینید چه کسی زودتر از بقیه، Bitcoin Cash خود را می‌فروشد.»

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

رایان تیلور (Ryan Taylor)، مدیرعامل  Dash Core معتقد است: «در مورد Bitcoin Cash، سوء برداشت‌های بسیاری وجود دارد. در واقع، بیت‌کوین، دوشاخه نمی‌شود بلکه تعدادی برنامه‌نویس، یک  ارز دیجیتال ایجاد کرده‌اند و با پرداخت آن در ازای بیت‌کوین، راه موثری برای توزیع این ارز ایجاد کرده‌اند. در نهایت این بازار است که تصمیم می‌گیرد، اما من معتقدم Bitcoin Cash در بلندمدت شانس موفقیت چندانی نخواهد داشت. اگرچه Bitcoin Cash در افزایش ظرفیت، موفقیت‌آمیز عمل کرده، اما مسائل بسیاری هنوز حل نشده باقی مانده‌اند. اول این که Bitcoin Cash مشکل مقیاس‌پذیری را حل نکرده‌است، بلکه سعی کرده با افزایش حجم بلوک‌ها، تصمیم‌گیری در مورد مسئله را به آینده موکول کند. به این ترتیب، هنوز نمی‌توان آن را تکنولوژی قابل اتکا به حساب آورد که امکان فعالیت تعداد زیادی از کاربران را فراهم می‌کند. دوم، بیت‌کوین شبکه‌ی خدمات یکپارچه‌ای را که موجب ارزش‌آفرینی برای کسب‌وکارها و مشتریان می‌شد، حفظ می‌کند.  اما با توجه به هزینه‌های قابل توجه کسب‌وکارهای فعال در این خدمات، Bitcoin Cash امکان یکپارچه شدن با خدمات موردنظر را ندارد.»

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

دو شاخه شدن، سرآغاز دوران جدیدی برای بیت‌کوین

 

باید صبر کرد و دید

 

اینک حدود یک دهه  از عمر بیت‌کوین می‎گذرد و پنجه‌ی بیت‌کوین، گام بعدی سفر پر ماجرای اولین ارز رمزنگاری شده‌ی دنیاست. فارغ از این که برای قیمت بیت‌کوین چه اتفاقی رخ خواهد داد، یک موضوع قطعی است: بیت‌کوین دوران جدیدی را آغاز کرده است و ترقی‌های بزرگی در پیش است. تراکنش‌های سریع‌تر، نرم‌افزارهای جدیدتر و پذیرش بیشتر در کسب‌وکارها.

 

منبع : آزمایشگاه بلاک چین ایران
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه