آزمایش دانشگاه MIT بر روی قرارداد هوشمند بیت‌کوین بر بستر شبکه‌ی لایتنینگ

آزمایش دانشگاه MIT بر روی قرارداد هوشمند بیت‌کوین بر بستر شبکه‌ی لایتنینگ

دانشگاه MIT بر روی قرارداد هوشمند طرح شده با شبکه لایتنینگ بیت‌کوین آزمایش می‌کند. 

بر اساس گزارش هفته قبل کوین‌دسک؛ معتبرترین دانشگاه آمریکا بی‌سروصدا در حال کار بر روی یک نسخه‌ی آزمایشی در خصوص استفاده از شبکه‌ی لایتنینگ (Lightning network) بیت‌کوین است. این آزمایش نشان می دهد که شبکه لایتنینگ بیت کوین چگونه می تواند به قراردادهای هوشمند (Smart contract) بپیوندد تا با سطح بالایی از پیچیدگی در عملکرد، میلیون ها تراکنش را مدیریت کند.

مدلسازی این ابتکار عمل، در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک راه تحقیق و توسعه (R&D) بر روی ارز‌های دیجیتال شروع شد. این آزمایش سیستمی را پیش‌بینی می‌کند که در آن، تراکنش‌ها خودشان با توجه به رویداد‌های خارجی تعریف شده؛ مثلا آب و هوا یا با توجه به قیمت روز دلار جایگزین شود.

این امر ممکن است با توجه به این که به گفته‌ی محققین، نهاد‌ِ قابل اعتمادِ «پایگاه داده اوراکل»، به منظور قرارداد هوشمند اطالاعات را ارسال کند. برای این نسخه‌ی آزمایشی، محققین  Tadge Dryja و  Alin S. Dragos یک تست انجام دادند که که در آن «اوراکل» قیمت بروز دلار را بر ساتوشی یعنی کوچکترین واحد بیت‌کوین ارسال می‌کند که هر کسی می‌تواند این قیمت را بگیرد و برای قرارداد هوشمند خود استفاده کند.

این یک گام قابل توجه برای این ایده است که اولین بار توسط مخترع شبکه‌ی لایتنینگ در تابستان سال قبل مطرح شد. با این حال این اولین بار است که با نمونه کار اولیه کدنویسی انجام می‌گیرد.

آزمایش دانشگاه MIT بر روی قرارداد هوشمند بیت‌کوین بر بستر شبکه‌ی لایتنینگ

Tadge Dryja از مخترعین شبکه لایتنینگ

یکی از مخترعین شبکه لایتنینگ به نام Dragos در مصاحبه خود با کوین‌دسک گفته است:

ما برنامه را طوری ساختیم که مستقل از برنامه‌ی شبکه‌ی لایتینگ ما کار می‌کند. ما داده‌هایی را انتخاب کردیم که فکر می‌کردیم جالب است؛ دلار آمریکا، ولی این داده‌ها هر چیزی که شما بخواهید می‌تواند باشد؛ چه آب و هوا چه قیمت سهام بورس.

وی همچنین تاکید داشت که نسخه‌ی آزمایشی یک تجربه است و نباید برای پول واقعی استفاده شود. او و دیگر محققین دانشگاه MIT قانع شدند که شاید بیت‌کوین روزی مقیاس بر ظرفیت‌هایی که کاربران اولیه‌ پیش‌بینی می‌کردند بشود.

به عنوان بخشی از پروژه محققین MIT ، جایگزینی برای شبکه‌ی لایتنینگ خلق کرده‌اند که lit نام دارد.

همچنین Dragos اظهار کرد:

ما در MIT واقعاً به شبکه‌ی لایتنینگ باور داشتیم؛ بیت‌کوین چندان مقیاس‌پذیر نیست. من تصمیم گرفتم که باید آن را توسعه بدهیم. روشن است چیزی که بهتر است شبکه‌ی لایتنینگ، راهی است برای مقیاس پذیری بیت‌کوین.

قرارداد‌های هوشمند بیت‌کوین

در حالی که شبکه‌ی لایتنینگ مقیاس بیت‌کوین را فراهم می‌کند؛ قرار داد هوشمند (Smart Contract) عمکرد‌های جدید دیگری را به بیت‌کوین اضافه می‌کند. برای مثال، اگر تکنولوژی آزمایش MIT جایگزین شود؛ شما می‌توانید برای هر موضوعی که در دنیا اتفاق می‌افتد [در معاملات خود] شرط ایجاد کنید.

مثلاً در این مورد، حامد به سارا قول داده است که مقدار خاصی دلار را در روزی مانند جمعه به او بدهد. اگر یک دلار در آخر این هفته ۱۲۱۵۰ ساتوشی ارزش داشته باشد، حامد باید این مقدار ساتوشی را به سارا بدهد.

این نوعی از موارد استفاده قرارداد هوشمند است که معمولاً افراد فکر می‌کنند به بیت‌کوین مربوط نمی‌شود.

وی اقرار کرد:

وقتی ملت یاد قرارداد هوشمند می‌افتند اتریوم در ذهن آن‌ها نقش پیدا می‌کند؛ دانش برنامه‌نویسی آن‌ها بسیار غنی است. این یک توسعه‌ی دوستانه نیست چون که بیت‌کوین این مسیر را نرفته است، ولی شما می‌توانید از این مسیر استفاده کنید فقط باید کمی خلاق باشید.

اما او استدلال کرد که با برخی از راه حل‌ها، بیت‌کوین می‌تواند همین قابلیت‌ها را داشته باشد.

یکی از بزرگترین مزّیت‌های این طرح «مقیاس‌پذیری» است چون که بیشتر اطلاعات در بلاک‌چینِ بیت‌کوین ذخیره نمی‌شود.

از دیگر مزّیت‌ها حریم خصوصی است؛ چون که پایگاه‌ داده‌های اوراکل راهی برای فهمیدن این‌ که چه کسی اطلاعاتی که ارسال می‌شود را استفاده می‌کند را ندارد.

در این باب Dragos گفت:

ما مدلی را معرفی می‌کنیم که در آن پایگاه داده‌های اوراکل از این که «چه کسی اطلاعاتی که استفاده شده را مصرف کرده است» آگاه نیست.

تا حدودی «ابهامات»

در حالی که نسخه‌ی آزمایشی کامل شده است؛ Dragos و Dryja بر این باورند که هنوز سوال‌‌های برجسته‌ و «ابهامات» زیادی در این زمینه‌ وجود دارد.

به گفته‌ی Dragos در زمان حال سرویس پایگاه داده‌ی اوراکل قابل اعتماد است ولی ممکن است این اعتماد توسط اجازه دادن به یک کاربر در استفاده از اوارکل‌های متعدد، کاهش پیدا کند. در حال حاضر برای افراد این دسترسی وجود دارد که از پایگاه داده‌های اوراکل استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنند پس این تصمیم به جامعه بستگی دارد که آیا ارزشش را دارد یا خیر.

در آخر او اظهار داشت:

تکنولوژی‌های جدید همیشه در دسترس هستند؛ اما این به این معنی نمی‌باشد که توسعه‌ی آن به اتمام رسیده باشد.

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه