مسترکارت گوی سبقت اختراعات و امتیازات بلاک چین را می‌رباید !

مسترکارت گوی سبقت اختراعات و امتیازات بلاک چین را می‌رباید !

 مسترکارت بیشترین اختراعات جهانی مربوط به بلاک چین را در بین تمامی شرکت‌های ایالت متحده در سال ۲۰۱۷ داراست. این خبر دقیقاً در هفته‌ای که قانون‌گذاران اتحادیه‌ی اروپا این سرویس‌دهنده‌ی کارت‌های اعتباری را به علت محدود کردن رقابت جریمه کردند، منتشر شد.

طبق تحقیق انجام شده توسط UHY Hacker Young، که گروهی از حسابداران و ارائه دهندگان کسب و کار در بریتانیا را تشکیل می‌دهد، مسترکارت بیش از هر شرکت دیگری در آمریکا، در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)، اختراعاتی در حوزه‌ی بلاک چین به ثبت رسانده است.

ایالات متحده در سطح ملی پس از چین، دومین کشور در ثبت اختراعات حوزه‌ی بلاک چین در WIPO بوده است. ۳۰۵ اختراع مبتنی بر بلاک چین در سازمان جهانی مالکیت معنوی در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده که بیش از نیمی از این اختراعات مربوط به شرکت‌های کشورهای گروه هفت (جی ۷) بوده است.

شرکت‌های آمریکایی در مجموع، ۹۲ اختراع جهانی یعنی ۳۰ درصد اختراعات کل و چین ۹۹ درصد اختراعات جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

مسترکارت در مسیر بلاک چین

گروه UHY Hacker Young، اطلاعات کمی راجع به برنامه‌های بلاک چین مسترکارت داشته و تنها به اینکه یکی از اختراعات جدید مربوط به صرافی‌های بلاک چین آفلاین بوده، اشاره کرده است.

وبسایت Blockchain Library که آخرین به روزرسانی آن مربوط به نوامبر ۲۰۱۷ است، شامل ۱۱ اختراع در حوزه‌ی بلاک چین است که توسط مسترکارت در WIPO در سال ۲۰۱۷ ثبت شده است. این لیست شامل صرافی بلاک چین آفلاین که UHY Hacker Young به آن اشاره کرده و همچنین راهکارهایی برای تایید تراکنش‌ها در بلاک چین و روش جدیدی برای امضای دیجیتال است.

وبسایت کریپتوبریفینگ (Crypto Briefing) خواستار اطلاعاتی در خصوص تعداد و ماهیت اختراعات بلاک چین از مسترکارت شده اما تا زمان انتشار این مطلب تاکنون پاسخی دریافت نکرده است. تیم مطبوعات UHY Hacker Young نیز مشخص نکرده که آیا مسترکارت اطلاعات بیشتری در خصوص اختراعات بلاک چین خود در اختیار آنها قرار داده است.

آیا مسترکارت به گوشه‌ی بازار بلاک چین رانده می‌شود؟

حرکت به سمت حوزه‌ی بلاک چین درست زمانی اتفاق افتاد که پردازنده‌‌ی پرداخت‌ها یعنی مسترکارت برای اقدامات ضد رقابتی مورد انتقاد قرار گرفته بود. قانون‌گذاران اروپایی در اوایل این هفته، مسترکارت را به جرم دستکاری هزینه‌ی کارت‌های پرداخت، ۶۵۰ میلیون دلار جریمه کردند.

با اینکه کشورهای اتحادیه‌ی اروپا هزینه‌های پرداخت متفاوتی دارند، مسترکارت از بازرگانانی که قصد دارند به کشور دیگری در اتحادیه با کارمزد کمتری منتقل شوند، به اندازه‌ی کارمزد صرافی، هزینه می‌گیرد. به اعتقاد کمیسیون رقابتی اتحادیه‌ی اروپا، این اقدام توانایی بازرگانان و بانک‌ها را برای یافتن کارمزد کمتر کاهش داده، رقابت را محدود کرده و هزینه‌ها را برای خرده‌فروشان و مشتریان افزایش می‌دهد.

مسترکارت گوی سبقت اختراعات و امتیازات بلاک چین را می‌رباید !

مسترکارت در بیانیه‌ای اعلام کرد که جریمه‌ی تصویب شده از سوی کمیسیون رقابت اتحادیه‌ی اروپا مربوط به اقدامات قبلی بوده و مدل کسب و کار کنونی او نیازی به اصلاحات ندارد.

نشریه‌ی تایمز امروز گزارش کرد که مسترکارت همچنین در توافق میان ویزا و شرکت کوچک Earthport مداخله کرده و پیشنهاد ۰.۳۳ پوند به ازای هر سهم داده است که این مبلغ ۰.۰۳ پوند بیشتر از پیشنهاد Earthport در ماه گذشته بوده است.

بیش از ۷۰۰ میلیون کارت پرداخت مسترکارت در سراسر دنیا وجود دارد. این کمپانی در ابتدا موفقیت را در سیستم بانکداری موروثی به دست آورد اما تعداد اختراعات ثبت شده توسط این شرکت، حاکی از آن است که در حال آماده‌سازی خود برای حرکت به سوی بستر بلاک چین در آینده است.

اما آینده‌ای که این شرکت در نظر گرفته مشترک به نظر نمی‌رسد و با وجود اینکه جریمه‌ی اتحادیه‌ی اروپا را کم اهمیت شمرده، به نظر می‌رسد که با دقت تمام از فناوری جدید خود بدون توجه به این که ماهیتی غیر متمرکز دارد یا نه، در حال محافظت است.

منبع: cryptobriefing
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
سارا منوچهری
سارا منوچهری
5 سال قبل

سلام من یه سوال داشتم من مقداری اتریوم دارم تو ایران کجا میتونم بفروشم ممنون میشم راهنمایی کنید

سهیل
سهیل
5 سال قبل

من خریدارم چقدر دارید