آخرین باری که نوسانات بیت کوین تا این حد پایین بود، قیمت ۲,۰۰۰ دلار رشد کرد

آخرین باری که نوسانات بیت کوین تا این حد پایین بود، قیمت ۲,۰۰۰ دلار رشد کرد

قیمت بیت کوین برای پنجمین هفته متوالی توانست روندی کم‌نوسان را ثبت کند. آخرین باری که شاهد چنین شرایطی بودیم، قیمت بیت کوین با جهشی ۲,۳۵۰ دلاری مواجه شد.

به گزارش کوین دسک، با وجود آن که قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته، رشدی ۴ درصدی داشته است، اما همچنان در محدوده‌ای میان ۹,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار گیر افتاده است. به عبارتی می‌توان گفت که قیمت بیت کوین طی دو ماه گذشته، بیشتر در محدوده قیمتی کوچکی در نوسان بوده است.

با توجه به رفتار باثبات بیت کوین در ماه‌های گذشته، پهنای نوار بولینگر (Bollinger Bonds)، تا محدوده ۰.۰۸ کاهش یافته است. شاخص بولینگرباند که برای تعیین نوسانات بازار به کار می‌رود، از اواسط اکتبر سال گذشته (مهر ۹۸) تا کنون، به این رقم نرسیده بود.

در حال حاضر نحوه قرارگیری این شاخص به گونه‌ای است که میانگین متحرک بیست روزه (MA20)، در میان این نوار قرار گرفته است. لازم به ذکر است که پهنای نوار بولینگر از طریق تقسیم اختلاف میان نوسانات (بالا و پایین) بر میانگین متحرک بیست روزه به‌دست می‌آید.

مقایسه وضعیت بولینگر باند در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹
مقایسه وضعیت بولینگر باند در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹

۲۶ سپتامبر سال گذشته (۴ مهر ۹۸)، شاهد تقابلی سه هفته‌ای میان گاوها و خرس‌های بازار در محدوده ۷,۷۰۰ دلار تا ۸,۶۰۰ دلار بودیم. با کاهش سطح نوسانات، پهنای نوار بولینگر نیز کاهش یافت و ۱۷ (۲۵ مهر) اکتبر به رقم ۰.۰۸ رسید.

بر طبق یک دیدگاه تحلیلی، کاهش نوسانات و طولانی‌شدن این بازه، در بیشتر موارد سبب می‌شود که راه برای یک جهش قیمتی بزرگ، چه صعودی و چه نزولی، فراهم شود. ۲۲ و ۲۳ اکتبر (۳۰ مهر و ۱ آبان) قیمت بیت کوین از ۸,۰۰۰ دلار به ۷,۳۰۰ دلار رسید. سه روز بعد، شاهد جهش قیمت بیت کوین تا محدوده ۱۰,۳۶۰ دلاری بودیم. طی بازه‌ای نه روزه، پس از رسیدن نوارهای بولینگر به رقم ۰.۰۸، قیمت بیت کوین چیزی در حدود ۲۳۵۰ دلار افزایش یافت.

طی دو سال گذشته، چندین مثال را می‌توان یافت که پهنای نوار بولینگر به کمتر از ۰.۱ رسیده است و پس از آن شاهد جهش قیمتی نسبتا بزرگی بودیم.

بولینگر باند در مارس و آوریل ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۲۰
بولینگر باند در مارس و آوریل ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۲۰

هر دو جهش قیمتی که ژانویه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) و آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸) شاهدش بودیم، پس از آن صورت گرفت که پهنای نوار بولینگر به رقمی کمتر از ۰.۱ رسیده بود.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که تثبیت قیمت طولانی‌مدت، تنها یک نشانه از نوسانات قیمتی بزرگ در آینده است و اطلاعاتی در ارتباط با نوع نوسان و جهت حرکت آن به ما نمی‌دهد. از سوی دیگر، باید به یاد داشت که در گذشته در برخی بازه‌ها، پس از امتداد روند کم‌نوسان، جهش بعدی به‌سمت پایین و به‌شکل نزولی بوده است.

مقایسه بولینگر باند در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰
مقایسه بولینگر باند در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰

با تکیه بر داده‌های تاریخی، می‌توان نتیجه گرفت که با توجه به تداوم روند کم‌نوسان قیمت بیت کوین، در هفته‌های اخیر شاهد خروج این ارز دیجیتال از کانال قیمتی کم‌نوسانش باشیم.

در قراردادهای اختیار، معامله‌گران از تکنیکی با عنوان استرادل استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند از نوساناتی که پس از روند کم‌نوسان ایجاد می‌شود، سود کنند. در این تکنیک، بدون در نظر گرفتن روند بازار، قراردادها به‌صورت اختیار خرید و اختیار فروش، خریداری می‌شوند و در زمان مناسب به فروش می‌رسند. گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، معمولا در هنگام پایین بودن نوسانات بازار، اقدام به چنین کاری می‌کند.

با وجود اینکه مسیر حرکت قیمت‌ها مشخص نیست، اما با توجه به اقداماتی که بانک‌های مرکزی برای مقابله با نتایج و پیامدهای ویروس کرونا صورت داده‌اند، این احتمال وجود دارد که حرکت بزرگ بعدی صعودی باشد. تخصیص بسته‌های حمایتی به‌صورت گسترده، از جمله اقداماتی است که دولت‌ها آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

داده‌های معاملات قراردادهای اختیار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به‌دنبال سود از طریق نوسانات بازار ارزهای دیجیتال نیز هستند.

کریس توماس (Chris Thomas)، مدیر دارایی‌های دیجیتال سوییس کوت بانک (Swissquote Bank)، در اظهارنظری گفت:

به نظر می‌رسد که CME، به‌دنبال افزایش حضورش در بازار قراردادهای اختیار است، چرا که سفارش‌های بزرگ‌تری در بازار دیده می‌شود و بیشتر آنها از نوع قرارداد اختیار خرید (Call) است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
فائزه
فائزه
3 سال قبل

بیتکوین و ارزهای مجازی دیگر در جهان هیچ ارزشی ندارند بیخودی پولتونو هدر ندین بخدا حرامه این همه ملت دارن جون میکنن و کارو تلاش میکنن بعد تمام پول هارو بریزن تو چاه نجاست این ارزهای مجازی و ثروتمندان رو پولدارتر میکنن از خواب بیدار بشید ضرر نکنید این پولا خون جگر شماست الکی به باد ندید

ایران دوستت دارم
ایران دوستت دارم
3 سال قبل

به همان دلایل که قبلا نوشتم بیت کوین و سایر رمز ارز ها دیگر قابل اعتماد و غیر متمرکز نیستند و در این بازار چیزی شفاف نمانده و قیمت بخاطر افزایش ساختگی که بخاطر خبر پی پال به 9700 رسید حال دوباره پنچر شد و به قسمت 9350 رسید. متاسفانه مردم در بازی بازیگردانها گیر کرده اند و سرمایه خرد آنها بشدت تحت خطر است. این در بازار های خاورمیانه که مردمی فقیر دارد بیشتر شده و نباید پول مردم این کشورها در اینچنین سرمایهگذاری قابل دستکاری باشند.
سودآوری در این بازار صرفا برپایه زیان های سایرین است یعنی حجم بسیاری ضرر خواهند کرد تا عده ای سود کنند. در این بازار تکنیکال ها و فاندمنتال ها همگی قابل اطمینان نیستند و اصولا نمی دانید چه می شود و اگر کسی به شما پیش بینی داد حتما اسنادی که آنرا تایید می کند بخواهید. چشمتان را باز کنید
باید با اسناد واضح بگویند چگونه به 20000 و 50000 دلار می رسد وگرنه دروغی برای تبیلغ است
در این بازار ریزش هیچگاه مانند افزایش پوشش داده نخواهد شد!
نیاز به نقد و بررسی جدیدی اینهمه کوین و توکنها وجود دارد که در صدر آن بیت کوین است. اگر دقت کرده باشید دیگر کوینها جدید با وارد شدن به صرافی ها بزرگتر ارزش های بیشتری پیدا می کنند که نشان از این دارد که این کوین ها به تنهایی ارزش ذاتی چندانی و کاربردی خاصی ندارند و تنها با تزریق اینگونه و بازی دادن و دستکاری قیمت موفق با افزایش قیمت می شوند.
شاید مثال خوبی نباشد اما شما بعد از اینکه بادکنکی را باد کردید دایما باید آنرا باد کنید تا نخوابد چون ذات آن بادکنک است، شارژ خبری همین کار را با بیت کوین می کند!
مردم کشورهای آزاد و دموکراتیک همواره برای ارز رایج کشور خود ارزش قائل هستند و حکومت هم درپی آن است تا سیاست های پولی به نفع اغلب مردم جامعه باشد. بجز موارد فساد اینگونه است.
حال شما تصور کنید اگر رمز ارزی مانند بیت کوین دایما توسط مردمی که برای ارز خود ارزشی قائل نیستند دائما تقویت شود در حقیقت شما دارید دلار را تقویت می کنید چون این رمز ارز با دلار و بعد از آن با یورو در قیاس است و ارزش آن بر مبنای آنهاست و خودتان ارز خودتان را ضعیف کرده و از تقویت بیت کوین در برابر ارز خود خوشحال خواهید شد!!!
این تنها سرمایداران هستند که از حمایت مردم توسط حکومت ها نگران هستند و آنرا باعث افت ارزش ارزی می دانند در صورتی که حمایت حکومت از مردم رشد اقتصادی را در پی دارد و گشایش اقتصادی را باعث می شود. بگذارید سرمایه داران در تله خود بیافتند و در روزی که می خواهند دوباره چیزی که روی آن سرمایگذاری کرده اند را به ارز رایج دراوردند با ضرر مواجه شوند تا متوجه خیانت و بهره برداری از رنج مردم را بفهمند. سرمایدار متعهد سرمایدار مردمی ما در تاریخ خودمان نمونه های بسیار خوبی از آنها داریم که باعث شکوفایی جامعه ما شدند امسال خیامی ایران ناسینوال و محمدرحیم متقی ایروانی کفش ملی و ...

فائزه
فائزه
3 سال قبل

عالی واقعا حرف حق رو زدی ممنون که هموطنان رو بیدار میکنی

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

تبریک میگم بابت این تحلیل بجا و منطقی تون.

پیرمرد
پیرمرد
3 سال قبل

کاهش قیمت امروز بدلیل استخراج بیش از 7000 بیت کوین توسط دو استخر اصلی بوده که با توجه به این تعداد بالای ماین شده، طبعاً بازار به سمت عرضه بیشتر پیش خواهد رفت که باعث میشه قیمت کاهش پیدا کنه، گفته میشه زمان مناسب برای خرید برای تریدرهای کوتاه مدت هستش.