سود میلیون دلاری ژاپنی‌ها از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سود میلیون دلاری ژاپنی‌ها از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

بنابر اعلام آژانس مالیات ژاپن؛ سال قبل ۳۳۱ سرمایه گذار ارز دیجیتال دستکم ۱ میلیون دلار سود به دست آورده اند.

به نقل از دو رسانه خبری در کره جنوبی و ژاپن؛ آژانس ملی مالیات (NTA) در ژاپن اعلام کرده است که ۳۳۱ سرمایه گذار بخش ارز دیجیتال در این کشور از طریق خرید و فروش ارزهای دیجیتال به یک سود حداقل یک میلیون دلاری رسیده اند – مجموع این سرمایه بیش از ۳۳۱ میلیون دلار می باشد.

پیگیری مالیات ارزهای دیجیتال

سود میلیون دلاری ژاپنی‌ها از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اواخر سال ۲۰۱۷، سازمان امور مالیاتی در ژاپن اعلام کرد که ۲۱.۹۸ میلیون نفر از مردم ژاپن در خصوص مالیات عملکرد سال قبل خود با دولت همکاری کرده اند و بدین ترتیب مبلغی بالاتر از ۴۱.۴ میلیارد ین سرمایه حاصل شد. (در حدود ۳۸۰ میلیون دلار)

طبق اعلام آژانس امور مالیاتی در ژاپن، درآمد مالیاتی سال قبل این کشور نسبت به سال ۲۰۱۶ بیش از ۳ درصد افزایش داشته است. این میزان از رشد تا حد زیادی نتیجه پیشرفت اقتصادی ژاپن است.

از بین کسانی که مالیات عملکرد سالانه خود را به دولت گزارش کردند، ۱ میلیون دلار سود غیر کاری برای ۵۴۹ نفر ثبت شده است. درآمدهای این چنینی معمولا حاصل سرمایه گذاری در بازار بورس، خرید سهام، کالا، و ملک است. از میان آمار مذکور، ۳۳۱ نفر سرمایه گذار بخش ارز دیجیتال بوده و در طول سال سرمایه گذاری سودآوری داشته اند. درآمد این دسته از سرمایه گذاران در طول سال بیشتر از یک میلیون دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۷، دولت ژاپن، آژانس امور مالی و همچنین آژانس ملی امور مالیاتی ژاپن اعلام کردند که مقامات پولی این کشور میزان مالیات بر سود حاصل از سرمایه گذاری را تا ۵۵ درصد افزایش خواهد داد. بنابر گزارش بلومبرگ در ماه فوریه؛ دولت ژاپن به برنامه خود مبنی بر افزایش میزان مالیات بر سود حاصل از سرمایه گذاری در بخش ارز دیجیتال اشاره کرده است، علی‌الخصوص برای کسانی که بیش از ۴۰ میلیون ین (معادل ۳۶۵ هزار دلار) از این راه درآمد داشته اند.

با وجود این دولت ژاپن سیاست خود در خصوص مالیات ارز دیجیتال را مشخص نکرده است. همچنین سرمایه گذاران به فقدان اعتماد کافی به این بازار اعتراف کرده اند.

هیرویوکی کامیا، در مقام مشاور بخش فناوری بلاک چین گفته است:

هنوز جزئیات سیاست دولت در خصوص مالیات مربوط به ارز دیجیتال مشخص نشده، پس همچنان صحت این موضوع تایید، و تکلیفی برای سرمایه گذاران تعیین نشده است.

پیش تر سازمان امور مالیاتی و مقامات مسئول در بخش امور مالی کشورهایی مثل آمریکا، از شرکت های فعال در حوزه ارز دیجیتال، از جمله صرافی کوین‌بیس در خواست کردند در زمینه جمع آوری مالیات از سرمایه گذاران ارز دیجیتال با دولت همکاری کنند

البته بنابر گزارشات آژانس امور مالیاتی در ژاپن، تمام ۳۳۱ سرمایه گذار ارز دیجیتال سود حاصل از سرمایه گذاری های خود را به دولت اعلام کرده اند. آژانس NTA ژاپن در نتیجه به همکاری سرمایه گذاران این بخش با بحث مالیاتی کشور امیدوار است.

با این حال عده ای از متخصصین این حوزه گفته اند که آمار مذکور درست نیست و تعداد سرمایه گذاران بخش ارز دیجیتال بیشتر از این حرف هاست. آن ها این مساله را متذکر شده اند که احتمالا بسیاری از مردم تمایلی به اعلام عملکرد سود سرمایه گذاری های خود به سازمان امور مالیاتی کشور نداشته اند.

یک تحلیل گر پیرامون این موضوع گفته است:

ساده بگویم؛ با توجه به رشد بازار ارز دیجیتال در اواخر سال ۲۰۱۷، عدد ۳۳۱ برای تعداد سرمایه گذارانی که به این بخش وارد شده اند خیلی کم است. بخش عمده سرمایه گذاران ارز دیجیتال ظاهرا علاقه ای به همکاری با درامد مالیاتی کشور نداشته اند.

آیا کره جنوبی نیز این مسیر را طی خواهد کرد؟

سود میلیون دلاری ژاپنی‌ها از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سال گذشته دولت کره جنوبی روی خوشی به سرمایه گذاری در بخش آی.سی.او ها نشان نداد و بدین ترتیب سرمایه گذاران محلی را از شرکت در آی.سی.او ها (ICO) منع کرد.

هدف کره جنوبی از این ممنوعیت ها کاهش احتمال وقوع ریسک در این بخش بود.

با این حال در اوایل سال جاری همزمان با اعلام bithump و kakao مبنی بر برگزاری دو آی.سی.او خارج از کره جنوبی، دولت اعلام کرد که در صورت پیش نویس شدن یک سیاست مالیاتی مناسب، آی.سی.اوهای داخلی را به رسمیت خواهد شناخت.

به گفته یکی از مقامات دولتی در کره جنوبی:

کره جنوبی چاره دیگری جز پیروی از چهارچوب های قانونی و رویکردهای مصوب در دولت های پیشرو ندارد. هر چند بدنامی‌هایی به بازار ارز دیجیتال برچسب شده باشد، دولت کره جنوبی باید به خاطر توسعه بازار داخلی موضع مثبتی در خصوص ارزهای دیجیتال به خود بگیرد.

احتمال این می رود که کره جنوبی به زودی مسیر ژاپن را در پیش گرفته و راه سرمایه گذاران ارز دیجیتال را برای اعلام داوطلبانه سود حاصل از این بخش هموار کند.

منبع: ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه