پیشنهاد قانون‌گذار ژاپنی برای کاهش مالیات ارزهای دیجیتال

پیشنهاد قانون‌گذار ژاپنی برای کاهش مالیات ارزهای دیجیتال

در ماه اکتبر، دولت ژاپن برنامه‌های خود را در جهت تسهیل روند دریافت مالیات مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حوزه ارزهای دیجیتال را اعلام کرد. این برنامه‌ها به‌منظور اجتناب از چارچوب‌های مالیاتی غیرعملی و جلوگیری از تأثیر منفی آن بر بازار محلی تدوین شده‌اند.

در آن زمان، کمیته‌ای از کارشناسان مالیاتی که وظیفه مشاوره به دولت را درزمینه امور مالیاتی برعهده گرفته بودند، مقامات را تشویق کردند تا فرآیند پیچیده اظهار مالیاتی موجود در حوزه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را تسهیل نمایند.

پیش از این، یکی از تحلیل‌گران محلی در این رابطه عنوان کرد:

اگر رشد سریع ارزهای دیجیتال در اواخر سال ۲۰۱۷ را مدنظر قرار دهیم، مبلغ ۳۳۱ میلیون دلاری که در مورد میزان سود سرمایه‌گذاران تخمین زده شده است، بسیار پایین‌تر از مقدار واقعی خواهد بود. احتمالاً بخش اعظمی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، درآمد خود را به دولت اعلام نمی‌کنند.

پیشنهاد قانون‌گذار ژاپنی برای کاهش مالیات ارزهای دیجیتال

در هفته جاری «تاکشی فوجیماکی» قانون‌گذار و عضو کنگره ژاپن، چهار تغییر عمده در سیاست‌های مالیاتی مربوط به بازار دارایی‌های دیجیتال را با هدف احیای بازار پیشنهاد داد.

کاهش مالیات

به دلیل نوسانات شدید بازار، تعیین مالیات بر سود حاصله از ارزهای دیجیتال دشوار است.

بیشتر بخوانید: چرا نوسانات بازار ارزهای دیجیتال زیاد است؟

ممکن است یک سرمایه‌گذار، سود ۵۰ درصدی را در یک هفته کسب کرده و هفته آینده تمامی آن را از دست بدهد. به‌منظور کاهش فشار وارده بر سرمایه‌گذاران و با توجه به مشخصات بازار ارزهای دیجیتال، فوجیماکی تغییرات زیر را پیشنهاد داده است:

  1. کاهش مالیات وضع‌شده بر سود سرمایه‌گذاران، از ۵۵ درصد به نرخ ثابت ۲۰ درصدی.
  2. محاسبه ضرر و زیان وارده در بازه زمانی سه ماهه و سالانه، تا زمانی که ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران تبدیل به پول نقد شود.
  3. حذف مالیات از معاملاتی که در آن‌ها، ارزهای دیجیتال به یکدیگر تبدیل می‌شوند.
  4. حذف مالیات از پرداخت‌های کوچکی که با ارز دیجیتال انجام می‌شوند.

هر چهار تغییر پیشنهاد شده، تأثیر مثبتی بر سرمایه‌گذاران بازار داشته و محیط عادلانه‌تری را برای مبادلات سرمایه‌گذاران فراهم خواهد ساخت.

پیشنهاد قانون‌گذار ژاپنی برای کاهش مالیات ارزهای دیجیتال

مورد پیشنهادی دوم برای تغییر قوانین مالیات، به این دلیل بسیار مهم است که در سیاست فعلی مالیاتی در ژاپن، که مشابه ایالات‌متحده و سایر بازارهای عمده است، اگر یک سرمایه‌گذار در سال قبل متضرر شده اما سودی را در سال جاری ثبت کند، هنوز هم مجبور خواهد بود که مالیات سود کسب شده در سال جاری را بپردازد.

یا به‌طور عکس، اگر یک سرمایه‌گذار در سال گذشته سود هنگفتی را ثبت کند ولی در سال جاری، همه سود حاصل از سال گذشته را از دست بدهد، هنوز هم باید مالیات سود سال قبل را پرداخت کند.

تغییر قوانین، سرمایه‌گذاران را قادر خواهد ساخت تا بدون قرار گرفتن در معرض خطر مالیات‌های سنگین و نامعقول، به سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های دیجیتال بپردازند.

فوجیماکی تأکید کرد که اعمال تغییرات ذکرشده در چارچوب مالیات برای بهبود بازار محلی و احیای بالقوه بخش آسیب‌دیده، پیشنهاد شده است.

این عضو کنگره، همچنین اظهار داشت که پیشنهاد حذف مالیات از مبادله ارزهای دیجیتال به یکدیگر، به این دلیل ارائه شده است که صرافی‌ها را قادر سازد تا حجم مبادلات روزانه خود را دوباره افزایش دهند. وی در این‌باره گفت:

به‌منظور افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال به یکدیگر و همچنین احیای بازار ارزهای مجازی، معاملاتی که بین ارزهای دیجیتال انجام می‌پذیرد، باید معاف از مالیات باشند.

آیا این مسئله تأثیری بر کره جنوبی نیز خواهد گذاشت؟

با توجه به سوابق پیشین، کشور کره جنوبی سومین بازار بزرگ ارزهای دیجیتال، پس از آمریکا و ژاپن است. این کشور تمایل دارد تا از چارچوب قانونی که ژاپن برای اداره بخش بومی دارایی‌های دیجیتال خود بکار می‌برد، تبعیت کند.

اگر این تغییرات مثبت در ژاپن اجرایی شود، می‌تواند استارت‌آپ‌ها و صرافی‌های عمده کره جنوبی را تشویق کند تا مذاکره با دولت برای اجرای سیاست‌های مشابه را رهبری کنند.

منبع : ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سید
سید
۵ سال قبل

رو کره عب نداره رو ایران اثر نزاره.والا خبر به گوش اداره مالیاتی برسه دیگه بیخیال نمیشه