آیا پیش‌بینی بیت کوین ۱۶ هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

آیا پیش‌بینی بیت کوین ۱۶ هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

قیمت بیت کوین طی هفته گذشته میلادی به یکی از پرطرفداران‌ترین موضوعات دنیا تبدیل شده است. پس از آنکه قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال به ۷,۴۰۰ دلار سقوط کرد، ۲۵ اکتبر (۳ آبان) شاهد جهش سه هزار دلاری به ۱۰,۵۰۰ دلار بودیم. می‌توان گفت که افزایش قیمت اخیر بیت کوین، گواهی بر پیش‌بینی‌ها مبنی بر آغاز چرخه صعودی‌اش باشد.

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

به گزارش کوین تلگراف، طبق معمول به عقیده بسیاری از فعالان توییتر در حوزه ارزهای دیجیتال، اخبار خوب از چین و صحبت‌های رئیس جمهور این کشور در خصوص لزوم توسعه هر چه بیشتر فناوری بلاک چی، جرقه این افزایش قیمت را زده است.

در عین حال که اخبار چین بسیار امیدوار کننده است، اما آیا می‌توان گفت که این اخبار به تنهایی مسبب یکی از بزرگترین جهش‌های تاریخ ده ساله بیت کوین است؟ در واقع هم اخبار امیدوار کننده از چین و هم فاکتورهای تکنیکال دیگر باعث ایجاد این جهش قیمتی شده‌اند.

پیش‌بینی 4Chan

پیش بینی فردی ناشناس از بیت کوین در ابتدای سال جاری در سایت 4Chan منتشر کرد
پیش بینی فرد ناشناس از بیت کوین

بسیاری از معامله‌گران نسبت به این افزایش قیمت بی تفاوت بودند و این در حالی است که نمی‌توان این اتفاق را نادیده گرفت. ۲۱ ژانویه سال جاری میلادی، یکی از تحلیلگران ناشناس حوزه ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی‌ای را منتشر کرد که تا به اینجا درست از آب در آمده است.

در پست او می‌خوانیم:

کف قیمت ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ بود. کافی است به نمودارها نگاه کنیم. بازار صعودی است. در حال حاضر در سه ماهه پایانی مرحله انباشت قرار داریم. پس از گذار از این قسمت، فقط صعودهای کوچک خواهیم داشت و در نهایت شاهد یک انفجار هستیم. این پیش‌بینی را به خاطر بسپارید.

آوریل ۲۰۱۹: ۵,۳۰۰ دلار

جولای ۲۰۱۹: ۹,۲۰۰ دلار

اکتبر ۲۰۱۹: ۱۶,۰۰۰ دلار

فوریه ۲۰۲۰: ۲۹,۰۰۰ دلار

جولای ۲۰۲۰: ۵۶,۰۰۰ دلار

نوامبر ۲۰۲۰: ۸۷,۰۰۰ دلار

این یعنی ارزش بازار بیت کوین به ۱.۵ تریلیون دلار خواهد رسید. سلطه بیت کوین تنها ۴۰ تا ۴۶ درصد خواهد بود.

نمودارها هیچ وقت دروغ نمی‌گویند.

تنها چند روز تا رسیدن به موعد مورد نظر باقی مانده است و ممکن است این سوال به ذهنتان برسد که تغییرات قیمت فعلی در این پیش‌بینی لحاظ شده است یا نه. قطعا در هر نموداری که نگاه کنید، این تغییرات لحاظ نشده‌ است. با این حال، این اتفاق سبب شد تا این سوال به ذهنم خطور کند که اولین پذیرندگان بیت کوین چه کسانی بودند. منظور آنهایی که در توییتر جار و جنجال به پا می‌کنند نیست. بلکه آنهایی است که در همان روزهای ابتدایی بیت کوین، آن را خریدند و شروع به استخراجش کردند؛ و با سکوت کامل هم این کار را انجام دادند.

خوره‌های رایانه جواب سوال است. خوره‌های رایانه تماشای چه چیزی را دوست دارند؟ انیمه؛ درست مانند کسی که در پیش‌بینی عکسی از یک انیمه را به عنوان آواتار خود انتخاب کرده است. پس بیایید برای یک لحظه هم که شده، خارج از چهارچوب فکر کنیم و ببینیم آیا فرد یا گروهی (که در همان روزهای اول بیت کوین ذخیره کرده‌اند) در سکوت کامل، قیمت بیت کوین را کنترل می‌کنند یا نه؟

این اتفاق برای یک دارایی که روزی تنها چند پِنی ارزش داشت و حالا قیمتش ۹,۶۰۰ دلار است، چندان بعید نیست. اینکه یک سری افراد یا گروه‌ها حرکات‌شان را طوری زمانبندی کنند که با اخبار خوب این حوزه، مانند صحبت‌های اخیر رئیس جمهور چین، همزمان شود، به اصطلاح از مشهود بودنش کم می‌کند.

با توجه به دقت بالای پیش‌بینی این فرد ناشناس، نمی‌توان این فرضیه را رد کرد و شاید کمی هم عجیب به نظر برسد که همه چیز زیر سر خودشان است! این در حالی است که ادوارد اسنودن (Edward Snowden) تنها کمی بعد از جهش قیمت بیت کوین و ۲۶ اکتبر (۴ آبان) در توییترش، آواتار این فرد ناشناس را منتش می‌کند و بر آتش این شایعات و فرضیه‌ها می‌افزاید.

از طرف دیگر، شاید بتوان فرضیه‌ای مطرح کرد که هم افزایش قیمت بیت کوین و تغییرات قیمت آن را توجیه کند؛ و البته اتفاقات عجیبی که در خصوص تتر (Tether) رخ می‌دهد.

آربیتراژ تتر

کمی بعد از آن که قیمت بیت کوین با افزایش شدید رو به رو شد، کوین تلگراف گزارش داد که رئیس کریپتوکپیتال (Crypto Capital) به اتهام پول‌شویی درآمد حاصل از کارتل‌های مواد مخدر بازداشت شده است. حال این مسئله را هم به فرضیه خود اضافه کنیم که کریپتوکپیتال و بیتفینکس (Bitfinex) ارتباط نزدیکی با هم دارند و ۸۵۰ میلیون دلار از ذخایر تتر بیتفینکس هم گم شده و تکلیفش مشخص نیست. پس می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر تتر گرفتار وضعیت بسیار عجیب شده است.

یک روز بعد از انتشار این خبر، بازار تتر غیرعادی شد و در برخی صرافی‌ها تا ۵ درصد هم کاهش یافت.

وضعیت تتر در صرافی‌های مختلف

آیا افزایش قیمت شدید بیت کوین از ۷,۴۰۰ دلار به ۱۰,۵۰۰ دلار ناشی از تبدیل تترها به بیت کوین در نتیجه ترس سقوط شدید این استیبل کوین بوده است؟

کمی بعد از ثابت شدن قیمت بیت کوین در محدوده ۹,۵۰۰ دلار، سایه کندل‌ها بزرگتر و حجم معاملات بیت کوین نیز با افزایش قابل توجهی رو به رو شد.

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

همانطور که در تصویر می‌بینید، حجم معاملات روزانه بیت کوین از ۱۲۰,۰۰۰ به ۲۰۸,۰۰۰ بیت کوین رسید. آیا این افزایش ناشی از سیل سرمایه‌ها برای بهره‌مندی از سود ناشی از کاهش ۵ درصدی تتر بوده است؟ در حال حاضر قیمت تتر به ۱ دلار بازگشته است و از همین رو یک جهش دیگر در آینده‌ای نزدیک محتمل خواهد بود.

نمودارهای تکنیکال بیت کوین

شاخص بولینگرباندز در بیت کوین

شاخص بولینگر باندز (Bollinger Bands) نشان می‌دهد که هفته پیش رو، از اهمیت بسیاری برخوردار است. میانگین متحرک در ۸,۲۰۰ دلار قرار دارد و حمایت نیز در ۷,۴۰۰ دلار است. از سوی دیگر مقاومت ۹,۱۵۰ دلاری را داریم. در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین ۳۰۰ دلار بالاتر از مقاومت قرار دارد و هر واحد بیت کوین با قیمت ۹,۴۰۰ دلار معامله می‌شود و در حال افزایش است.

از آنجایی که مقاومت شکسته شده، با نگاهی به نمودارها در تایم فریم هفتگی، می‌توان به نتیجه‌گیری درستی از قیمت آتی بیت کوین دست یافت.

قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی

نمودارهای هفتگی نشان می‌دهد که بیت کوین همچنان با مقاومت در میانگین متحرک بولینگر باندز دست و پنجه نرم می‌کند که رقم ۹,۸۸۰ دلار را نشان می‌دهد.

با توجه به نوسان قیمت در محدوده مقاومت، دیر یا زود یکی از اتفاقات زیر رخ خواهد داد:

  • حرکت معکوس به سمت حمایت که ۷,۷۰۰ دلار است.
  • افزایش با روند فعلی و رسیدن به مقصد بعدی که ۱۲,۰۰۰ دلار خواهد بود.

با بررسی شاخص‌های دیگر، این احتمال وجود دارد که قیمت بیت کوین شاهد یک روند صعودی تمام عیار باشد.

تغییرات مشهود در همگرایی میانگین متحرک و مکدی (MACD)

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

شاخص مکدی در تایم فریم روزانه در ۲۴ اکتبر نشان از یک نقطه عطف کامل و تغییر روند نزولی به صعودی دارد. ارتفاع کندل‌ها در نمودار میله‌ای و واگرایی از خط سیگنال، تمامی نشانه‌های یک تقاطع نزولی را از میان می‌برد.

همین مسئله موجب تغییر روند در شاخص مکدی هفتگی می‌شود، صد البته هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم.

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

شاخص مکدی در تایم فریم هفتگی حاکی از دو نشانه در خصوص تغییر روند به سمت صعودی است. اولین نشانه، خط آبی رنگ مکدی و آغاز یک تغییر شیب در آن است. خط مکدی به همین زودی‌ها نمی‌تواند از خط سیگنال که فاصله زیادی هم با یکدیگر دارند عبور کند، اما دیشب با بسته شدن کندل هفتگی و ثبت میله صورتی کمرنگ بر روی هیستوگرام می‌تواند دیدگاه صعودی را تقویت کند.

این مسیله معمولا نشان از چند هفته صعود آهسته را دارد. طی این مدت، میله‌ها آرام آرام کوچکتر می‌شوند و تا زمانی که قیمت بالاتر از کندل سبز آخر شود، صورتی باقی خواهد ماند. این در حالی است که تغییرات قیمت معمولا تا این اندازه سریع و شدید نیستند.

آخرین کندل سبز، در هفته منتهی به ۱۹ آگوست دیده شد. این همان زمانی بود که بیت کوین در محدوده ۹,۸۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. اگر قیمت بیت کوین همچنان حول مقاومت ۹,۸۸۰ در نوسان باشد و آن را بشکند، باید منتظر یک تغییر شدید در مکدی هفتگی باشیم.

در این صورت، یک سیگنال خرید بزرگ برای معامله‌گران ارسال خواهد شد. احتمال افزایش قیمت به ۱۲,۰۰۰ بسیار محتمل است. این یعنی خرس‌های بازار هفته‌ خوشایندی را سپری نخواهند کرد. در واقع هفته آینده هم باب میل آنها نخواهد بود.

از آنجایی که بعد از یک جهش بزرگ، کاهشی بزرگ هم در راه است، برای بررسی جزئیات آن باید به شاخص RSI (شاخص قدرت نسبی) رجوع کرد.

وضعیت نرمال شاخص قدرت نسبی (RSI)

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

معمولا جهشی مانند نمونه‌ای که ۲۵ اکتبر شاهدش بودیم، باعث رسیدن RSI به رقمی بالاتر از ۷۰ می‌شود و این یعنی بیت کوین در حالت اشباع خرید قرار دارد.

اما، RSI در حال حاضر حول ۶۰ سیر می‌کند و این بدان معناست که همچنان جای رشد قیمت وجود دارد. پس از چنین تغییر قیمتی، انتظار می‌رود که دارایی مورد نظر خود را برای یک سقوط آماده کند. قیمت ۱۶,۰۰۰ بیت کوین تا پایان اکتبر دور از ذهن نیست و از طرفی نیز شاخص RSI کاملا خنثی است.

آیا پیش‌بینی بیت کوین 16 هزار دلاری تا پایان اکتبر محقق می‌شود؟

همانطور که در نمودار هفتگی RSI مشاهده می‌شود، بیت کوین در مرکز آن جا خوش کرده است. با بسته شدن کندل امشب، انتظار می‌رود که این جایگاه تغییر کند، اما RSI در رقم ۵۱ قرار دارد و از طرف دیگر منحنی صعودی است، پس اوضاع برای این دارایی دیجیتال در هفته آتی مثبت است.

سناریوی نزولی

بر اساس نمودارها، قیمت بیت کوین در محدوده پایینی بولینگر باندز گیر افتاده است. این یعنی احتمال برخورد با حمایت ۸,۲۰۰ و در نهایت سقوط به ۷,۷۰۰ وجود دارد. اگر قیمت به زیر ۷,۷۰۰ سقوط کند، آخرین محدوده حمایت، پیش از رسیدن به ۶,۰۰۰ دلار، ۷,۴۰۰ دلار است.

اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم، بیت کوین باید از جانب معامله‌گرانی که از جهش هفته گذشته سود برده‌اند، دچار فشار فروش شود، اما بیت کوین همیشه ما را غافلگیر کرده است. سخت است بگوییم که در ابتدای راه یک روند صعودی قرار داریم، اما اوضاع برای خرس‌ها هم چندان باب میل نیست.

سناریوی صعودی

احتمال زیادی وجود ندارد که قیمت بیت کوین طی هفته آینده همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد، اما تغییرات قیمت چند روز اخیر نشان می‌دهد که، هر چند کم، اما این احتمال وجود دارد. هفته آینده قیمت باید ۹,۸۸۰ را بشکند و آن را حفظ نماید. در این صورت حمایت جدیدی شکل می‌گیرد و در جهش بعدی به ۱۲,۰۰۰ دلار یا بیشتر صعود خواهد کرد.

اگر قیمت به زیر ۹,۱۲۰ برسد، احتمالا بار دیگر توپ به زمین خرس‌ها می‌افتد. روی نمودار نشانه‌ای از صعود به ۱۶,۰۰۰ دلار نیست و همانطور که در پیش‌بینی آن فرد ناشناس هم آمده بود، نمودارهای دروغ نمی‌گویند!

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

14 دیدگاه
احد احمدی
احد احمدی
4 سال قبل

درود و عرض ادب
مقاله خوبی تشکر

Mohammad Reza Khamoushi
Mohammad Reza Khamoushi
4 سال قبل

بسيار تحليل كامل و واضحي بود . تشكر ??

علی
علی
4 سال قبل

واقعیت اینه که نهنگ ها یه سقفی رو تعریف می کنن. همون ۱۶۰۰۰ دلار شما. بعد مردم رو امیدوار می کنن به اون قیمت. همه هم منتظرن به اون قیمت برسه. نرسیده به ۱۶ خودشون هر چی دارن می فروشن و قیمت رو میارن پایین و دوباره در قیمت های پایین بیت هایی که فروختن رو دوباره می خرن.
در اینکه قیمت بالا می ره شکی نیست اما سعی کنین قبل از رسیدن به اون سقف خودتون هم بفروشین.

منه مغرور
منه مغرور
4 سال قبل

۸۵۰ میلیون واحد تتر بالا کشیده شده (گم نشده) مگه کشکه

طلاهایی
طلاهایی
4 سال قبل

فروشگاه اینترنتی دستگاه های ماینر
مشاوره و راه اندازی آن

حامد رستگارنیا
حامد رستگارنیا
4 سال قبل
پاسخ  طلاهایی

مگر ممنوع نیست

Mohsen Ahadi Nejad
Mohsen Ahadi Nejad
4 سال قبل

داداش دمت گرم عالی بود مقالت

Masoud
Masoud
4 سال قبل

چنان با سر سقوط کنه که اون پایین رو به خاک و خون میکشه : )
اونجا باید خرید.

کامران
کامران
4 سال قبل

به نظر من بهترین تحلیل رو خود شخض از روی تجربه ترید کردن میتونه به دست بیاره....من خیلی وقتا به تحلیل های دیگران گوش دادم کلی ضرر کردم ....همیشه طبق تجربه خودتون عمل کنید .......... ضمنا برای سال 2020 دیگه نهایتا تا 18 هزار دلار میشه گقت صعودیه

علی
علی
4 سال قبل

فکر کنم قبل از اینکه صعود کنه تا محدوده 8200 یه اصلاح و فرصت خرید بده بعدشم صعود کنه بره تا 12000

کاوه
کاوه
4 سال قبل

سلام.
من متوجه نشدم آخر خوبه خرید الان یا نه!
تحلیله حق با توعه ولی اون راست میگه یی بود
و درکل خسته نباشید و ممنون