۲ روش ساده وارن بافت برای یک سرمایه‌گذاری موفق

۲ روش ساده وارن بافت برای یک سرمایه‌گذاری موفق

به نظر می‌رسد که هر هفته یک استارتاپ پر زرق و برق در سیلیکون ولِی از عرضه اولیه سهام (IPO) خود خبر می‌دهد و ما را وسوسه می‌کند که بخواهیم در رابطه با آن اقدامی انجام دهیم. اما آیا خرید سهام یک شرکت عمومی تازه تاسیس کار درستی است؟

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، وارن بافت (Warren Buffet)، مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی و یکی از ثروتمندترین افراد جهان، روش پیچیده و عجیب‌و‌غریبی در انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری خود ندارد. در عوض او با پیروی و تبعیت از چند دستور‌المل پایدار، همه چیز را به سادگی هر چه تمام‌ پیش می‌برد.

او در مصاحبه‌ای با بکی کوئیک (Becky Quick)، در برنامه اسکواک باکس (Squawk Box) شبکه CNBC گفت:

چیزهای بنیادین و اساسی تغییر نخواهند کرد. شما در ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده چیز جدیدی در رابطه با سرمایه‌گذاری کشف نخواهید کرد.

جادوگر اوهاما برای انتخاب این که آیا کسب و کاری ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا نه، از این دو روش استفاده می‌کند.

شرکت مورد نظر ارزش بلند مدت دارد

شرکتی که قرار است سهام آن را خریداری کنید باید در بلند مدت ارزشمند باشد

بافت به دنبال کسب و کارهایی است که در طول چند دهه آینده نیز به داشتن مزیت رقابتی ادامه خواهند داد و تنها حال حاضر را ملاک قرار نمی‌دهد. او در زمان حضورش در برنامه کواکس در سال ۲۰۱۸ گفت:

هیچ کس مزرعه‌ای را به خاطر این‌که سال آینده باران می‌بارد، خریداری نمی‌کند. بلکه آن‌ها معتقدند در طول بازه زمانی ۱۰ تا ۲۰ ساله، خریدن مزرعه سرمایه‌گذاری خوبی است.

برای مثال، او شرکت سیز کندیز (See’s Candies) را با چارلی مانگر (Charlie Munger)، شریک قدیمی خود، در سال ۱۹۷۲ خریداری کرد و در سال ۱۹۸۸ نیز بیش از ۱ میلیارد دلار روی سهام کوکا کولا سرمایه‌گذاری کرد. سرمایه‌گذاری بر روی هر دوی این کسب و کارها کار درستی بود و در حال حاضر او صاحب آن‌هاست.

بافت در نامه‌ای که در سال ۱۹۹۶ به سهام‌داران نوشت، اظهار داشت:

در سبد دارایی (پورتفولیو) خود، مجموعه‌ای از شرکت‌هایی که درآمد کل آن‌ها و همچنین ارزش بازارشان سال به سال افزایش می‌یابند را قرار دهید.

اگر شما حاضر نیستید که سهامی را برای ۱۰ سال نگه دارید، پس حتی به داشتن آن برای ۱۰ دقیقه هم فکر نکنید.

او متوجه می‌شود که کسب و کارها چگونه کار می‌کنند

پیشنهاد بافت، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های شاخص است.

بافت برای چیزی که متوجه آن نشود، پول خرج نمی‌کند. در ماه فوریه بافت به کوئیک مجری برنامه‌ی اسکواک گفت:

شما باید یاد بگیرید که چگونه یک کسب و کار را ارزش‌گذاری کنید و آن‌هایی را در حیطه و دایره صلاحیت شما هستند و سررشته‌ای از آن دارید و در مقابل آ‌ن‌هایی را که به درد شما نمی‌خورند را بشناسید.

این به این دلیل است که برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم و حیاتی است که بتوانند با اطمینان کسب و کارهایی که سهامشان را خریداری می‌کنند، ارزیابی و برآورد کنند.

بافت در نامه سالانه خود به سهام‌داران در سال ۱۹۹۶ این‌گونه نوشت:

چیزی که یک سرمایه‌گذار نیاز دارد، توانایی «به درستی ارزیابی کردن کسب و کارهای منتخب» است. به کلمه «منتخب» دقت کنید. قرار نیست که شما متخصص همه کسب و کارها باشید.

شما فقط باید قادر به ارزیابی و برآورد شرکت‌های موجود در دایره تخصص و صلاحیت خود باشید. اندازه و ابعاد این دایره خیلی مهم نیست، اما شناختن و دانستن مرزهای آن ضروری است.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در بازار سهام همیشه با ریسک همراه بوده و برای بسیاری از افراد، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خصوصی، هوشمندانه‌ترین و بهترین انتخاب نیست. قبل از تصمیم‌گیری‌های مهم باید با یک مشاور مالی قابل اعتماد مشورت کنید.

بافت به بسیاری از سرمایه‌گذاران، صندوق‌های شاخص با ریسک پایین را پیشنهاد می‌کند. او این صندوق‌ها را به عنوان «چیزی که عملا همیشه منطقی است و با عقل جور در می‌آید» می‌شناسد.

علاقه او به صندوق‌های شاخص به این دلیل است که در سرمایه‌گذاری آن‌ها حدس و گمان راهی ندارد.

بافت در سال ۲۰۱۷ زمانی در یکی از برنامه‌های شبکه CNBC گفته بود:

ترفند این نوع سرمایه‌گذاری انتخاب شرکت درست نیست، بلکه در واقع خرید سهام همه‌ی شرکت‌های بزرگ بر مبنای شاخص S&P500 و انجام مداوم این کار است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید وارن بافت وصیت کرده است که پس از مرگش، وکیل مالی‌اش ۹۰ درصد دارایی او را در S&P500 برای همسرش سرمایه‌گذاری کند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
افسانه جمال زاده
افسانه جمال زاده
4 سال و 9 ماه قبل

"بافت برای چیزی که متوجه آن نشود، پول خرج نمی‌کند."
احتمالاً چون از ارزهای دیجیتال هم سر در نمیاره و متوجه نیس چجوری کار میکنن و کارشون چیه باهاشون مخالفه

مهدی
مهدی
4 سال و 9 ماه قبل

وقتی در آمریکا زندگی کنی لازم نیست تبحر در سرمایه گذاری داشته باشی اینقدر شرکتهای گردن کلفت وجود دارن که دنیارو برای ارزش سهامشون جابجا میکنن

Reza
Reza
4 سال و 9 ماه قبل
پاسخ  مهدی

جالبه ، امریکا زندگی کردن خخخخ ،ایران بهشت سرمایه گذاریه البته اگه بلد باشی پیاز فصل محصول 1500تومان غیر فصل 15000 تومان و...اینا بلدن علمش رو دارن برا همین سلاطین جهان هستند .

مستر بیست
مستر بیست
4 سال و 9 ماه قبل
پاسخ  مهدی

مرگ بر امریکای گیاه خوار