چگونه پولکادات ناگهان به رتبه ۵ بازار ارزهای دیجیتال رسید؟

چگونه پولکادات ناگهان به رتبه ۵ بازار ارزهای دیجیتال رسید؟

دات (DOT)، ارز دیجیتال پلتفرم پولکادات (Polkadot)، از ناکجا آمد و به یکی از محبوب‌ترین توکن‌ها بدل شد. اما راز موفقیت این این ارز دیجیتال چیست و چطور ناگهان به رده‌های بالای بازار رسید؟ در این مطلب از ارزدیجیتال، با استفاده از مقاله‌ای که در وب‌سایت دیکریپت منتشر شده است، پولکادات را که یکی از جالب‌ترین پروژه‌های اخیر صنعت ارزهای دیجیتال است بررسی می‌کنیم.

پولکادات یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که با هدف امکان ایجاد بلاک چین‌های اختصاصی مجزا روی یک شبکه، امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز بدون نقص و تراکنش‌های آنی و بدون کارمزد طراحی شده است. بنیان‌گذار این پلتفرم، گوین وود (Gavin Wood) است که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم بود. پولکادات حالا رقیبی برای اتریوم محسوب می‌شود.

سه هفته پیش، پروژه بلاک چینی تعامل‌پذیر پولکادات حتی در بین ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر نیز جایی نداشت. اما اکنون (۲۵ شهریور)، این ارز دیجیتال، با ارزش بازار حدود ۴.۵ میلیارد دلار، در رتبه پنجم به لحاظ ارزش بازار قرار گرفته است. این افزایش نجومی تا حدی مربوط به فرایندی به نام «بازتعریف» (Redenomination) توکن است.

در ۲۱ اوت (۳۱ مرداد)، پس از رأی‌گیری از کل جامعه پولکادات، توکن دات بازتعریف شد، به این معنا که واحدهای در گردش توکن ۱۰۰ برابر افزایش یافت. این فرایند مشابه با فرایند «تجزیه سهام» (Stock split) در بازار بورس است که در آن سهام شرکتی خاص، به تعداد بیشتری سهم تقسیم می‌شود. این اقدام می‌تواند باعث افزایش چشمگیر ارزش سهام پس از تجزیه شود، زیرا سرمایه‌گذاران خُرد آن را مقرون‌به‌صرفه‌تر ارزیابی کرده و تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهند داشت. با این حال، در فضای ارزهای دیجیتال، چنین مفهومی چندان آشنا نیست.

طی فرایند بازتعریف توکن پولکادات، یک توکن دات قدیمی، تقسیم به ۱۰۰ توکن جدید شد. در نتیجه، عرضه این ارز دیجیتال از ۱۰ میلیون توکن اولیه که در اولین بلاک (جنسیس) ایجاد شد، به ۱ میلیارد توکن افزایش یافت.

این تقسیم و تجزیه بر ارزش دارایی کل سرمایه‌گذاران در این پروتکل تأثیری ندارد. با این حال، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر تأثیر نسبی این رویداد بر افزایش ارزش توکن این پلتفرم، وجود دارد.

تجزیه توکن نوع جدیدی از تجزیه سهام است

انگیزه اصلی تجزیه سهام، ‌به‌صرفه‌ترکردن سهام برای سرمایه‌گذاران خُرد و افزایش نقدینگی در بازار سهامِ شرکت به‌وسیله تشویق سرمایه‌گذاران خُرد به سرمایه‌گذاری است. جامعه پولکادات نیز استدلال مشابه خود را برای بازتعریف توکن، در همین راستا بیان می‌کند.

تصمیم برای کاهش ارزش دات به‌منظور محاسبه و درنتیجه خریدِ آسان‌تر (یا به نقل از گَوین وود، خالق پلتفرم پولکادات «به‌صرفه‌تر») این توکن اتخاذ شد. علاوه بر این، تصمیم برای محدودکردن عرضه اولیه پولکادات، در اوایل آغاز به کارِ این پلتفرم، ظاهراً تصمیمی قراردادی بوده است.

این فرایند به همه‌پرسی از کل جامعه احتیاج داشت که در ژوییه (مرداد) انجام شد. در این همه‌پرسی، تقسیم ۱ توکن به ۱۰۰ توکن ۸۶ درصد رأی موافق به دست آورد. در شبکه پولکادات، هر تغییر در بلاک چین نیازمند رأی‌گیری از دارندگان توکن است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، به جامعه پولکادات چهار گزینه برای بازتعریف توکن داده شد. گزینه‌ها (به‌ترتیب از چپ به راست) عبارت بودند از: ۱) تغییری حاصل نشود. ۲) هر توکن به ۱۰ توکن تقسیم شود. ۳) هر توکن به ۱۰۰ توکن تقسیم شود. ۴) هر توکن به ۱۰۰۰ توکن تقسیم شود.

How Polkadot Surged From Nowhere Into the Top 10 Cryptocurrencies - Decrypt
منبع: وب‌سایت پولکادات

تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم، تاریخی خوش‌یمن (۲۱ اوت) برای بازتعریف این توکن تعیین کرد. در همین تاریخ، تسلا (Tesla)، تولیدکننده ماشین‌های الکترونیکی، سهام خود را تجزیه کرده بود و شاهد جهش ۱۲ درصدی قیمت سهام پس از ۱۰ روز بود.

البته، رشد دات بسیار چشمگیرتر از سهام تسلا بود. قیمت توکن دات از ۲.۹۲ دلار پیش از بازتعریف به ۶.۸۴ دلار در ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور) رسید.

How Polkadot Surged From Nowhere Into the Top 10 Cryptocurrencies - Decrypt
تأثیر بازتعریف توکن دات در نمودار این آلت کوین در پلتفرم کوین مارکت کپ

با این حال، طبق ادعای تحلیل‌گران، تجزیه دات به واحدهای کوچک‌تر، تنها عامل رشد سریع این توکن نبوده است.

توماس کوهن (Thomas Kuhn)، تحلیل‌گر کلان در شرکت مشاوره‌ی تحقیقات کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics)، سه دلیل برای رونق‌گرفتن بازار این توکن برشمرد: این پروژه بودجه مناسبی برای شروع دارد؛ بنابراین، می‌تواند از پس تأمین مالی یک تیم حرفه‌ای و قدرتمند بربیاید. پولکادات پروژه نسبتاً جدیدی در مقایسه با پلتفرمی قدیمی همچون اتریوم محسوب می‌شود که ناگزیر در آستانه ارتقا و به‌روزرسانی است. علاوه بر این موارد، دات دارایی نسبتاً جدیدی است. او اشاره کرد:

سرمایه‌گذاران این توکن سال‌ها برای اولین افزایش قیمت منتظر نماندند تا آن را بفروشند و کسب سود کنند.

سفر سه‌ ساله پولکادات

نمی‌توان گفت دات توکن کاملاً جدیدی است. پروژه پولکادات سال ۲۰۱۷ کلید خورد و به‌مدت سه سال در حال توسعه بود. طی ماه‌های اخیر، علاوه بر بازتعریف توکن، چندین تغییر اساسی دیگر، از جمله راه‌اندازی شبکه اصلی پولکادات در ماه مه (خرداد) نیز در فرایند رشد این پروژه رخ داده است.

درواقع، مهم‌ترین رویداد در تاریخچه این پروژه رأی‌گیری همگانی دیگری بود که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌داد توکن‌های خود را منتقل کنند. پیش از آن، انتقال توکن بسیار دشوار و فقط از طریق قراردادهای بدهی شخصی و مبادلات مستقیم و خارج از صرافی ممکن بود.

رأی مثبت جامعه پولکادات برای انتقال‌پذیری توکن به صرافی‌ها امکان داد تا این توکن محبوب را فهرست کنند. بایننس و کراکن به‌سرعت این توکن را وارد فهرست خود کردند؛ درواقع، این دو صرافی به‌قدری سریع این کار را انجام دادند که از سوی جامعه پولکادات به اقدام پیش از موعد متهم شدند؛ این دو صرافی در ۱۸ اوت (۲۸ مرداد)، توکن دات را وارد فهرست خود کرده بودند؛ یعنی سه روز پیش از تاریخ توافق‌شده.

همان روز، گوین وود، یکی از اعضای کلیدی سابق اتریوم و بنیان‌گذار پولکادات، در توییت خود نوشت:

همان طور که پیش از این هشدار داده بودیم، برخی صرافی‌ها به تعهد خود وفادار نبودند و دات جدید را، به جای جمعه، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ اوت) فهرست کردند. جمعه روزی است که جامعه پولکادات برای بازتعریف توکن خود در نظر گرفته است.

با اینکه ما توانایی کنترل این صرافی‌های متمرکز را نداریم، اما می‌توانیم از آنها درخواست کنیم این توکن را تا روز موعد، از فهرست خود حذف کنند.

اقدامات آنها جامعه ما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

How Polkadot Surged From Nowhere Into the Top 10 Cryptocurrencies - Decrypt
توییت گوین وود

با اضافه‌شدن ویژگی انتقال‌پذیری، ارزش بازار دات جهشی صعودی داشت و این توکن را پیش از روز بازتعریف توکن تا سطح ده ارز دیجیتال برتر پیش راند. پس از رویداد بازتعریف توکن، دات به جمع پنج ارز دیجیتال برتر بازار نیز راه یافت. البته، این توکن همراه با افت بازارهای آلت کوین دچار اندکی افت شد و با دو رتبه نزول، مدتی در جایگاه هفتم قرار گرفت، اما بار دیگر توانست با رشدی خیره‌کننده در عرض چند ساعت، رتبه پنجم را بازپس‌گیرد.

ارزش بازار یک توکن حاصل‌ضرب قیمت توکن در سرمایه در گردش آن است. با این حال، با اینکه بازتعریف توکن عرضه در گردش آن را افزایش می‌دهد، ارزش کل بازار دات تغییری پیدا نکرده است. بنابراین، یک سرمایه‌گذار دات که پیش از این فقط یک توکن داشته است، اکنون مالک ۱۰۰ توکن خواهد بود، اما با وجود افزایش تعداد سهام سرمایه‌گذاران، ارزش کل یکسان خواهد ماند.

آینده بازار برای پولکادات

گفتنی‌ است که حجم معاملات دات نیز طی هفته‌های اخیر رشد یافته است و روز ۲۷ اوت (۶ شهریور) به رکورد ۱.۴ میلیارد دلار رسید.

می‌توان گفت اضافه‌شدن ویژگی انتقال‌پذیری و رویداد بازتعریف توکن، اندکی باعث ایجاد سردرگمی شده است. اما این وضعیت از اشتیاق سرمایه‌گذاران به این پروژه نکاسته است.

کوری میلر (Corey Miller)، مدیر ارشد توسعه در صرافی dYdX و یکی از اعضای هیئت مدیره در شرکت سرمایه‌گذاری جنسیس بلاک کپیتال (Genesis Block Capital)، رشد پولکادات را ماحصل عملکرد فوق‌العاده بنیاد وب‌تری (Web3 Foundation) می‌داند. بنیاد وب‌تری بنیان‌گذار و پشتیبان مالی پروژه پولکادات است. میلر اظهار داشت:

این شرایط بازتابی از کار فوق‌العاده بنیاد وب‌تری در خصوص ایجاد جامعه‌ای در سرتاسر جهان است. نتایج چنین اقداماتی باعث افزایش آگاهی و پذیرش توسعه‌دهندگان شده است.

هدف جاه‌طلبانه پولکادات ایجاد اکوسیستمی است که توانایی رقابت با اتریوم را داشته باشد. اما، آیا جایگاه پولکادات در مقام پنجم برترین ارزهای دیجیتال حفظ خواهد شد؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مانی هخامنش
مانی هخامنش
۳ سال قبل

طبق تجربه خودم توی بورس میگم و مثال بورسو میزنم.توی بورس زمانی که یه کمپانی میخواست افزایش سرمایه بده اینکارو انجام میداد.میومد افزایش سرمایرو اجرا میکرد و تقسیم سهام انجام میداد مثلا یه سهام 100 تومن بود میومد تقسیمش میکرد به 5 هر سهمو میکرد 15 تومن و سهامداراش به ازای هر یک سهم 5 سم بهشون میرسید که جمعش از قیمت اصلی یه مقداری کمتر میشد بعد دوباره از همون نقطه شروع میکرد به رشد کردن و اکثرا سود خیلی خوبی به سهامدارا بعداز یه مدت نیمه کوتاه میداد.دقیقا همین اتفاق برای دات(اولد)افتاده از 127 دلار بسته شده تقسیم شده اومده روی 2 دلارو نیم.اگر طبق همون فرضیه پیش بره کسایی که میخوان یه سرمایه گزاری تقریبا 1 ساله انجام بدن این گزینه میتونه سود خوبی بهشون بده.کسایی که ریسک پذیرن میتونن روی این گزینه یکمی تحقیق کنن اگر دید یک ساله دارید الان فرصت خوبی واسه سرمایه گزاریه و احتمال قوی تا محدوده 20 تا 25 دلار جای رشد داره.البته این در حد یه پیشنهاده.بازم دوستان بیشتر تحقیق کنن اگر نتیجه گرفتن و موافق بودن اقدام کنن.خصوصا توی شرایط الان بازار که نشون دهنده یه رونده سعودی با شیب ارومه ریسک ضررشون کمتره.امیدوارم این کامنت تونسته باشه کمکتون کنه