پولکادات بعد از سه سال توسعه شروع به کار کرد

پولکادات بعد از سه سال توسعه شروع به کار کرد

پولکادات (Polkadot) که یک پروژه بلاک چینیِ تعامل‌پذیر با دیگر بلاک چین‌ها است، پس از سه سال توسعه، یک نسخه تقریباً کامل از بلاک چین خود راه‌اندازی کرد.

به گزارش کریپتوبریفینگ، با ارائه اولین «کاندیدای زنجیره» (chain candidate)، پولکادات شروع به کار کرد. کاندیدای زنجیره یک نسخه تقریباً کامل از بلاک چین اصلی است که پس از راه‌اندازی شبکه اصلی، بخشی از آن خواهد بود. پولکادات از سال ۲۰۱۷ تحت توسعه است و در همان سال در پیش‌فروش توکن‌های خود (ICO) حدود ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد که یکی از موفق‌ترین ICO‌های آن زمان بود.

تمرکز پولکادات بر روی تعامل است: این شبکه بلاک چین‌های دیگر را با استفاده از راهکارهایی همچون شاردینگ (Sharding)، زنجیره‌های جانبی و پل‌ها (bridges) به یکدیگر متصل می‌کند. این قابلیت‌ها به بلاک چین‌های مختلف و برنامه‌هایی که روی آنها پیاده‌سازی شده‌اند کمک می‌کند تا با یکدیگر مرتبط باشند و تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کنند.

پروژه‌های مطرحی همچون Polymath (پلتفرم توکن‌های اوراق بهادار)، Chainlink (یک پلتفرم اوراکل) و Aragon (یک پلتفرم DAO) قصد دارند با پولکادات همکاری کنند. اگرچه Parity، شرکت سازنده پولکادات، اختلافات زیادی با اتریوم دارد، پولکادات با قابلیت‌های ارتباطی متعدد خود از ارتباط با اتریوم هم پشتیبانی خواهد کرد.

نسخه‌ای که در حال حاضر از پولکادات منتشر شده، یک کاندیدای زنجیره است، به این معنا که دارای بسیاری از قابلیت‌هایی است که بخشی از شبکه اصلی خواهد بود، اما خود شبکه اصلی نیست و شبکه اصلی احتمالاً در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود. نکته حائز اهمیت اینجاست که این نسخه از پولکادات از دریافت توکن و سهام‌گذاری (Staking) پشتیبانی می‌کند. با این حال، هنوز پاداش‌های شبکه به اعتبارسنج‌ها پرداخت نمی‌شود و کاربرانی که در این فاز توکن‌های خود را به شبکه اختصاص دهند (سهام‌گذاری کنند)، می‌توانند در فاز بعدی به عنوان اعتبارسنج فعالیت کنند و پاداش دریافت کنند.

پولکادات بعد از سه سال توسعه شروع به کار کرد
گوین وود، بنیان‌گذار پولکادات

بنابراین، الگوریتم اجماع پولکادات «اثبات اعتبار» (Proof of Authority) است و در حال حاضر تحت مدیریت بنیاد غیرانتفاعی Web3 قرار دارد، نه یک شبکه غیرمتمرکز از نودهای سهام‌گذار. گوین وود (Gavin Wood)، بنیان‌گذار شرکت Parity و توسعه‌دهنده اصلی پولکادات، همچنین برای دیگر قابلیت‌های این پروژه زمان‌بندی مشخص کرده است. او اشاره کرد که ویژگی‌های مربوط به هویت‌سنجی روز پنج‌شنبه معرفی خواهد شد و تا پشتیبانی از قابلیت زنجیره‌های جانبی فقط «چند هفته» فاصله داریم. قابلیت‌های مربوط به نحوه مدیریت و کنترل این شبکه هم به‌زودی معرفی می‌شوند. قرار است حاکمیت در این شبکه کاملاً غیرمتمرکز باشد که مشارکت‌کنندگان می‌توانند درباره موضوعاتی همچون خرج کردن یا توسعه‌های بیشتر، رأی بدهند.

توکن‌های پولکادات، «DOT» نام دارند. ماجرای این توکن‌ها بسیار بحث‌برانگیز است و مدت‌هاست که سرمایه‌گذاران منتظر عرضه رسمی آنها هستند. معادل ۹۸ میلیون دلار از ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه‌ای که از پیش‌فروش توکن‌ها در سال ۲۰۱۷ جذب شد، به خاطر یک مشکل فنی (باگ) در اتریوم، مسدود شده است و هنوز درباره آنها جزئیات زیادی وجود ندارد.

با وجود این مشکلات، توکن‌های DOT همچنان به صورت پیش‌عرضه (IOU) در برخی از صرافی‌ها معامله می‌شوند. همچنین بخش امانتداری صرافی کوین‌بیس (Coinbase Custody) در ماه آوریل (فروردین) توکن‌های پولکادات را به عنوان یک گزینه سهام‌گذاری اضافه کرد. هر توکنی که همچنان مسدودشده باقی مانده است در آینده نزدیک به گردش خواهد افتاد. پس از مشخص شدن قوانین حاکمیتی در شبکه و اجازه جامعه پولکادات، کاربران قادر خواهند بود که توکن‌های خود را به شکل آزاد منتقل کنند. این اتفاق در سال جاری میلادی و طی فرایند راه‌اندازی شبکه اصلی رخ خواهد داد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
مهری
مهری
۴ سال قبل

سلام استاد ، لطفا دردمورد ارز ATCهم مطالب بفرمائید و اینکه این ارز واقعیه ؟ میگن زیرمجموعه استلاره ، همچین مطلبی درسته ؟

بهزاد طالعی
بهزاد طالعی
۴ سال قبل

سلام لطفا مطلبی در موردsolo mining هم منتشر کنید و نحوه انجام و فرآیندش‌ که به شدت در سایت آموزشش مورده نیازه

قهرمان پوچی
قهرمان پوچی
۴ سال قبل

محمد جان با این سیستم یک صرافی کاملا غیرمتمرکز میشه راه انداخت که قطع مدار توش به صورت پیش فرض باشه؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل

سلام
هدفش بیشتر ارتباط بین دو تا بلاک چینه.
هنوز جزئیات زیادی منتشر نشده اما بعیده که این قابلیت رو داشته باشه.

Trader
Trader
۳ سال قبل

آقای آذرنیوار ارزش‌ رو‌ هم عرضه کردن؟