شبکه اصلی پولکادات راه‌اندازی شد

شبکه اصلی پولکادات راه‌اندازی شد

پس از آنکه شبکه پولکادات (Polkadot) آخرین مانع متمرکزکننده این ارز دیجیتال را حذف کرد، حالا این ارز به‌شکل رسمی روی شبکه اصلی خودش آغاز به کار کرده است.

بهبه گزارش کوین تلگراف، شبکه بلاک چین پولکادات پس از آنکه جامعه این ارز دیجیتال تصمیم گرفتند حقوق ویژه ادمین را که از طریق بنیاد Web3 ارائه می‌شد حذف کنند، حالا به‌صورت کاملا غیرمتمرکز و بدون مجوز (permissionless) فعالیت می‌کند.

گوین وود (Gavin Wood)، هم‌بنیان‌گذار پریتی تکنولوژیز (Parity Technologies) که توسعه‌دهنده پولکادات است، در توییت خود اعلام کرد که حذف این مانع از شبکه انجام شده است. درخواست حذف امتیازات و مزایای ادمین از شبکه پولکادات، دیروز به تصویب رسید و اجرا شد. با حذف این امتیازات، شبکه پولکادات به‌صورت کامل راه‌اندازی و عملیاتی شد.

پولکادات از ماه مه (فروردین) راه‌اندازی شده است. در آن زمان برای پیوستن به شبکه، کسب مجوز لازم بود و با الگوریتم اثبات اختیار (Proof of Authority) کار می‌کرد. بنیاد Web3 مسئولیت تأیید اعتبار شبکه را برعهده داشت و دارای مجوزهای ورود ویژه‌ای بود که به آن امکان می‌داد درصورت بروز مشکل جدی در بلاک چین، وارد آن شود و مشکل را رفع کند.

این اقدامات به‌منظور کاهش خسارات ناشی از رخنه‌های امنیتی و باگ‌های احتمالی در شبکه تازه‌تأسیس پولکادات انجام شده بودند. رفته‌رفته، روند اعتبارسنجی از طریق سیستم اثبات سهام به جامعه این ارز دیجیتال واگذار شد و در حال حاضر بیش از نیمی از توکن‌های DOT در چرخه در اختیار ۱۹۷ اعتبارسنج‌ شبکه قرار دارد.

سیستم حاکمیت پولکادات یکی از قابلیت‌های کلیدی پروتکل اجماع شبکه است. این سیستم به دارندگان توکن‌ها این امکان را می‌دهد تا رویکرد خود را درباره پارامترهای اصلی اکوسیستم بیان کنند. بخش‌پذیری توکن‌های DOT یکی از همین پارامتر‌هاست که چندی پیش برای آن یک رأی‌گیری برگزار شد.

جامعه پولکادات نیز با استفاده از همین سیستم، پیشنهاد حذف امتیازات ادمین را مطرح کردند. وود این پیشنهاد را «پایانی شاعرانه» خواند. این در حالی بود که انجام این کار از نظر فنی نیز لازم بود؛ چراکه فرصت آزمایش دوباره سیستم حاکمیت شبکه را مهیا کرد.

با این رأی‌گیری، پولکادات تگ «CC1» را از شبکه اصلی خود حذف کرد. این تگ «Chain Candidate ۱» نام داشت و حذف آن، به نوعی خبر از آغاز فعالیت شبکه اصلی پولکادات برای پلتفرم قراردادهای هوشمند بود.

پولکادات در حال جذب شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان است تا پس از آن مراحل نهایی راه‌اندازی خود را تکمیل کند و به‌صورت کامل عرضه شود.

انعطاف‌پذیری شبکه پولکادات سبب می‌شود که هم توسعه‌دهندگان پلتفرم‌هایی نظیر اتریوم و هم توسعه‌دهندگان با سوابق کاری مرتبط، به پولکادات علاقه نشان بدهند. پولکادات از ماشین مجازی وب اسمبلی (WebAssembly) استفاده می‌کند؛ این یعنی از زبان‌های برنامه‌نویسی نسل دوم وب نظیر راست (Rust) و سی پلاس‌پلاس (++C) نیز پشتیبانی می‌کند و توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز از آنها استفاده کنند.

پریتی پیش‌تر نیز استفاده از اوراکل‌های چین لینک را در شبکه کاساما (Kusama) آغاز کرده بود. کاساما یک شبکه مرتبط با پولکادات است که محیطی برای آزمایش فناوری‌های تازه ایجاد کرده است.

گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که سلر نتورک (Celer Network) نیز به‌دنبال ایجاد راهکارهای لایه دوم مقیاس‌پذیری در شبکه پولکادات است.

بنیاد Web3 به‌دنبال آن است تا امکان اتصال بلاک چین‌های دیگر به شبکه پولکادات را فراهم کند. از اتصال شبکه بیت کوین به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف بنیاد Web3 یاد شده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
هادی خاوری
هادی خاوری
3 سال قبل

سلام آقا بهزاد من می‌خوام تون پولکادات رو بخرم
یه توضیح میدید که توکنش روی بلاکچین ترون یا اتریوم
اصلا ارزش داره بخریم
کیف پول لازم برای خرید

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال قبل

سلام، روی شبکه اصلی خودش فعالیت می‌کنه و تا پایان سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد

محمد علی اسدی
محمد علی اسدی
3 سال قبل

من دیده بودم اینو تو اینترنت دنبال راهی برای خریدنش بودم. راهی هست ؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال قبل

به‌زودی عرضه خواهد شد

behnoosh
behnoosh
3 سال قبل

چقدر طول میکشه تا توی صرافی های ایرانی هم عرضه بشه؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال قبل
پاسخ  behnoosh

تا پایان سال ۲۰۲۰