یک کارشناس: هدف ارز دیجیتال چین مقابله با دلار آمریکا است، نه بیت کوین

یک کارشناس: هدف ارز دیجیتال چین مقابله با دلار آمریکا است، نه بیت کوین

به نظر می‌رسد چین با کمک همه چیزهایی که درباره حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین فراگرفته است، قصد دارد یوآن دیجیتالش را به‌منظور رقابت با دلار آمریکا عرضه کند و با بیت کوین کاری ندارد.

به گزارش کوین تلگراف، متیو گراهام (Matthew Graham)، یکی از کارشناسان باسابقه حوزه سرمایه‌گذاری و مدیرعامل شرکت چینیِ سینو گلوبال کپیتال (Sino Global Capital)، با بررسی همه دانسته‌ها درباره ارز دیجیتال آینده چین، چنین استدلال کرد که دولت چین به این فناوری به‌عنوان یک «فرصت پیش‌ران» برای کاهش سلطه دلار نگاه می‌کند.

گراهام در گفتگویی که در یک کنفرانس با مایکل جو (Micheal Gu)، مؤسس شرکت باکس‌ماینینگ (Boxmining) داشت گفت کار چین برای بین‌المللی کردن رنمینبی (واحد پول رسمی چین) دشوار است. با این حال:

سوئیفت (Swift)، چیپز (CHIPS)، فدوایر (Fedwire) […] بسیار قدیمی، گران و کند هستند. الان سال ۲۰۲۰ است و ما تراکنش‌هایی داریم که تسویه آنها سه روز طول می‌کشد و کارمزدها بسیار گران‌تر از چیزی هستند که باید باشند. تمام این فناوری‌هایی که بخش عمده شالوده اقتصادِ دلارمحورِ ما را تشکیل می‌دهند، دیگر عمر خود را کرده‌اند. پس این فرصت بزرگی [برای چین] است.

طبق گفته گراهام، سیستم پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (Digital Currency Electronic Payment) چین که به اختصار به آن DCEP گفته می‌شود، «بسیاری از جزئیات فنی خود را از بلاک چین وام گرفته است» که شامل مفاهیمی مثل UTXO هم می‌شود. UTXO یا همان بررسی موجودی کاربران با استفاده از تاریخچه تراکنش‌های قبلی، یکی از پایه‌های اساسی شبکه بیت کوین است.

اما این ارز تفاوت بسیاری با بلاک چین‌های عمومی مثل بیت کوین دارد. طبق گزارش‌ها، بانک خلق چین (بانک مرکزی چین) این ارز را عرضه خواهد کرد و مانند دیگر ارزهای فیات ملی موجود، به‌طور کامل تحت اختیار و کنترل بانک مرکزی خواهد بود.

گراهام روی این نکته تأکید داشت که «چنانچه از چارچوب بلاک چین یا ارزهای دیجیتال معمولی به ارز دیجیتال چین نگاه کنید، کار بسیار مشکلی برای درک آن و دلیل اهمیت آن خواهید داشت.»

فناوری‌های جدید ادغام‌شده در یوان دیجیتال، ازجمله جنبه‌هایی که از بلاک چین وام گرفته شده است، برای مقاصد متفاوتی به‌کاررفته است. جو به اظهارات رئیس مرکز تبادلات اقتصادی بین‌الملل چین اشاره کرد که گفته بود:

ارز دیجیتال چین می‌تواند با جمع‌آوری بلادرنگ داده‌های مربوط به خلق پول، حسابداری و…، مرجع مفیدی برای تأمین پول و پیاده‌سازی سیاست‌های پولی باشد.

گراهام همچنین افزود که از نظر سیاست پولی، ارز دیجیتال چین «می‌تواند برای پیاده‌سازی نرخ‌های بهره منفی بسیار مفید باشد.» او گفت:

این ارز با کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، قابلیت‌های زیادی برای شناسایی کلاهبرداری‌ها دارد […] و قابلیت برنامه‌نویسی آن را هم نباید از یاد برد.

سیستم‌هایی مانند فدوایر، چیپز و سوییفت که زیربنای بخش بزرگی از اقتصاد مبتنی بر دلار ما هستند درست در نقطه مقابل ارز دیجیتال چین قرار می‌گیرند. به گفته‌ گراهام، سوییفت و سیستم‌های مشابه با آن، «فناوری‌های سی، چهل یا پنجاه ساله‌ای هستند که هزینه‌ها و ناسازگاری‌های مخصوص به خودشان را دارند.» گراهام افزود:

این یک فرصت پیش‌ران است. ارز دیجیتال چین ربطی به بیت کوین ندارد. این ارز می‌خواهد رنمینبی را جهانی کند، حداقل تا جایی که امکان دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
Persian Trader
Persian Trader
3 سال قبل

از این چینها هرچه بگید برمیاد با ویروس کرونا کلی دنیارو نابود کرد پس دلارم راحت میتونه کنار بزنه

Saeed mohammadi
Saeed mohammadi
3 سال قبل

بخوای اینجوری حساب کنی ایران هم میتونه ارزدیجیتال مرکزی بزنه تا با دلار آمریکا مقابله کنه لابد آمریکا هم که هیچ میشینه نگاه میکنه تا دلارش نابود بشه ?? اینا همش بچه بازیه چین تو خوابش هم نمیتونه تصور کنه جای دلار رو بگیره

نقی صابر
نقی صابر
3 سال قبل

تخصصتون در اقتصاد هست یا بچه بازی

Abolfazl
Abolfazl
3 سال قبل

همین که هدف بیتکوین نیست جای شکرش باقیه

محمد صدرایی
محمد صدرایی
3 سال قبل
پاسخ  Abolfazl

حتی اگر هدفش هم بیت کوین بود نمیتونست کاری کنه