احتمال عرضه اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰

احتمال عرضه اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰

بنا بر اظهارات اندرو کیز (Andrew Keys)، یکی از مؤسسین شرکت کانسنسیس (ConsenSys)، اتریوم سرنیتی (Serenity) پایان امسال عرضه خواهد شد. البته با توجه به وضعیت کنونی توسعه اتریوم، تعداد کسانی که در این خوشحالی با او شریک‌اند، زیاد نیست.

به گزارش کوین تلگراف، اندرو کیز (Andrew Kyes) در پستی که ۷ ژانویه در وب‌سایت کانسنسیس منتشر کرد، به تشریح پیش‌بینی خود از سال ۲۰۲۰ پرداخت. کیز یکی از مؤسسین کانسنسیس بود که اکنون به عنوان یکی از شرکای مدیریتی شرکت دارما کپیتال (Darma Capital) فعالیتش را ادامه می‌دهد.

با اینکه پیش‌بینی‌های کیز، مسائل زیادی، از اقتصاد جهانی تا حقوق انسانی، را در بر می‌گرفت اما تنها دو پیش‌بینی او را می‌توان نگاهی خوش بینانه نسبت به برنامه‌های جاری در حوزه ارزهای دیجیتال دانست.

بنا بر گفته‌های این مدیر اجرایی، سال ۲۰۲۰ شاهد حرکت جنجالی اتریوم و اتمام فاز ۰ و پس از آن ورود به فاز ۱ از به روزرسانی نسخه ۲ و راه‌اندازی زنجیره‌های مشترک این دو خواهیم بود.

احتمال عرضه اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰
اندرو کیز، مدیر اجرایی دارما کپیتال

کیز باور دارد که همزمان با توسعه سرنیتی، راه‌حل‌های لایه دو می‌تواند اتریوم را به‌ سرعت به‌ پیش رانده و در نهایت شاهد عرضه زنجیره نهایی باشیم.

وضعیت فناوری لایه دو اتریوم

هاردفورک اخیر استانبول با معرفی چندین اصلاح و بهبود جدید، آخرین مرحله از اتریوم نسخه ۱ بود. در این میان، به‌روزرسانیِ بعضی از طرح‌های پیشنهادی اصلی برای بهبود اتریوم ارتباط نزدیکی با زی کش (ZEC) داشت. طرح بهبود اتریوم به شماره ۱۵۲ در یک تعامل دوجانبه با بلاک چین اصلی زی کش بهینه‌سازی شد و طرح بهبود اتریوم به شماره ۱۱۰۸ هم با به‌کارگیری پروژه‌هایی مثل ازتک (Aztec) و زی اتر (ZEther) توانست بهینه‌سازی‌هایی را در زمینهٔ روش‌های رمزنگاری به اجرا بگذارد.

هدف پروتکل ازتک امکان اجرای تراکنش‌های محرمانه با استفاده از فناوری دانایی صفرِ (Zero-knowledge) اسنارک (SNARK) درون بلاک چین اتریوم است. این فناوری در زی کش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت متر لبز (Matter Labs) هم در تلاش است تا از فناوری اسنارک برای افزایش مقیاس‌پذیری استفاده کند. اساساً فناوری زی کی سینکِ (ZK Sync) پروتکل ازتک با استفاده از روش اثبات دانش صفر، بار اکثر تراکنش‌ها را از زنجیره اصلی برداشته و اجرای صحیح آن‌ها را تضمین می‌کند.

در پایان، فناوری پلاسما هم روی ساخت زنجیره‌های جانبی برای موارد خاص تمرکز خواهد کرد. ژوزف لوبین (Joseph Lubin)، مدیرعامل کانسنسیس، در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف در سال ۲۰۱۹ گفت:

پلاسما دسته‌ای از فناوری‌ است که به شما امکان برخورداری از پلتفرم‌هایی را در لایه دو اکوسیستم اتریوم می‌دهد که تمرکززدایی کمتری دارند. آن‌ها، هم می‌توانند از اعتماد کامل (Full Trust)، در بعضی موارد، سود ببرند و هم از اعتماد نسبی (Partial Trust)، اما اگر آن‌ها را با دقت زیادی به هم متصل کنیم می‌توانند از اعتماد کامل ناشی از لایه اعتماد (Trust Layer) هم استفاده کرده و در این حالت است که ما از مزیت‌های هر دو سیستم بهره خواهیم برد.

البته این فناوری‌ها هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند. تنها فناوری ازتک است که به نظر می‌رسد پس از برگزاری مراسمی ویژه (روز پنجشنبه)، اعلام کرد که موتور رمزنگاری‌اش آماده بهره برداری است.

متر لبز (Matter Labs) هم با انتشار پستی در وبلاگ شرکت اعلام کرد که چهارچوب کلی قراردادهای هوشمند خود، و نه کل فناوری، را در همین ماه راه‌اندازی خواهد کرد. نمایندگان شرکت متر لبز تا به اینجا واکنشی نسبت به سوالات رسانه‌ها نشان نداده‌اند.

گرو ه پلاسما (Plasma Group)، که یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی است، اخیراً اعلام کرد که کارهای نظری آن‌ها روی این فناوری به پایان رسیده است. وی در ادامه هیچ برنامه مشخصی برای پیاده‌سازی این فناوری ارائه نکرد.

افری شوادن (Afri Schoeden)، یکی از توسعه‌دهندگان سابق شرکت پریتی (Parity)، در پاسخ به سوال کوین تلگراف در مورد احتمال اجرای موفق راه‌حل‌های زنجیره‌های جانبی در سال ۲۰۲۰ پاسخ داد:

خیر، ما شاید شاهد به بلوغ رسیدن کازماس و عرضه احتمالی پولکدوت (Polkadot) و شکل‌گیری نهایی نسخه دوم اتریوم باشیم اما هنوز با اجرای موفق این فناوری‌ها فاصله زیادی داریم.

نقشه راه سرنیتی

احتمال عرضه اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰

درست است که هاردفورک استانبول آخرین مرحله قبل از اجرای اتریوم ۲.۰ است اما هنوز زمان پیاده‌سازی مرحله آخر مشخص نیست.

مطابق نقشه راه ارائه‌شده توسط کانسنسیس در اواسط سال گذشته، قرار بر این بود که مرحله صفر سرنیتی (اتریوم ۲.۰) تا پایان سال ۲۰۱۹ پیاده‌سازی شود. این به‌روزرسانی، به راه‌اندازی زنجیره بیکن (Beacon Chain) منجر می‌شود که اولین زنجیره ارائه‌دهنده تائید کننده‌های اثبات سهام است. 

با آنکه کیز از عرضه یک مرورگر بلاک برای زنجیره بیکن خبر داد اما این مرورگر هنوز حتی قادر به ردیابی شبکه تست نت هم نیست. کیز در ادامه افزود:

توسعه‌دهندگان اتریوم قبلاً هم توانایی‌های فوق‌العاده خود را اثبات کرده‌اند و عزم این گروه غیرمتمرکز برای برآورده کردن اهداف جاه طبانه نقشه راه ما، بهترین نشانه برای موفقیت‌های آینده کل بلاک چین (اتریوم) است.

اما شوادن چندان به این موضوع خوش‌بین نیست:

آنچه من دیدم به من می‌گوید که برای آغاز مرحله صفر باید تا سه‌ماهه آخر ۲۰۲۰ منتظر بمانیم.

بنیاد اتریوم تا به اینجا واکنشی نسبت به حواشی و اخبار منتشر شده نشان نداده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه