نقشه راه اتریوم ۲.۰ منتشر شد؛ صحبت‎های بوترین در مورد اتریوم بدون ماینینگ

نقشه راه اتریوم ۲.۰ منتشر شد؛ صحبت‎های بوترین در مورد اتریوم بدون ماینینگ

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری کوین تلگراف به بیان جزئیات بیشتری در خصوص سرنیتی یا اتریوم ۲.۰ پرداخته است. به گفته او، امسال فاز ۰ پروژه عرضه خواهد شد.

به گزارش کوین تلگراف، بوترین در حاشیه کنفرانس بلاک چینی استنفورد، در خصوص برنامه‌های نسخه دوم اتریوم گفت:

فاز ۰، اولین فاز از عرضه اتریوم ۲.۰ است. با انتشار فاز صفر، اثبات سهام وارد شبکه می‌شود. فاز ۰ امسال عرضه خواهد شد.

هنوز از تاریخ دقیق عرضه فاز صفر از نسخه جدید اتریوم اطلاعاتی در دسترس نیست. به گفته بوترین فاز ۰ تقریبا آماده آزمایش بر روی شبکه‌های آزمایشی (تست نت) مختلف است و بررسی‌ها برای عرضه آن نیز در حال انجام است. او در ادامه افزود:

بهبودها و تغییرات زیادی در خصوص فاز ۰ در حال اجراست و طی چند ماه آینده نیز شاهد آماده شدن یک نسخه‌ بدون اشکال خواهیم بود.

بوترین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که اتریوم ۲.۰ به عنوان یک شبکه مستقل و مبتنی بر اثبات سهام کار خواهد کرد. این کار به اثبات سهام کمک خواهد کرد تا خود را در میان کاربران و جامعه اتریوم جا بیندازد و رفته رفته توانایی‌هایش را نشان دهد. به گفته بوترین، نسخه دوم بدون نرم‌افزار آغاز به کار می‌کند و تعداد اعتبارسنجان آن نیز بسیار کم است.

گام بعدی، فاز یک از اتریوم ۲.۰ است که امکان شاردینگ (Sharding) را فراهم می‌کند. بر اساس اعلام پریسمتیک لبز (Prysmatic Labs)، کلاینت تست نت اتریوم، نسخه دوم بلاک چین این ارز دیجیتال، دارای یک بلاک چین مرکزی خواهد بود که بیکان چین (Beacon Chain) نام دارد. بیکان چین وظیفه برقراری ارتباط و هماهنگ سازی میان ۶۴ زنجیره جانبی را بر عهده دارد که شارد نام دارد.

در توضیح این سازوکار آمده است که هر شارد مانند یک سیستم کامل از اثبات سهام کار و به شکلی مستقل وضعیت و تاریخچه تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کنند. به جای اینکه نودها تمام تراکنش‌های شبکه را پردازش کنند، هر نود تنها تراکنش‌های شاردهای خاصی را تایید می‌کند.

در صورت اجرای صحیح، مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم حل خواهد شد و در عین حال چالشی نیز برای امنیت و ذات غیرمتمرکز آن ایجاد نمی‌شود. به گفته بوترین، با اجرای کامل به‌روزرسانی نسخه ۲.۰، نسخه اصلی اتریوم نیز با آن ادغام شده و در نهایت شبکه به شکل یک بلاک چین یکتا عمل می‌کند.

۵ فوریه (۱۶ بهمن)، تیم توسعه اتریوم جلسه پرسش و پاسخی را در پلتفرم ردیت برگزار کردند. در این جلسه، بیشترین نگرانی‌ها در خصوص انتقال به نسخه دوم و الگوریتم اثبات سهام عنوان شد. طبق گزارش‌ها، کاربران شبکه اتریوم ۲.۰، برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج باید حداقل ۳۲ اتر در شبکه قرار دهند. این ارزها در عملیات به نام استیکینگ (Staking)، شرکت کرده و وظیفه تامین امنیت و تایید تراکنش‌ها را بر عهده خواهند داشت.

در این جلسه پرسش و پاسخ، یکی از کاربران اذعان داشت که نبود توازن در خصوص ارزهایی که توسط کاربران نگه‌داری می‌شود، می‌تواند منجر به سود بیشتر این افراد شود. با این حال دنی رایان (Danny Ryan)، از بنیان‌گذاران اتریوم، گفت که اثبات سهام از سیستم فعلیِ مبتنی بر اثبات انجام کار، کارآمدتر است. او در واکنش به این نگرانی گفت:

در هر دو حالت، در اختیار داشتن دارایی، امکان کسب سود را برای کاربر فراهم می‌کند. تفاوت میان اثبات سهام و اثبات کار اینجاست که طرح‌ریزی برای تخصیص سرمایه جهت کسب سود، مستقیم‌تر و منصفانه‌تر است.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، بوترین از اظهارات خود عنوان کرد که در حال حاضر، توسعه‌دهندگان بر روی نسخه دوم کار می‌کنند. اتریوم جدید قادر است تا مشکلات نسخه پیشین را رفع کند و در عین حال با آن سازگار خواهد بود. مثلا «Optimistic Rollups»، راهکاری لایه دوم است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند قدیمی را بر روی پلتفرم جدید، مهیا می‌کند.

ادوارد فلتن (Edward Felten)، از بنیان‌گذاران آف چین لبز (Offchain Labs)، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که محصول آن با نام «آربیتروم رول‌آپ» (Arbitrum Rollup)، در حال حاضر بر روی تست نت اجرا شده است. آربیتروم، اولین سیستم برای اجرای قراردادهای هوشمند قدیمی بر روی نسخه جدید است. فلتن در توضیح عملکرد این سیستم می‌گوید:

آف چین در حال تلاش است تا قراردادهای هوشمندِ بهتر و با هزینه کمتر را در اختیار کاربران قرار دهد و از طرف دیگر این قراردادها با همه بلاک چین‌های موجود برای اتریوم سازگار باشد.

به گفته فلتن، نرم‌افزارهای قدیمی که با سالیدیتی (Solidity) نوشته شده باشند، می‌توانند بر روی زنجیره آربیتروم اجرا شوند. این زنجیره مانند یک زنجیره جانبی برای توسعه‌دهندگان عمل می‌کند که امنیت آن توسط زنجیره اصلی اتریوم تامین می‌شود.

گروهی از مشارکت‌کنندگان در حال همکاری در بحث توسعه این نرم‌افزار هستند. با این حال، عملکرد آن بر روی بلاک چین اصلی اتریوم نیز آزمایش خواهد شد تا این اطمینان حاصل شود که امنیت آن کامل است. تقریبا تمام کار خارج از زنجیره اصلی و بر روی رایانه مشترکان صورت خواهد گرفت؛ رایانه‌های عادی که به هیچ عنوان جزوی از زنجیره اتریوم نیستند.

فلتن در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که آف چین لبز، رقیب اتریوم نیست، با این حال راهکاری لایه دوم برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری و کیفیت عملکرد ارائه می‌کند. فلتن در پاسخ به این سوال که آیا نسخه ۲.۰ نیز به چنین راهکاری نیاز خواهد داشت گفت:

امیدواریم که نسخه دوم، آن چیزهایی که راهکارهای لایه دومی نظیر مهیا می‌کند را در خودش داشته باشد، ولی دست روی دست نمی‌گذاریم تا ببینیم نتیجه تلاش آنها چه می‌شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محسن جمالی
محسن جمالی
4 سال قبل

سلام به شما دوست عزیز
امیدوارم که حالتون عالی باشه
من برام سوال شد که وضعیت ماینینگ ارز اتریوم کلا کنسل میشه و باید دستگاه رو روی ارز دیگه بزاریم؟به عنوان مثال اتریوم کلاسیک... یا اینکه برداشت من اشتباهه.
ممنون میشم یه توضیح مختصر داشته باشین

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
4 سال قبل

سلام استخراج اتریوم عمدتا با کارت گرافیک انجام میشه. بله باید ارز دیگه‌ای رو استخراج کنید که اتریوم کلاسیک بهترین جایگزینه.

فرشاد بیتی
فرشاد بیتی
4 سال قبل

خب اگه اینطوری شه اتریوم کلاسیک با هجوم ماینر ها روبرو میشه و قیمتش بسیار میره بالا درسته ؟