هاردفورک استانبول اتریوم با موفقیت اجرا شد

هاردفورک استانبول اتریوم با موفقیت اجرا شد

پس از به‌روزرسانی‌های سن پترزبورگ و قسطنطینه در ماه فوریه (بهمن)، اتریوم به بلاک شماره ۹,۰۶۹,۰۰۰ رسید و روز یکشنبه ساعت ۳:۵۵ دقیقه بامداد به وقت تهران هاردفورک استانبول با موفقیت اجرا شد.

به گزارش کوین‌دسک، هاردفورک استانبول هشتمین هاردفورک اتریوم به حساب می‌آید و یکی از مراحلی است که نسخه اول اتریوم برای رسیدن به نسخه دوم، باید از آن عبور کند. طبق گمانه‌زنی‌ها به‌روزرسانی بزرگ اتریوم که از آن با عنوان اتریوم ۲.۰ یاد می‌شود، سال ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد. سرنیتی (Serenity) نام این به‌روزرسانی است و تمام کلاینت‌های اتریوم بر روی اجرای آن به اتفاق نظر رسیده‌اند.

هاردفورک استانبول شامل شش طرح بهبود اتریوم (EIP) بود. به علاوه تغییراتی در کدهای پروتکل اتریوم نیز به اجرا گذاشته خواهد شد که شامل برنامه‌های بهبود ۱۵۲، ۱۱۰۸، ۱۳۴۴، ۱۸۴۴، ۲۰۲۸ و ۲۲۰۰ است.

به گفته ConsenSys، از شرکت‌های استارت‌آپی وابسته به اتریوم، مشکلات اصلی که در این شش طرح بهبود رفع شده‌اند شامل موارد زیر هستند:

  • بهبود مقاومت در خصوص حملات منع سرویس توزیع شده (DDoS) از طرح بهبود ۱۳۴۴
  • تعمیم پذیری با ارزهای مبتنی بر اثبات کارِ الگوریتم «Equihash» نظیر زی کش (Zcash) از طرح بهبود ۱۵۲
  • نرخ کارمزد شبکه (Gas) از طرح‌های ۱۱۰۸، ۲۰۲۸، ۲۲۰۰

در شبکه اتریوم، به مبلغی که برای ارسال تراکنش‌ها به شبکه دریافت می‌شود سوخت یا گس می‌گویند. گس معمولا به صورت کسری از یک اتریوم پرداخت می‌شود که «gwei» نام دارد. کارمزد کمتر تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به منظور افزایش پهنای باند بلاک چین و استفاده از فناوری‌های حفظ حریم خصوصیِ اثبات دانش صفر نظیر «zk-SNARK» در نظر گرفته شده است.

پیش از انجام هاردفورک استانبول، اتفاقی غیر منتظره موجب شد تا برخی کاربرانِ کلاینت پریتی (Parity) به وحشت بیفتند. در این کلاینت کاربران پیغامی را دریافت کردند که در آن نوشته شده بود هر چه سریع‌تر بسته الحاقی را در پریتی نصب نمایند. طبق گزارشات طرح بهبود ۱۳۴۴ در به‌روزرسانی این کلاینت در نظر گرفته نشده بود.

با وجود اینکه رفع این مشکل بسیار آسان بود، هادسون جیمسون (Hudson Jameson)، از توسعه‌دهندگان اتریوم، در پیام‌رسان گیتر (Gitter) و در بخش مربوط به توسعه‌دهندگان (AllCoreDevs) اعلام کرد که اگر کلاینت‌های پریتی نتوانند به موقع به‌روزرسانی خود را دریافت کنند، زنجیره‌ای جدید ایجاد خواهد شد و امکان دارد شاهد بروز دوباره خرج کردن در آن باشیم. جیمسون روز جمعه نوشت:

پریتی چیزی در حدود ۲۳ درصد از شبکه را تشکیل می‌دهد و بیشتر ماینرها و صرافی‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند. می‌ترسم اگر یک یا دو صرافی بزرگ روی فورک قدیمی باقی بمانند و یکی دوتا از استخرهای بزرگ هم همچنان در زنجیره قدیمی ماین کنند، باعث ایجاد سردرگمی یا حتی انجام خرج کردن دوباره شود.

طبق گزارش‌ها، با اجرای هاردفورک استانبول ۶۸۰ قرارداد هوشمند در پلتفرم نظارت آراگون (Aragon) باطل خواهند شد.

برخی از تغییراتی که در کدها ایجاد می‌شود، موجب خواهد شد تا نحوه ارسال سرمایه‌ها میان سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) تغییر نماید. بدین ترتیب کاربران مجبورند تا به صورت دستی ساختار قراردادهای هوشمند را به‌روزرسانی کنند.

با اینکه آراگون از رشد مداوم اتریوم حمایت می‌کند، جورج زاکوییردو (Jorge Izaquierdo)، مدیر ارشد بخش فناوری آراگون، عقیده دارد که توسعه‌دهندگان اتریوم باید بیشتر از این حواس‌شان به کسانی باشد که بر روی این شبکه کار می‌کنند. او در این خصوص می‌گوید:

توسعه‌دهندگان نمی‌خواهند که کار را سخت کنند، بخاطر همین سازگاری با نسل‌های قبلی مسئله‌ای است که باید جدی گرفته شود. اتریوم دیگر یک اسباب‌بازی نیست، پلتفرمی با سرمایه هنگفت و نفوذ بالاست. چنین تغییراتی پیش از اجرا باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه