روند صعودی بیت کوین را از دست دادید؟ معرفی یک استراتژی کم‌ریسک

روند صعودی بیت کوین را از دست دادید؟ معرفی یک استراتژی کم‌ریسک

بیت کوین پس از تجربه کف قیمتی ۴,۰۰۰ دلار در ماه مارس (اسفند ۹۸)، مسیری طولانی را تا به امروز پیموده است. پادشاه ارزهای دیجیتال در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر از مرز ۱۹,۹۰۰ دلار عبور کرد و رشد قیمت آن در سال جاری میلادی به ۱۷۰ درصد رسید.

به گزارش کوین دسک، در حالی که مشارکت نهادهای سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران دانه‌درشت در خریدوفروش بیت کوین به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است، اما ممکن است بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران خرده‌پا از این بازار گاوی جامانده باشند. احتمال این که این گروه از افراد طی هفته‌های اخیر به «ترس از عقب افتادن» (FOMO) از سودهای سه رقمی دچار شده باشند، چندان هم کم نیست.

با این حال، اکنون که بیت کوین در محدوده‌ای نزدیک به بالاترین رکورد قیمتی خود معامله می‌شود، سرمایه‌گذاری بر روی آن خطرناک به‌نظر می‌رسد؛ چراکه همواره احتمال بازگشت شدید قیمت وجود دارد. بیت کوین در روند صعودی پیشین خود بارها اصلاحات قیمت ۲۰ درصدی را تجربه کرده بود.

بنابراین، طبق توصیه بزرگ‌ترین معامله‌گران ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذارانی که قصد خرید بیت کوین را دارند، اکنون باید به‌دنبال استراتژی میانگین‌سازی هزینه دلاری (Dollar-cost Averaging) یا DCA باشند. اسکات ودریل (Scott Weatherill)، کارگزار ارشد شرکت تأمین نقدینگی ژاپنی B2C2، دراین‌باره اظهار داشت:

میانگین‌سازی هزینه دلاری، راهکار خوبی برای سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین و سایر انواع دارایی‌هاست؛ چراکه به‌نظر می‌رسد این روش در هر دو مورد، عملکرد خوبی را در برابر نرخ منفی واقعی سال‌های آتی از خود به نمایش بگذارد.

میانگین‌سازی هزینه دلاری، روشی برای حفظ پول

DCA که با عنوان سرمایه‌گذاری با هزینه ثابت دلاری نیز شناخته می‌شود، به‌جای سرمایه‌گذاری کل مبلغ در یک زمان، راه حل کم‌ریسک‌تری را پیشنهاد می‌دهد؛ خرید مقادیر کمتر دارایی در فواصل منظم، بدون درنظرگرفتن نوسانات قیمتی. این استراتژی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا احساسات را از تصمیم‌گیری‌ها و معاملات خود حذف کرده و میانگین هزینه خرید خود را کاهش دهند؛ چراکه بازارها در هنگام رشد، اغلب با ریزش‌هایی مواجه خواهند بود.

ودریل در ادامه اظهار داشت:

میانگین‌سازی هزینه دلاری در خرید بیت کوین، همواره در طول تاریخ یک استراتژی سودآور به شمار می‌رود؛ زیرا ریسک جاماندن از قیمت‌های پایین‌تر را به حداقل می‌رساند.

بگذارید مسأله را با یک مثال توضیح دهیم؛ فرض کنید یک سرمایه‌گذار، درست در اوج قیمت بیت کوین در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آذر ۱۳۹۶)، خرید بیت کوین را در قیمت ۱۹,۷۸۳ دلار شروع کرده و در روز هفدهم هر ماه، ۱۰۰ دلار بیت کوین خریده است. در زمان نگارش این مقاله، این سرمایه‌گذار صاحب ۰.۴۸ بیت کوین با قیمت خرید میانگین ۸,۶۶۰ دلار است. به‌عبارت دیگر، با احتساب قیمت فعلی بیت کوین (۱۸,۸۵۰ دلار)، این سرمایه‌گذار ۱۲۰ درصد سود کسب خواهد کرد.

bullish market

حال اگر فرض کنیم همین سرمایه‌گذار در ۲۶ آذر ۱۳۹۶ تمام سرمایه خود را به‌صورت یک‌جا در قیمت ۱۹,۷۸۳ دلار به بیت کوین تبدیل کرده بود، اکنون ضرر ۴.۷ درصدی را تجربه می‌کرد. اگر تأثیر تورم در این مدت زمان طولانی را هم محاسبه کنیم، این ضرر به‌‎مراتب بیشتر خواهد بود.

DCA strategy

در حالت قبلی، این سرمایه‌گذار ۳,۶۰۰ دلار را طی ۳۶ ماه به بیت کوین تبدیل کرده است؛ زمانی که قیمت بیت کوین پایین بود مقدار بیشتر و زمانی که قیمت بالا بود مقدار کمتری خرید انجام داده است. این استراتژی به او کمک کرد تا هزینه متوسط خرید را کاهش داده و سود قابل‌توجهی کسب کند. این استراتژی همچنین در چرخه‌های قبلی صعودی-نزولی نیز نتایج مشابهی را ثبت کرده است.

کریس توماس (Chris Thomas) مدیر توسعه محصولات بانک سوییس کوت (Swissquote Bank) دراین‌باره می‌گوید:

در حالت ایده‌آل، باید به امید فروش بلندمدت در قیمت‌های بالاتر سرمایه‌گذاری کرد. به عقیده من بهترین راه، خرید ماهیانه و ایجاد موقعیت‌ در بلندمدت است.

خطر استراتژی‌های اختیار معامله برای تریدرهای خرده‌پا

برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است به‌فکر پیاده‌سازی استراتژی‌های ترکیبی از طریق بازار اختیار معامله باشند. استفاده از یک قرارداد اختیار فروش (Put Option)، به جای استفاده از موقعیت لانگ (خرید) در بازارهای آنی یکی از این استراتژی‌هاست. مزیت قرارداد اختیار فروش آن است که در مواقع فروش عمده توسط نهنگ‌ها، ضرر (روی کاغذ) پوزیشن‌های لانگ در بازار عادی را به حداقل می‌رساند.

با این حال، این استراتژی‌ها بیشتر برای افرادی مناسب است که می‌خواهند از نوسانات کوتاه‌مدت بیت کوین سود کسب کنند و مخالف ایده کاهش میانگین هزینه خرید از طریق DCA هستند. ودریل دراین‌باره هشدار می‌دهد:

اگر در حال اجرای استراتژی DCA هستید، خرید قراردادهای اختیار فروش را به شما توصیه نمی‌کنم. چراکه سود شما را کاهش می‌دهد.

قرارداد اختیار فروش یکی از انواع قراردادهای بازار مشتقه است که به خریدار این حق را می‌دهد (این حق الزام ندارد) که دارایی موردنظر را تا پیش از موعد سررسید، با قیمت ازپیش‌تعیین‌شده به فروش برساند. قرارداد اختیار خرید (Call Option) هم قراردادی است که به معامله‌گر، حق خرید یک دارایی با قیمت از‌پیش‌تعیین‌شده را تا پیش از موعد سررسید می‌دهد.

خریدار قرارداد اختیار معامله، موظف است وجه تضمین (Premium) را پیش از ورود به موضعیت خرید/فروش پرداخت کند. یک قرارداد اختیار فروش بلندمدت تنها در صورتی سودآور است که قیمت آن دارایی در روز سررسید، پایین‌تر از قیمت از پیش توافق شده باشد. در غیر این صورت خریدار از فروش به قیمت توافقی صرف‌نظر کرده و این قرارداد بدون هیچ ارزش خاصی منقضی خواهد شد. در این شرایط خریدار قرارداد، ضرری به اندازه وجه تضمین قرارداد را متحمل شده است.

 علاوه بر این، ممکن است افرادی که سعی در ترکیب استراتژی DCA با قراردادهای اختیار معامله دارند، پورتفوی سرمایه‌گذاری خود را ناقص کنند. به‌عنوان مثال اگر سرمایه‌گذاری که از روش DCA استفاده می‌کند، بخشی از سرمایه خود را بابت خرید قرارداد اختیار فروش هزینه کرده باشد و در این میان قیمت بیت کوین افزایش یابد، قراردادی که به‌منظور پوشش ریسک کاهش احتمالی قیمت بیت کوین خریداری شده بود، اکنون بی‌ارزش تلقی شده و بخشی از پول را به هدر خواهد داد. فرد سرمایه‌گذار می‌توانست همین پول را صرف میانگین‌سازی هزینه دلاری کرده و در نهایت سود بیشتری کسب کند.

کریس توماس می‌گوید:

سرمایه‌گذاران خرد می‌بایست از قرارداد‌های اختیار معامله دوری کنند. یک استراتژی مخصوص، یعنی فروش قراردادهای اختیار خرید می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تریدرهای حرفه‌ای اغلب با فروش قراردادهای اختیار خرید بیت کوین به قیمتی بسیار بالاتر از قیمت فعلی بیت کوین در بازار spot و جمع‌آوری حق تضمین، به‌دنبال کسب درآمدهای بیشتر هستند. آن‌ها اغلب امیدوارند که قیمت بیت کوین در بازار، در محدوده‌ای پایین‌تر از قیمت فروش قرارداد باقی بماند. این در حالی است که به‌لحاظ نظری، در پوزیشن‌های کوتاه‌مدت اختیار خرید، احتمال ضرر نامحدود وجود دارد؛ زیرا هیچ محدودیتی برای افزایش قیمت دارایی‌ها وجود ندارد.

این مسئله مشخصاً درباره بیت کوین همچنان خطرناک است؛ زیرا تحلیلگران معتقدند که روند صعودی اخیر به‌دلیل تداوم تقاضای سازمانی برای بیت کوین همچنان ادامه خواهد داشت. بنابراین فروش قراردادهای اختیار خرید در کنار استفاده از روش DCA بسیار پرریسک و هزینه‌بر خواهد بود.

جیهان چو (Jehan Chu)، هم‌بنیان‌گذار و شریک مدیریتی در شرکت هنگ‌کنگی کینتیک کپیتال (Kenetic Capital)، فعال در حوزه معاملات و سرمایه‌گذاری بلاک چین، معتقد است:

اگرچه همواره وسوسه افزایش سود از طریق ترکیب استراتژی‌های معاملاتی وجود دارد، اما در حال حاضر بهترین روش تکیه بر استراتژی‌های مطمئن است؛ اول: طولانی مدت سرمایه‌گذاری کنید؛ دوم: از افت قیمت‌ها جا نمانید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

14 دیدگاه
معصومه
معصومه
3 سال قبل

مرسی مررسی مررررسی..کسب و کارتون پر رونق

قاسم خلیلی
قاسم خلیلی
3 سال قبل

واقعا مقاله ی به شدت مفیدی بود. چون تو یوتیوب که میچرخم 100% تحلیلگرا این DCA رو به سرمایه گزارا
پیشنهاد میدن...

Saeid009
Saeid009
3 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون

حمید رویین تن
حمید رویین تن
3 سال قبل

ممنونم. عالی بود.

amirfb
amirfb
3 سال قبل

برای فروش چه روشی رو پیشنهاد میدید؟

یونس
یونس
3 سال قبل

سلام . ممنون از مقاله جالبتون بسیار آموزنده بود .

محمد
محمد
3 سال قبل

سلام و عرض ادب
برای خریدهای متوالی در چه روزی از ماه خرید بزنیم بهتره

سیاوش اصفهان
سیاوش اصفهان
3 سال قبل
پاسخ  محمد

تو قیمتای پایین تارگت داشته باش هر وقت رفت پایین بخری نه که هر ماه سر یه روز مشخص بخری! اسکیل کن به سمت پایین تا میانگین رو بیاری پایین

سینا سلطانی
سینا سلطانی
3 سال قبل

جالب بود

ali john
ali john
3 سال قبل

بسیار عالی و مفید از تیم ارز دیجتال خواهشمندم از این قبیل توضیحات اقتصادی زیاد بگذارند چون خیلی خیلی مفید و با ارزش هستند
و سوال داشتم از نویسنده این متن که کدام کتاب در مورد روش های سرمایه گذاری مفیده و اطلاعات خوب و جامعی رو خواهد داد ؟ ممنون و موفق باشید

حسن عباسی
حسن عباسی
3 سال قبل
پاسخ  ali john

اینا همه کپی از سایت کوین دسک هستش

شایان
شایان
3 سال قبل

شما معنی اخبار رو نمیدونید چیه - اخبار به معنای رساندن و نشر خبر که ایشون به زبان فارسی داره نشر میده ابن خبرو حالا شما اسمشو میتونی تغییر بدی !!!
تا قبل از خوندن این مطلب اگه کلمه ای از این مطلب رو نمیدونستی یعنی یک خبری خوندی حالا به هر روالی

Masoud
Masoud
3 سال قبل

داداش خبر خبره دیگه تقلبی که نیست حالا کپی هم که باشه اشکالی نداره
اینجوری که پس اخبار هر کانالی از اون یکی کپی کرده

علی
علی
3 سال قبل

مرسی از مقاله خوبتون
برای فروش دارایی چه استراتژی هایی رو پیشنهاد میدین؟اگه ممکنه برای استراتژی های فروش دارایی هم مقاله ای منتشر کنین. ممنون