درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

سقوط شدید بیت کوین و ارزهای دیجیتال که حدود شش ماه پیش رخ‌ داد، باعث ضرر بزرگی به هزاران هزار فردی شد که برای تحقق رویای ثروت، در اوج قیمت‌ها پس‌اندازهایشان را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند. این اتفاق گروهی را صبور و گروهی را خشمگین کرد.

پیتر رابرتز (Peter Roberts)، اهل ناتینگهام انگلیس در میان افراد ریسک‌پذیری بود که زمستان سال گذشته، درست زمانی که قیمت‌ها سر به فلک می‌کشید، پس‌انداز‌های خود را در ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده بودند. هشت ماه از آن زمان می‌گذرد و ۲۳ هزار دلار سرمایه‌گذاری او در چند توکن دیجیتال، حالا فقط حدود ۴ هزار دلار ارزش دارد. او به خوبی این اتفاق را درک می‌کند.

رابرتز هفته پیش گفت:

درگیر ترس از دست دادن شده بودم و سعی در کسب سود سریع داشتم. این ضرر مالی من را به خاک سیاه نشاند.

آقای رابرتز ۲۸ ساله دوستان زیادی دارد. بعد از دوره اخیر سقوط قیمت‌ها، بسیاری از ارز‌های دیجیتال به سطوح قیمتی قبل از زمستان سال گذشته برگشتند. بعد از اوج‌گیری قیمت‌ها در ژانویه، ارزش اکثر ارز‌های دیجیتال کنونی حدود ۶۰۰ میلیارد دلار یا معادل ۷۵ درصد تنزل داشته است.

بازار ارز‌های دیجیتال همیشه درگیر صعودها و نزول‌های بزرگ بوده‌است اما سقوط اخیر می‌تواند تأثیر مداومی بر کاربرد بلند مدت این فناوری داشته باشد، زیرا سال گذشته افرادی عادی زیادی در توکن‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند. این افراد احتمالا تا مدت‌ها، از ارزهای دیجیتال به عنوان ضرررسان بزرگ مالی یاد خواهند کرد.

الکس کروگر (Alex Kruger) یک بانکدار سابق که برای مدت طولانی به تجارت ارزهای دیجیتال می‌پردازد، گفت:

ترس از دست دادن باعث وقوع چنین اتفاقاتی می‌شود.

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

صفحه نمایش بالا، نرخ ارز در ارز‌های دیجیتال صرافی بیت‌هامپ (Bithump) در سئول کره‌جنوبی در ماه ژوئن را نشان می‌دهد. ضرر ناشی از سقوط قیمت‌ بیت‌ کوین در چند ارز مجازی احتمالاً در برخی از مناطق مانند کره‌جنوبی بسیار شدید است. در این کشور‌ها مردم عادی بعد از سرمایه‌گذاری فوراً بازارها را ترک کردند.

تخمین تعداد سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال متضرر قبل از افزایش قیمت‌ها در سال گذشته دشوار است. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در ماه‌های گذشته دچار ضرر شدند، قبل از افزایش قیمت شدید بازار در سال گذشته ورود کرده‌ بودند و دارایی‌های فعلی آن‌ها هنوز بالاتر از مقدار سرمایه اولیه است.

اما براساس تحقیقات مختلف، در طول نه سال گذشته و بیشتر، اکثر سرمایه‌گذاری‌ها در ارز‌های دیجیتال در زمستان و تابستان سال گذشته انجام شده است. مشتریان کوین‌بیس (Coinbase) به‌عنوان بزرگترین کارگزار ارز‌های دیجیتال در آمریکا،‌ بین ماه‌های اکتبر و مارس دو برابر شد. نوامبر سال گذشته کاربران استارت‌آپ اسکویر (Square) توانستند از اپلیکیشن موبایلی به نام اسکویر کش (Square Cash) برای خرید بیت‌ کوین استفاده کنند.

تقربیاً تمام مشتریان جدید کوین‌بیس و اسکویر که در نه ماه گذشته ارزهای دیجیتال را خریداری کرده‌ و نگه‌داشته‌اند، در ضرر هستند.

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

تخریب در کشورهایی مانند کره‌جنوبی و ژاپن بیشتر است و اکثر سرمایه‌گذاران عادی بدون تجربه، بازارها را بعد از سقوط ترک کردند.

در کره‌جنوبی، بیشترین بازار ارز در پیاده‌رو‌ها باز شد. افرادی که با سرمایه‌گذاری آنلاین مشکل داشتند از این بازارها استفاده می‌کردند. دفاتر یک صرافی بزرگ به نام کوین‌وان (Coinone)، در دو ساعت از میانه روز در هفته گذشته تنها دو مشتری داشت. یک کارمند به نام یو جین-هون (Yu Ji-Hoon) گفت:

قیمت‌های توکن‌های دیجیتال بسیار کاهش پیدا کرده است. مردم از این موضوع ناراضی هستند.

کیم هیون جونگ (Kim Hyon-Jeong) یک معلم ۴۵ ساله است که یک فرزند دارد و در حومه شهر سئول زندگی می‌کند.

سال گذشته، او حدود ۱۰۰ میلیون یوان معادل ۹۰ هزار دلار در ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد. کیم از پس‌انداز، بیمه و وام ۲۵ هزار دلاری خود برای جمع‌ کردن این مبلغ استفاده کرد.

او در این خصوص گفت:

فکر می‌کردم ارز‌های دیجیتال یک سرمایه‌گذاری مناسب برای افرادی عادی و سخت‌کوش مثل من هستند. فکر کردم می‌توانم با این سرمایه‌گذاری، سختی‌های زندگی خود و خانواده‌ام را کاهش دهد و زندگی راحت‌تری داشته باشم، اما همه‌چیز برعکس شد.

در آمریکا چارلز هرمن (Charles Herman) یک مالک کسب و کار کوچک ۲۹ ساله در شهر چارلستون (Charleston S.C) که در سپتامبر به ارز‌های دیجیتال علاقه‌مند شد. او مدعی است که ده سال از عمر خود را برای بررسی بازارهای مختلف سرمایه صرف کرده.

او توانست مبلغ ۴ هزار دلاری سرمایه‌ اولیه خود را برگرداند، اما از وعده‌های چشمگیر و جعلی سال گذشته درباره این فناوری ناراضی است و دوباره به بازارهای املاک برگشته است.

آقای هرمن گفت:

فکر می‌کردم از جنبش مقاومت علیه دولت حمایت می‌کنم. اکنون معتقدم که اشتباه بوده و از آن خارج شدم

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

نارضایتی‌ها در ارز‌های دیجیتال کوچک‌تر یا آلت‌کوین‌هایی که توسط یک‌سری استارتاپ در برنامه‌‌هایی تحت عنوان ICO به مردم فروخته‌ شده‌‌اند، افزایش می‌یابد. هر کدام از این ICO‌ها با اهداف ویژه و بزرگ با به عرصه نهادند.

اما هیچ‌‌کدام از این شرکت نتوانستند نرم‌افزار وعده‌داده شده را ارائه دهند و توکن‌ها بی‌ارزش شدند. کلاهبرداری‌ هم در این فضا به شدت بالاست.

آقای هرمن گفت:

بیشتر از آلت‌کوین‌ها ناراضی هستم تا کاهش قیمت.

شرایط بیت کوین برای سرمایه‌گذاران به طور کلی بهتر از بقیه ارزهای دیجیتال مشاهده می‌شود. بیت کوین از بالاترین قیمت خود ۷۰ درصد کاهش یافته و این رقم برای برخی از توکن‌های دیجیتال به ۹۰ درصد هم می‌رسد. پادشاه ارزهای دیجیتال اما هنوز برای کاربردی شدن چالش‌های فراوانی پیش‌رو دارد.

آقای هرمن اشاره کرد:

بیت‌ کوین کاربردهای روزمره ندارد و همه از آن استقبال نمی‌کنند.

علی‌رقم این بد‌بینی، شبکه‌های اجتماعی که مکانی برای گردهمایی طرفداران ارز‌های دیجیتال محسوب می‌شود، مملو از افرادی است که قصد خود را برای نگهداری ارزهایشان اعلام می‌کنند. آنها امیدوارند با پیشرفت فناوری و تحقق انتظارات مردم، ارزها را با قیمت بالاتر به‌فروش برسانند.

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

تونی یو (Tony Yoo) یک تحلیلگر مالی ۲۶ ساله و ساکن لس‌آنجلس است که در پاییز سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰ هزار دلار پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کرد و در بدترین شرایط، ارزش دارایی او ۷۰ درصد کاهش یافت.

اما آقای یو با وجود ضرر همچنان معتقد است که این توکن‌ها می‌توانند یک روش پرداخت آنلاین ارائه کنند و نیاز به واسط‌های شرکتی از بین می‌رود.

بسیاری از گروه‌های متضرر، همچنان بر روی محصولات خود کار می‌کنند، مهندسین زیادی به این پروژه‌ها روی آورده‌اند.

وقتی ارزش بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار به ۱۰۰۰ دلار رسید،‌ افرادی که قبلا در آن سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند، به فکر خرید مجدد افتادند. این بازار غول‌پیکر در آن سال دچار سقوط شد و قیمت‌ها بیش از ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد.

درس‌هایی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

سقوط بزرگ بیت کوین در سال ۲۰۱۳

اما بعد از گذشت زمان، بازار دوباره رونق گرفت. با وجود کاهش‌های اخیر قیمت، ارزش یک بیت‌ کوین اکنون که در حال نگارش این مقاله هستیم حدود ۶۳۰۰ دلار است که نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش قیمت حدود ۵۰۰ برابری را نشان می‌دهد.

رایان سلکیس (Ryan Selkins) یک شخصیت شناخته‌شده در ارز‌های مجازی هفته قبل در توئیتر خود نوشت:

پنج سال قبل ورشکست شدم، شغل‌ام را از دست دادم و از اسم خودم خجالت می‌کشیدم. پیشنهادم به سرمایه‌گذارهای جدید این است که تا ۱۴ ماه در مقابل ضرر حتی ۸۵ درصدی تحمل کنید مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

توییتر علاوه بر بحث‌های امیدوار کننده شامل نظرات شکایت‌آمیز هم هست. یک کاربر به نام @Notsofrugaljoey نیز در توئیتر نوشت:

تحمل ضرر‌ این سرمایه‌گذاری سخت است. من ورشکسته شدم و فقط گریه می‌کردم.

در ردیت کاربری از امارات تصویری از یک وام صد هزار دلاری را به انتشار رساند. او برای خرید ارز‌های دیجیتال در سپتامبر این وام را دریافت کرده بود و حالا باید تا سه سال آینده از حقوق خود قسط وام را پرداخت کند.

آقای رابرتس سرمایه‌گذار انگلیسی که ۲۳,۰۰۰ دلار خود را در این بازار از دست داده بود، دارایی‌هایش را به امید افزایش قیمت مجدد نگه‌داشت است اما فعلا خرید و فروش نمی‌کند و به فکر یک شغل دیگر است.

آقای رابرتس گفت:

پس‌انداز خود را همچنان در حساب بانکی نگه می‌دارم. متأسفانه باید تا چند سال آینده هزینه این سرمایه‌گذاری را پرداخت کنم.

منبع: nytimes
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
passenger
passenger
۵ سال قبل

FOMO خیلی خطرناکه!

امیرعلی
امیرعلی
۵ سال قبل

پایان شبه سیه سپید است

عماد اکبری
عماد اکبری
۵ سال قبل

کدوم ضرر؟؟؟ کدوم سقوط؟؟ بعد از مدت کوتاهی رشدش چند برابر شد.

محمد حسین مصطفوی
محمد حسین مصطفوی
۵ سال قبل

اینایی که میگن آی وام گرفتم ، نمی دونم قرض کردم اینا موج سوارن . متاسفانه با سرمایه خودشون حداقل کم وارد نشدن ، تو ایران ام متضرر هست اما افزایش قیمت دلار اون جبران می کنه

سینا
سینا
۵ سال قبل

ارز دیجیتال تا امروز هشتاد درصد پول من رو خورده ولی در معاملات سال گذشته کار خودم تقریبا صد در صد شو خوردن باز دم ارز دیجیتال گرم

سجاد
سجاد
۵ سال قبل

تو یه کتاب درباره ترید کردن این تجربه ها را ربط می‌دهد به 4 احساسات قوی در ذهن آدم ها ترس، امید، تعمه و غرور (این که قبول نکنی اشتباه کردی یا ممکن هست بکنی).
و بعد می‌گوید شرایط پیش آمده هیچ تقصیری ندارد این که در آخر چه تصمیمی میگیرید بستگی به نوع عینکی دارد که با ان به موضوعات نگاه می‌کنید.

Matin_si
Matin_si
۵ سال قبل
پاسخ  سجاد

ممنون میشم که اسم کتاب رو هم بگید

شایان
شایان
۵ سال قبل

ضررهای ارز دیجیتال مقطعیه مثلا کسی که بیت کوین خریداری میکنه تحت هیچ شرایطی ضرر نمیکنه چون تمام نزولها موقتی بوده و بعد از مدتی دوباره رشد فوق العاده صعودی داشته . پس در کل ضرری در کار نیست

ممد
ممد
۵ سال قبل
پاسخ  شایان

موقتی بودن نزولات و فوق العاده بودن رشدات صعودی رو خوب اومدی ایول

مسلم
مسلم
۵ سال قبل
پاسخ  شایان

امیدوارم باز هم صعود کنه و همگی خوشحال و خندان بشیم

هومر
هومر
۵ سال قبل
پاسخ  شایان

هیچ چیز در این دنیای دیوانه قطعی و صد در صدی نیست