بیت کوین به مقاومت کلیدی رسید! صعود یا ریزش؟

بیت کوین به مقاومت کلیدی رسید! صعود یا ریزش؟

بیت کوین در چند روز گذشته رشد چشمگیری داشته و قیمت آن بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است. هم اکنون قیمت این ارز دیجیتال به محدوده مقاومتی حساسی در محدوده ۶۷,۵۰۰ دلار رسیده که دقیقاً منطبق بر سطح ۰.۶۱۸ فیبوناچی (نسبت طلایی) است. آیا بیت کوین می‌تواند این سطح کلیدی را پشت سر بگذارد یا اینکه شاهد اصلاح قیمت خواهیم بود؟ در ادامه به تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین می‌پردازیم.

آیا قیمت فعلی بیت کوین صعودی می‌شود؟

بیت کوین در چهار روز گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و با شکل‌گیری الگوی سر و شانه معکوس، یک الگوی قیمتی صعودی را تشکیل داده است. لازم به ذکر است که قیمت بیت کوین از این الگو به صورت صعودی خارج شده است.

سطح مقاومت کلیدی نزدیک به ۶۷,۵۰۰ دلار با عدد طلایی فیبوناچی اصلاحی (۰.۶۱۸) بیت کوین مطابقت دارد. شکست صعودی و پایدار قیمت از این سطح، نشانه‌ای از بازگشت به روند صعودی برای بیت کوین خواهد بود. در نتیجه، حرکت اصلاحی نزولی اخیر نقض شده و بیت کوین می‌تواند به سمت اوج قیمت قبلی خود در محدوده ۷۳,۸۰۰ دلار یا حتی فراتر از آن حرکت کند.

میانگین متحرک‌های نمایی (EMA) الگوی تقاطع طلایی (Golden Cross) را تشکیل داده‌اند و میانگین متحرک‌های شاخص همگرایی و واگرایی (MACD) نیز به شکل صعودی یکدیگر را قطع کرده‌اند. هیستوگرام MACD روندی صعودی به خود گرفته، در حالی که شاخص قدرت نسبی (RSI) در وضعیت خنثی قرار دارد. در مجموع می‌توان گفت که شاخص‌های نمودار روزانه حاکی از صعودی بودن روند هستند.

با این حال، شاخص‌های نمودار ۴ ساعته حاکی از گرایش‌های نزولی هستند. بهای خرید بیت کوین ممکن است در کوتاه‌مدت تحت فشار نزولی قرار گیرد و از سطح مقاومت نسبت طلایی نزدیک به ۶۷,۵۰۰ دلار رد شود.

این موضوع به این دلیل است که شاخص RSI واگرایی نزولی را نشان می‌دهد و خطوط MACD در آستانه تقاطع نزولی قرار دارند. علاوه بر این، هیستوگرام MACD در حال حاضر روندی نزولی دارد.

تنها میانگین‌های متحرک نمایی (EMA) به دلیل تقاطع طلایی، سیگنال‌های صعودی را نشان می‌دهند. این موضوع حاکی از آن است که روند در کوتاه‌مدت همچنان صعودی باقی می‌ماند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که قیمت بیت کوین می‌تواند یک اصلاح را آغاز کند تا به سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی اصلاحی در محدوده ۶۳,۲۸۰ دلار برسد. این سناریو پتانسیل کاهش حدود ۵.۴ درصدی را نشان می‌دهد. چنانچه قیمت از این سطح هم کاهش یابد، حمایت قابل توجه بعدی محدوده ۶۰,۵۰۰ دلار خواهد بود.

علاوه بر این، نمودار هفتگی نشانه‌های بالقوه‌ای از پایان حرکت اصلاحی را نشان می‌دهد. بیت کوین بالاتر از حمایت نسبت طلایی فیبوناچی در محدوده ۶۰,۵۰۰ دلار باقی مانده و در این هفته بیش از ۱۱ درصد افزایش یافته است.

هیستوگرام اندیکاتور مکدی پس از شش هفته متوالی روند نزولی، در این هفته شروع به حرکت صعودی کرده است. با این حال، میانگین متحرک‌های MACD همچنان در تقاطع نزولی قرار دارند و شاخص قدرت نسبی (RSI) در حال حرکت به سمت منطقه خنثی است.

در همین حال، با توجه به نمودار ماهانه، هیستوگرام MACD پس از کاهش در ماه گذشته، در این ماه دوباره در حال افزایش است. میانگین متحرک‌های MACD در تقاطع صعودی باقی مانده‌اند و شاخص RSI در حال نزدیک شدن به مناطق اشباع خرید است.

شاخص دامیننس بیت کوین همچنان در کانال صعودی

دامیننس بیت کوین همچنان در یک کانال صعودی در حال حرکت به سمت بالا است. سطح مقاومت فیبوناچی قابل توجه بعدی در محدوده ۶۰.۵ درصد قرار دارد.

در سمت نزولی، دامیننس بیت کوین حمایت قابل توجهی را در میانگین متحرک نمایی ۵۰ ماهه (EMA50) در حدود ۵۲.۶۵ درصد پیدا می‌کند. با توجه به سطوح فیبوناچی، حمایت‌های قابل توجه دیگر تقریباً در ۵۰ درصد و ۴۵ درصد قرار دارند.

خطوط MACD به شکل صعودی یکدیگر را قطع کرده‌اند و شاخص RSI در منطقه خنثی قرار دارد. با این حال، هیستوگرام MACD برای چند ماه متوالی روندی نزولی داشته است.

با این وجود، دامیننس بیت کوین همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در یک روند صعودی واضح قرار دارد. اگر قیمت بیت کوین با یک شکست صعودی (Breakout)، مقاومت فعلی خود را پشت سر بگذارد، این می‌تواند شاخص دامیننس بیت کوین را بیشتر تقویت کند.

بیت کوین به مقاومت کلیدی رسید! صعود یا ریزش؟

اگر به‌دنبال تحلیل‌های بیشتر از بیت کوین هستید می‌توانید به بخش «تحلیل ارزهای دیجیتال» در وب‌سایت ارزدیجیتال مراجعه کنید. در این بخش، تحلیلگران مختلف به‌طور مستمر آخرین روندها، الگوها و نقاط کلیدی را در بازارهای مختلف بررسی کرده و به اشتراک می‌گذارند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
vahid.gem
vahid.gem
4 هفته قبل

خب یه دیسلایک هم بزارید برای نظر جفنگ دیس بزنیم حداقل