۳ دلیل برای سقوط روز گذشته بیت کوین؛ وضعیت بازار بدتر می‌شود؟

۳ دلیل برای سقوط روز گذشته بیت کوین؛ وضعیت بازار بدتر می‌شود؟

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در روز جمعه ۱۹ اوت (۲۸ مرداد)، ۹.۱ درصد کاهش یافت؛ اما مهم‌تر از آن، ارزش بازار در مرز حمایت روانی یک‌تریلیون دلاری قرار گرفت. سرمایه‌گذاران فراموش کرده بودند که آخرین افت ارزش بازار کمتر از ۳ هفتهٔ پیش رخ داده بود، زمانی که در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) این شاخص به حدود ۷۸۰میلیارد دلار رسید؛ اما آیا روند صعودی هفته‌های اخیر متوقف شده و وضعیت بازار همچنان می‌تواند بدتر شود؟

به گزارش کوین تلگراف، پس از اینکه «کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان ایالات متحده» در روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) اعلام کرد که عمیقاً نگران افزایش تقاضا برای سوخت‌های فسیلی به‌منظور تأمین انرژی موردنیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار است، نگرانی سرمایه‌گذاران هم نسبت به قانون‌گذاری‌های پیش رو افزایش یافت. در نتیجهٔ این نگرانی‌ها، قانون‌گذاران ایالات متحده از شرکت‌های استخراج‌کننده ارزهای دیجیتال درخواست کردند تا اطلاعات مربوط به مصرف انرژی و متوسط هزینه‌های خود را ارائه کنند.

به‌طور معمول، کاهش کلی قیمت‌ها (ناشی از افزایش فشار فروش) روی قیمت بیت کوین و ۴ ارز دیجیتال برتر نسبت به سایر دارایی‌های بازار، تأثیر کمتری دارد. با این حال، این اصلاح بازار کاهش ۷ تا ۱۴درصدی قیمت ارزهای دیجیتال برتر را در پی داشت. ارزش بیت کوین پس از رسیدن به ۲۱٬۲۶۰ دلار، ۹.۷درصد کاهش یافت و قیمت اتریوم نیز با افت ۱۰.۶درصدی در پایین‌ترین حد روزانه خود به ۱٬۶۷۵ دلار رسید.

برخی از تحلیلگران عقیده دارند که با درنظرگرفتن نوسان سالانه حدود ۶۷درصدی بیت کوین، شکل‌گیری چنین اصلاحات شدیدی در بازه زمانی روزانه، امری عادی است. برای مثال، طی ۳۶۵ روز گذشته، میزان کاهش روزانه ارزش کل بازار در ۱۹ روز (مثل روز ۲۸ مرداد) از ۹درصد فراتر رفته است؛ اما وجود برخی از عوامل باعث شده‌اند ریزش اخیر برجسته‌تر از سقوط‌های گذشته به نظر برسد.

به صفر رسیدن پریمیوم معاملات فیوچرز بیت کوین

به‌طور معمول، قراردادهای آتی با سررسید ماهانه بیت کوین با اختلاف قیمت یا پریمیوم کمی نسبت‌به بازار اسپات (نقدی) معامله می‌شوند؛ زیرا فروشندگان برای عقب‌انداختن تاریخ تسویه معاملات در طولانی‌مدت پول بیشتری طلب می‌کنند. این وضعیت منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست و در بازارهای مالی با عنوان کانتانگو (Contango) شناخته می‌شود. 

در این شرایط، قیمت فیوچزر یا آتی یک کالا از قیمت اسپات یا لحظه‌ای آن بیشتر است و معمولاً زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گران انتظار دارند قیمت دارایی در طول زمان افزایش یابد. در بازارهای سالم، قراردادهای فیوچرز با پریمیوم (حق بیمه) سالانه ۴ تا ۸درصدی معامله می‌شوند که برای جبران ریسک‌ها و هزینه‌های سرمایه کافی است.

پریمیوم سالانه معاملات ۳ ماه فیوچرز بیت کوین
نمودار پریمیوم سالانه معاملات ۳ماهه فیوچرز بیت کوین.

صفرشدن پریمیوم معاملات فیوچرز بیت کوین در صرافی «OKX» و دریبیت (Deribit) در کنار کاهش ۹.۷درصدی قیمت این ارز دیجیتال باعث شده است خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به استفاده از بازارهای مشتقه از بین برود. زمانی که شاخص در نمودار بالا وارد ناحیه منفی می‌شود، مرحله وارونگی (Backwardation) رخ می‌دهد. این یعنی قیمت قراردادهای فیوچرز از قراردادهای اسپات کمتر شده و تقاضای بیشتری برای بازکردن موقعیت‌های معاملاتی اهرمی شورت وجود دارد که روی کاهش بیشتر قیمت در آینده حساب می‌کنند.

لیکوییدشدن ۴۷۰میلیون دلاری معامله‌گران

قراردادهای فیوچرز ابزاری نسبتاً کم‌هزینه و آسان برای استفاده معامله‌گران از اهرم‌های معاملاتی هستند. با این حال، خطر «لیکوییدشدن» در استفاده از آنها وجود دارد، به این معنی که سپرده مارجین (Margin) سرمایه‌گذاران یا پولی که در حسابشان دارند برای پوشش ضرر موقعیت‌های معاملاتی آنها کافی نیست. در چنین شرایطی، مکانیزم اهرم‌زدایی (Deleveraging) صرافی به شکل خودکار شروع به کار می‌کند و ارز دیجیتالی را که به‌عنوان وثیقه استفاده شده، با هدف کاهش ضرر به فروش می‌رساند.

ارزش کل لیکوئید شدن معاملات بیت کوین به دلار در بازه روزانه
نمودار ارزش کل موقعیت‌های معاملاتی لیکوییدشده در بازار بیت کوین در بازه زمانی یک‌روزه.

ممکن است یک معامله‌گر با استفاده از اهرم‌های معاملاتی سود خود را ۱۰ برابر افزایش دهد؛ اما اگر قیمت دارایی نسبت‌به نقطه ورود او ۹درصد کاهش یابد، موقعیت معاملاتی او بسته خواهد شد. در این شرایط، صرافی وثیقه او را خواهد فروخت و موقعیت معاملاتی او به‌اصطلاح لیکویید خواهد شد. نمودار بالا نشان می‌دهد که تعداد موقعیت‌های لانگ (خرید) لیکوییدشده در ۱۹ اوت (۲۸ مرداد) بالاترین سطح از ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بوده است.

خوش‌بینی بیش از حد معامله‌گران مارجین

معاملات مارجین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد با قرض‌گرفتن ارز دیجیتال بتوانند موقعیت معاملاتی بزرگتری باز کنند و سود احتمالی خود را افزایش دهند. به‌عنوان مثال، یک معامله‌گر می‌‌تواند با قرض‌گرفتن تتر از صرافی بیت کوین بخرد و ریسک و سود احتمالی معامله خود را بیشتر کند. همچنین، می‌تواند از بیت کوینی که قرض گرفته است برای بازکردن یک موقعیت معاملاتی شورت استفاده کند.

برخلاف قراردادهای فیوچرز، لزوماً تعادلی میان حجم معاملات مارجین لانگ و شورت وجود ندارد. با این حال، بالابودن ضریب وام‌دهی مارجین، نشانه‌ای از صعودی‌بودن روند بازار است. در مقابل، پایین‌بودن این ضریب می‌تواند نشانه‌ای از نزولی‌بودن روند بازار باشد.

ضریب وام‌دهی مارجین BTC/USDT در صرافی اوک‌اکس
ضریب وام‌دهی مارجین BTC/USDT در صرافی OKX.

معامله‌گران ارزهای دیجیتال به صعودی‌بودن دیدگاه همیشگی خود شهرت دارند. این نگاه باتوجه‌به پتانسیل‌های پذیرش، رشد سریع موارد استفاده از ارزهای دیجیتال مانند صنعت دیفای (DeFi) و این تصور است که بعضی از این دارایی‌ها از رشد تورم دلار مصون هستند. با این حال، ضریب ۱۷ برابری وام‌دهی مارجین به‌نفع استیبل کوین‌ها طبیعی نیست و می‌تواند نشانه‌ای از اطمینان بیش از حد معامله‌گران موقعیت‌های لانگ اهرمی باشد.

بررسی این سه معیار در بازارهای مشتقه نشان می‌دهد که معامله‌گران قطعاً انتظار نداشتند کل بازار ارزهای دیجیتال روز گذشته به‌شدت اصلاح شود. همچنین تصور نمی‌کردند که ارزش کل بازار بخواهد دوباره محدوده حمایت یک تریلیون دلاری را آزمایش کند. این کاهش مجدد اعتماد به بازار ممکن است باعث شود حجم موقعیت‌های معاملات اهرمی خریداران کاهش یابد و احتمالاً در هفته‌های آینده افت قیمت بیشتری ایجاد کند.  

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

17 دیدگاه
حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال و 6 ماه قبل

سلام دوستان کسی میدونه چرا تلگرام برام باز نمیشه نصب شده ولی نمیتونم‌وارد بشم قبلا راحت وارد میسدم ولی الان نمیشه

آندره
آندره
1 سال و 6 ماه قبل

از تلگرام های نسخه داخلی استفاده کن/

حاصل یوسفی
حاصل یوسفی
1 سال و 6 ماه قبل

من به شخصه از دو سال پیش که با بازار ارزهای دیجیتال اشنا شدم و بعد با آتی بیشتر در آتی بودم دلیلش سود بیشتر نیست دلیله من برای این کار اینه که اگر من یک تریدر واقعی هستم باید بتونم تشخیص درست داشته باشم و اگر ندارم بهتره لیکویید بشم و برم پی کارم به نظرم اگر کسی نتونه روند بازارو تشخیص بده اصلا نباید وارد بشه چون همان معاملات اسپات هم خطرناکه..شاید ضرری نداشته باشه گفتنش ولی من هر چی دارمو با اهرم 10 روی موقعیت فروش گذاشتم الان قیمت 21250 هست و مطمعن هستم تا 24 ساعته اینده 20400 را میبینه اگر اینطور نشه یعنی هرچی داشتمو از دست دادم و دیگه در این بازار حضور ندارم. من همیشه با همین طرز فکر کار کردم

F.E
F.E
1 سال و 6 ماه قبل

شما علاوه بر این که یه تررر رریدر واقعی هستی ، نابغه ی کریپتو هم هستی . اگه همینجوری ادامه بدی صرافی باید از تو پول قرض بگیره با اهرم بالاا

حاصل یوسفی
حاصل یوسفی
1 سال و 6 ماه قبل
پاسخ  F.E

ممکنه
اما تریدر اشتباه نوشتی

Mehran
Mehran
1 سال و 6 ماه قبل

پس با یه خداحافظی خوشحالمون کن.21500

حاصل یوسفی
حاصل یوسفی
1 سال و 6 ماه قبل
پاسخ  Mehran

اهرم 10 یعنی تا 10 درصد اگر خلاف جهت پیش بینی کنی لیکویید میشی حدود 23500 میشه. نه با یک درصد یک درصد اهرم بین 80-90 هست

base
base
1 سال و 6 ماه قبل

یه تریدر واقعی کسی نیست که همیشه بتونه درست تشخیص بده چون این اصلا امکان پذیر نیست، تریدر واقعی کسی هست که از برایند معاملاتش(سود و ضرر) منفعت کرده باشه. درضمن، هیچ کدوم از تریدرها و تحلیلگران شناخته شده دنیا استفاده از معاملات اهرم دار رو پیشنهاد نمیکنند.
اینگه اینقدر با قطیعت میگی "مطمعن هستم" نشون میده هنوز یه تریدر نشدی!! و قیمت همچنان 21240 هست...

حاصل یوسفی
حاصل یوسفی
1 سال و 6 ماه قبل
پاسخ  base

من توصیه نکردم کسی اینکارو بکنه.من که همیشه سود نکردم بیشتر مواقع ضرر کردم اما نذاشتم ضرر بالا بره و کنترل معامله از دستم خارج بشه که این هم خودش جزیی از این کاره. عده زیادی حاضر نیستن با ضرر خارج بشن و به امید بازگشت حتی ماهها میشینن که اشتباه بزرگیه
بیشتر منظورم این بود اگر کسی نمیتونه تشخیص بده اصلا نباید باشه چون مطمعنا شانسی داره سود میکنه و یه جا از دستش میده,
آتی, مارجین, اختیار, اسپات, به نظرم همشون به یک اندازه خطرناکن. اگر ندونی کی وارد بشی و کی خارج

حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال و 6 ماه قبل

باید به جای ناامیدشدن امیدوار باشی با ناامیدی هیچ چاله ایی پر نشده که شما بخوایی پرش کنین ❤️👍

حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال و 6 ماه قبل

ببخشید میتونید همون لینک که پنج‌سال پیش وادد شدین دارید برام بفرستین برادر عزیز

حاصل یوسفی
حاصل یوسفی
1 سال و 6 ماه قبل

عضو کانالی نیستم نظر شخصیمه

مسعود دهقان نژاد
مسعود دهقان نژاد
1 سال و 6 ماه قبل

رفت تو كانال ٢٠هزار

حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال و 6 ماه قبل

والله بخدا الان‌اگه برام تلگرام باز بشه هیچ نمیخام‌

R K
R K
1 سال و 6 ماه قبل

وقتی شما و هزاران نفر دیگر معامله ای رو باز میکنید در پنل پشت بایننس مجموع اینها هست و میزان افزایش بیت کوین که برای لیکویید شدن درصد بیشتر مشتریان نیاز هست هم قابل جنریت شدنه در اصل اگه درصد بیشتری از افراد شورت بگیرن ، صرافی عکسشو میزنه و بر عکس! در معاملات فیوچرز سود شما به ضرر صرافی هست پس مواظب باش کدوم سمتی پوزیشن باز میکنی

مهدی
مهدی
1 سال و 6 ماه قبل

تنها عامل سقوط و صعودهای سریع همین لیکویید شدن هست صرافیهای بزرگ اینکار را انجام می دهند اگر به آینده این بازار علاقمند هستید وارد معاملات اهرم دار نشید که به جز نابودی سرمایه شما حاصلی نداره حتی اگر هزار بار هم برنده باشید یکبار همه چیزتان را از دست میدید معامله اسپات بدون استرس با اینکه سرعت رشد سرمایتون کمه ولی سر آخر برنده هستید (انتخاب ارزهای درست, نماندن رو یک ارز به محض دادن سود بیرون کشیدن و سوییچ روی ارز بعدی که امکان رشد بیشتری داره)

حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال و 6 ماه قبل
پاسخ  مهدی

به هیچ صرافی اعتماد نیست چ برسه ک‌پسوردتو بدونن همه داراریتو هک نکنن