یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه، صرافی هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند، وارد این عرصه نمی شوند ، گفت: آن صرافی هایی که اقدام به فروش بیت کوین می کنند، غیرقانونی هستند.

به نقل از ایبنا؛ داوود محمدبیگی درباره واکنش بانک های مرکزی دنیا نسبت به پول های دیجیتال، گفته است:

به طور طبیعی بیت کوین در تقابل با نهادهایی مانند بانک های مرکزی است و دچار تضاد خواهند شد. بانک های مرکزی به عنوان تنها مقام دارای مجوز انتشار اسکناس و مدیریت نقدینگی در کشورها به دلیل اینکه از کارکرد و اتفاقاتی که در شبکه های عمومی می افتد، اطلاعی ندارند و همیشه نگرانند که چه کسانی پشت این شبکه ها هستند.

یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

وی ادامه داد:

در حال حاضر، شبکه بیت کوین به قدری گسترش یافته است که استخراج کنندگانی که در آن وجود دارند، این شبکه را قانون گذاری و تنظیم می کنند. استخراج کنندگان بیت کوین به یکدیگر می پیوندند که دو حالت ایجاد می کند. اول اینکه بر ارزش آنها افزوده می شود و دوم اینکه می توانند مقررات خود را بر شبکه تحمیل کنند. اکنون، اگر شما در شبکه بیت کوین یک تراکنش انجام دهید، تراکنش هایی انتخاب می شود که کارمزد بالایی دارند.

بیت کوین، کالا یا ارز؟

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی درباره اینکه بیت کوین را یک ارز در نظر گرفت یا یک کالا، گفت:

مبحث پول یا کالا بودن بیت کوین جای مناقشه دارد. درخصوص اینکه بیت کوین یک ارز است یا یک کالا، بانک مرکزی تاکنون دیدگاهی را اعلام نکرده است. برای مثال، کشور آلمان این ارز دیجیتال را یک کالا تلقی می کند و آن را به منزله پول یا ارز نمی شناسد. اما بحث خلق پول در بیت کوین زمانی اتفاق می افتد که این ارز مانند یکی از ارزهای رسمی کشور در سبد ارزی قرار بگیرد.

محمدبیگی اظهار داشت:

در این حوزه، بیشتر نگرانی بانک مرکزی این است که در صورت تأیید این زیرساخت، قاعدتاً باید مسئولیت آن را هم بپذیرد. بانک های مرکزی مسئولیت اسکناس، مسکوکات و سپرده های رایج در جامعه را به دلیل اینکه بر آن نظارت دارند، می پذیرند اما برای ارزی که هیچ نظارتی روی انتشار و پردازش آن ندارد، نمی تواند ریسک آن را قبول کند. بنابراین، مهمترین بحث این شبکه این است که نمی خواهند ناظر داشته باشند.

یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

وی ادامه داد:

فلسفه وجودی ارزهای دیجیتال این است که سیطره بانک های مرکزی را کاهش دهند. در دنیا، بانک های مرکزی در این حوزه رویکرد روشنی ندارند. از نظر تکنولوژیکی، کسی نمیتواند ممنوعیتی برای بیت کوین ایجاد کند، اما ممکن است در حد مقررات بتوان بیت کوین را محدود کرد. تمام مدعای پدیده بیت کوین دو مسئله است. اول اینکه کنترل ناپذیر است؛ چراکه میلیون ها استخراج کننده در سرتاسر دنیا وجود دارند که این شبکه را کنترل می کنند. دوم اینکه به صورت گمنام می توان در این شبکه فعالیت کرد. این حالت بسیار مورد استقبال کسانی است که می خواهند در حوزه های خلاف و پولشویی فعالیت کنند.

حرکت بانک مرکزی به سمت ارز دیجیتال ملی

محمد بیگی درباره رویکرد در بانک مرکزی برای حرکت به سمت ارز ملی، گفت:

 در حوزه ارز دیجیتال داخلی، برخی کشورها مانند روسیه ورود کرده اند. واقعیت این است که فعلاً  نمی توان به این پرسش پاسخ قطعی داد، زیرا تمرکز بانک مرکزی بیشتر مطالعه درباره ارزهای دیجیتال عمومی است. برای داخل کشور، آنچه در نظر گرفته شده است، زیرساخت بلاک چین خصوصی است. درحال حاضر اگر موضع خود را در حوزه بلاک چین عمومی مشخص کنیم، می تواند در بحث ایجاد ارز دیجیتال ملی بسیار تأثیرگذار است.

یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

وی درباره اینکه نظارت بانک مرکزی درخصوص فعالیت برخی صرافی ها که مشغول خرید و فروش بیت کوین هستند، اظهار داشت:

صرافی هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند، به این عرصه وارد نمی شوند و آن صرافی هایی که اقدام به فروش بیت کوین می کنند،  غیرقانونی هستند. درحال حاضر بانک مرکزی بر این حوزه هیچ نظارتی ندارد و بارها هم گفته شده که ریسک آن با خود مشتری است. با این حال اگر قرار باشد، بانک مرکزی بر این حوزه نظارتی داشته باشد، باید در مقررات مربوط به بانک این موضوع را اعلام کند.

مدیر نظام های پرداخت بانک مرکزی در ادامه افزود:

تاکنون مقررات بانک مرکزی در این عرصه مسکوت بوده و این موضوع به صراحت گفته شده است که بیت کوین و ارزهای دیجیتال در دامنه نظارت بانک مرکزی نیستند. با وجود این غیرقانونی بودن بیت کوین زمانی مشخص می شود که برای آن قانونی وجود داشته باشد. اکنون بزرگترین نگرانی ما بحث ریسک مشتری است.

۲۱ میلیون بیت کوین در دنیا

محمدبیگی با اشاره به اینکه بیست و یک میلیون بیت کوین درحال حاضر در دنیا وجود دارد، گفت:

با توجه به تخمین هایی که زده می شود تا سال ۲۰۴۰ یا ۲۰۴۵، به این بیست و یک میلیون خواهند رسید و به هر میزان که انتشار این ارزها بیشتر شود، استخراج نیز سخت تر خواهد شد. بخشی از بالا رفتن قیمت هم به این علت است که هزینه های فرآیند استخراج بیشتر خواهد شد و به توان و انرژی و زیرساخت بیشتری احتیاج دارد. اما اینکه بعد از عدد بیست و یک میلیون، چه اتفاقی خواهد افتاد، تاکنون ایده ای برای آن ندارم.

وی افزود:

 بانک های مرکزی با توجه به نگرانی هایی که درباره انتشار پول دارند، درحال حاضر در مورد بیت کوین و بلاک چین خیلی اظهار نظر نمی کنند و همچنان در حال بررسی موضوع هستند. با توجه به شرایط خاص کشور ما و اهمیتی که این موضوع یافته، کارگروهی از حوزه های ارزی، نظارتی و فناوری در بانک تشکیل شده است. این کارگروه در حال مطالعه درمورد نحوه ورود و رصد این پدیده با همکاری شرکت های فین تک است.

یک مقام بانک مرکزی: فروش بیت کوین در صرافی‌ها غیر قانونی است

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، افزود:

شاید در انتهای این بررسی ها به این نتیجه برسیم که بانک مرکزی ورود نکند، شاید هم به این نتیجه برسیم بانک مرکزی ورود کند، اما با رعایت محدودیت هایی در عرصه عرضه و تقاضا به دنبال این هستیم تا از فرصت هایی که این پدیده در حوزه پرداخت ایجاد می کند، استفاده کنیم و این پدیده را به خصوص در حوزه پرداخت های خارجی به یک فرصت برای کشور تبدیل کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد:

همچنین، بانک مرکزی در حوزه بیت کوین هیچ تأییدیه ای نداده است و تمام ریسک آن متوجه خود مشتری است. درحال حاضر، درصدد هستیم تا دریابیم چگونه می توان بر شبکه ای که زیرساخت آن به این شکل است، نظارت کرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
آرشیا
آرشیا
5 سال و 8 ماه قبل

1- این که پول و کنترل آن در دست یک عده باشد چه سودی دارد ؟
(جواب ساده است چون به راحتی با کنترل نقدینگی گند های که بالا آورده اند را جمع و جور می کنند و هرگونه دخل و تصرفی برای امیال شخصی ! نه سود جمعی و جامعه انجام دهند = مثال تزریق بیشتر از 1 تریلیون به بانک ها در آمریکا، در کشور های جهان سوم وصغ مافیایی تر است )

2- چرا ارزش پول کاغذی در عرض چند ماه به یک سوم کاهش پیدا می کند ؟
3- پول کاغذی برای تجارت های غیر قانونی استفاده نمی شود ؟ (بیشتر از 93 درصد پول شویی . کارهای غیر قانونی باارز فیات انجام می شود)

حمید جی کی
حمید جی کی
5 سال و 11 ماه قبل

ی مشت پیرمرد سن بالای 50 سال نشستن واسه نسل جوان و تکنولوژی نظر میدن و حکم صادر میکنن
بله البته که باید ممنوع کنید میدونی چرا چون وقتی اکثر مردم دیگه به بانک ها اعتماد ندارن دارن حسابهاشون رو خالی میکنن و ارز دیجیتال یا طلا یا دلار میخرن باید خیس کنید شوارتونو چون بووووووووق ورشکستگیتون رو دارین میشنوین هزاری ممنوع کنید ما با ارزهای دیجیتال کار خواهیم کرد و ارزهای کاغذی خود را به دیجیتال تبدیل خواهیم کرد چه بخواین چه نخواین دیگه گول فریب شیاطین انسان شما ها رو نخواهیم خورد هر چی بانکی میشناسم میگن مردم دارن همه حساب هاشون رو خالی میکنن بانکها دارن ورشکست میشن

علی
علی
5 سال و 11 ماه قبل

جالبه ...بنده اطلاعات فنی مهم در اختیار دوستان گذاشتم 3 نظر مثبت و دو نظر منفی گرفتم ولی بعضی از دوستان یک جمله حاشیه ای کوتاه نوشتند که همه از اون اطلاع دارن و 16 تا 22 نظر مثبت گرفتند....از ماست که بر ماست...پدربزرگ خدابیامرزم میگفت شما فکر میکنید نسلتون از نسل سال 1356 بیشتر میفهمه . بعدش یک لبخندی میزد و میگفت خودت یواش یواش میفهمی.عجله نکن...

Napoleon
Napoleon
5 سال و 11 ماه قبل
پاسخ  علی

ممنون از اطلاعاتی ک دادی علی عزیز
کلا توی اینگونه چت روم ها صحبتها و نظرات چالشی بیشترین رای رو کسب میکنه تا نظرات اطلاعی و تا حدی علمی و فنی!!
شما خودتو ناراحت نکن
دلیل دیگه بالا رفتن رای نظرات بالا هم میزان نارضایتی زیادی هس ک کاربران از سیستم و شرایط فعلی دارن و پستای قبلی بیشتر اون شرایط رو نقد و ب چالش کشیده و بهمین دلیل مورد توجه قرار گرفته و اصطلاحا لایک خورده

علی
علی
5 سال و 11 ماه قبل

با عرض سلام . خدمت دوستانی که در بانک مرکزی هستند یا نظارت میکنند . قبل از اینکه درباره بیت کوین به این دوستان توضیحاتی بدم خواستم متذکر بشم که پدر بزرگ بنده رییس سابق بانک ایران انگلیس بودند و قبل از اینکه فوت کنند تمام دانش واطلاعات بین المملی پولی و بانکداری رو به بنده آموزش دادند . ( مهمترین توصیه ایشان این بود که در نظام بانکی فاسد هیچوقت استخدام نشوم ) بنده هم به توصیه این بزرگوار با توجه به قبولی صد در صدی ورودی استخدامی بانک هیچوقت مشغول به کار در بانک نشدم .در مورد بیت کوین اطلاعات بسیار مهمی هست که چند مورد رو توضیح میدم شاید بعضی از دوستان اطلاعاتشون کامل بشه .... 1 - ارز دیجیتال و بلاکچین یک فناوری جدید برای سهولت در خرید و فروش کالا و جابجایی پول در هزاره سوم هست . بیتکوین نمونه اولیه این ارز و اتریوم نمونه فوق پیشرفته این سیستم به حساب میاد. فهمیدن اتریوم برای دوستان بانکی ما که آیکیو پایینی دارن یک مقدار مشکل هست..... 2 - در مورد بیتکوین و استخراج آن : 99 درصد بیتکوین تا سال 2040 استخراج میشه و 1 درصد باقیمانده تا سال 2140 . دلیلش هم این هست که در طول این 100 سال شبکه بیتکوین بوسیله استخراج کننده ها اداره میشه . بعد از سال 2140 اینقدر تکنولوژی در جهان پیشرفت میکنه که شبکه بیتکوین فقط با موبایل و کامپیوترهای معمولی افراد عادی اداره میشه . اطلاعات خیلی زیاد هست که در نظرات آینده توضیح خواهم داد...