حکیمی: موضوع ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند

حکیمی: موضوع ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع تولید بیت‌کوین به دولت محول شده است، گفت: خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تولید بیت کوین در ماه‌های اخیر در کشور رونق چشم گیری داشته و موجب شده تا گروه زیادی از مردم با هدف کسب سود بیشتر به خرید ماینر برای استخراج این ارز دیجیتالی روی بیاورند.

سودهای بالای تولید بیت کوین موجب شده تا در مرغداری‌ها، مزارع کشاورزی و کارخانجات صنعتی و … عده‌ای با برق رایگان مشغول ماین بیت کوین شوند.

تولید بیت کوین آن‌هم با برق صنعتی و بعضاً رایگان در حالی روبه افزایش است و عده‌ای از ایران به‌عنوان قطب جدید استخراج بیت کوین یاد می‌کنند که طبق اعلام مسئولان، قانونی برای این فعالیت در کشور وجود ندارد.

از آنجایی که بانک مرکزی سهم بزرگی در حوزه سیاست‌گذاری ارزهای دیجیتال دارد، خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی با ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین این بانک به منظور بیان مواضع بانک مرکزی، انجام داد که در ادامه می‌خوانید:

ناصر حکیمی

موضع بانک مرکزی درباره تولید، تجارت و خرید و فروش بیت کوین در ایران چیست؟

درباره تولید بیت کوین موضوع به دولت محول شده است. اما خرید و فروش آن در داخل کشور با توجه به مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی ممنوع است. البته باید بین تولید و خرید و فروش بیت‌کوین تفکیک قائل شد.

تکلیف مردمی که الان وارد تولید بیت کوین شده‌اند، چیست؟

نکته صریح اینکه خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است، در نتیجه مردم نباید وارد این حوزه شوند. نوسان قیمت بیت کوین بسیار زیاد است ضمن آنکه این ارزها ریسک قانونی هم دارند. لذا توصیه اکید می‌کنیم که مردم وارد این بازی نشوند.

آقای فیروزآبادی اعلام کرده‌اند که طرحی برای این موضوع به کمک بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی دولت بررسی شد؛ آیا بانک مرکزی اقدامات لازم را در راستای مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت انجام داده است؟

مصوبه ذکر شده هنوز نهایی نشده و باید در دولت به تصویب برسد. پس از تصویب بانک مرکزی به تکالیف گفته شده عمل خواهد کرد.

موافقان تولید بیت کوین و قانونی کردن آن معتقدند یکی از راه‌های دور زدن تحریم و انجام مبادلات ارزی همین است؛ آیا بانک مرکزی موافق دور زدن تحریم‌ها با بیت کوین است؟

در این خصوص نمی‌شود اظهار نظر صریحی کرد. اما آنچه که مشخص است باید به ظرفیت فروشنده خارجی و همچنین قابلیت تبدیل بیت کوین یا سایر رزهای دیجیتال به ارزهای مورد قبول فروشندگان خارجی توجه داشت.

مردمی که الان وارد این کار شده‌اند؛ چه در تولید و چه در مبادلات، اگر در آینده به مشکل بخورند چه کسی باید جوابگو باشد؟ سازوکاری برای پاسخگویی به مردم است؟

هم مصوبه دولت، هم سیاست‌نامه و بیانیه‌های بانک مرکزی در زمان مقتضی شفاف سازی خواهند کرد. در حال حاضر مطابق با مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی، خرید و فروش این ارزهای دیجیتال ممنوعیت دارد. لذا هر کسی وارد این حوزه می‌شود باید ریسک نوسانات قیمت و ریسک قانونی را در نظر بگیرد.

اما این در حالی است، بازاریاب‌های شبکه‌ای و هرمی از بیت کوین مانند درخت طلای پینوکیو تبلیغ می‌کنند. مردم باید مراقب باشند.

آیا اطلاع رسانی و شفاف سازی در این خصوص برای مردم وجود دارد که وارد این حوزه نشوند؟ یک بخش این موضوع به بانک مرکزی ارتباط دارد، اگر در آینده اتفاقی مشابه مؤسسات غیرمجاز پولی برای مردمی که وارد این تجارت شده‌اند، رخ دهد، کدام دستگاه باید پاسخگو باشد

بانک مرکزی در چند مرحله در این خصوص توضیح داده است و یک پیش نویس سیاست‌نامه هم منتشر کرده و بنا دارد بنا به اقتضا بیانیه‌های لازم را در زمان مناسب به مردم بدهد تا از ورود آسیب به عموم جلوگیری شود.

به گزارش تسنیم، تولید ارزهای دیجیتال در کشور، کسب‌وکاری است که از چند ماه قبل در شهرهای مختلف رونق یافته و موجب شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب سود سراغ این فعالیت بروند.

اشتیاق برای استخراج بیت کوین در حالی بین گروه‌های مختلف مردم زیاد است که بانک مرکزی رسماً اعلام کرده:

به‌کارگیری بیت کوین و ارزهای مجازی دیگر در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است.

البته ابوالحسن فیروزآبادی در گفت‌وگو با تسنیم، اعلام کرد:

طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و… آماده و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد ولی هنوز در هیئت دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.

فیروزآبادی

وی افزود:

قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور نداریم و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم‌اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد.

گستردگی فعالیت بیت کوین در کشور موجب واکنش وزارت نیرو نیز شده است چراکه این فعالیت، برق بسیار زیادی مصرف می‌کند که موجب افزایش چشم‌گیر برق مصرفی در کشور شده است.

علی لاریجانی

ضمن آنکه علی لاریجانی رئیس مجلس نیز به گسترش استخراج بیت کوین در ایران واکنش نشان داده و گفته است:

این اقدام خلاف قانون است چراکه استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند.

منتقدان تولید بیت کوین در ایران معتقدند:

کنار سودآوری این طرح نباید از هزینه‌های بسیار زیادی که تولید هر واحد بیت‌کوین در کشور دارد، غافل شد چراکه برای ایجاد واحدهای ارز دیجیتال بیت کوین، برق زیادی مصرف می‌شود که موجب افزایش بی‌سابقه مصرف برق کشور و فشارهای سنگین بر شبکه‌های برق شده است. طبق اعلام سخنگوی شرکت برق «مصرف برق کشور در همین ماه ۷ درصد افزایش یافته است».

مهم‌تر اینکه برق مصرفی برای تولید ارزهای دیجیتال، در برخی از مناطق رایگان تأمین می‌شود.

همایون حائری

همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو در همین ارتباط گفته است:

معدن کاران بیت کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌ای بهره می‌برند و حتی از مراکزی هم که برق را رایگان می‌گیرند سوءاستفاده می‌کنند.

از طرف دیگر وزارت نیرو قصد دارد تعرفه‌ای خاص برای استخراج‌کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید آن کاهش یابد و فشار بر شبکه‌های برق کم شود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
محمد
محمد
3 سال و 10 ماه قبل

یعنی خداییش چهار تا مقام بلند پایه دولتی اون بالا خودشونو با پیشرفتها بروز رسانی نمیکنن و زیرساختهای بیمار رو تقویت نمیکنن اون وقت فقط میچسبن به عامه مردم و اول کاری که میکنن نه نه گفتن است
خب مسلمون یه کمسیون درست کنین ببینین تو دنیا چی میگذره پیشرفت اولیه از طرف ملته تازه دولت بیدار میشه و میفهمه چی به چیه و اول اقدام سنگ اندازی جلو پای مردمه

سارا
سارا
4 سال و 8 ماه قبل

باشه چشم

مهیار
مهیار
4 سال و 9 ماه قبل

همیشه دولت با هر آنچه در دنیای مجازی به مردم سود برساند مخالف است و با دیدگاههای غیر کارشناسانه و غیر منطقی و سفسطه های عامه فریب سعی بر برهم زدن این گونه بازار ها دارد ، از آنجا که زیر ساخت برق ایران قدیمی است ، بهانه ی مصرف بالا را می آورند بجای اینکه از این فرصت استفاده کنند و در جایی دیگر دولت را مجاز به استخراج می دانند و مردم را نهی می کنند ( مرگ خوب است اما برای همسایه ) و از طرفی جوش جیب گمرک را میزنند که دستگاههای ماینینگ قاچاق وارد شده اند حال آنکه هر چه دست آقازاده ها باشد خوب است هما برای مردم بد.

احسان
احسان
4 سال و 9 ماه قبل
پاسخ  مهیار

در کل خوب برای مردم بد و بد برای مردم خوب است.