کاهش شدید قدرت پردازش شبکه بیت کوین با پایان فصل بارانی در چین

کاهش شدید قدرت پردازش شبکه بیت کوین با پایان فصل بارانی در چین

متخصصان شبکه بیت کوین معتقدند که با توجه به پایان فصل پرباران در سیچوانِ چین و کاهش نرخ هش شبکه بیت کوین، احتمالا شاهد دومین اصلاح سختی گسترده امسال در این شبکه باشیم.

به گزارش کوین تلگراف، پایان فصل پرباران در استان سیچوان، باعث شده است تا بسیاری از ماینرها فعالیت‌های خود را برای مدتی متوقف و به مناطق دیگر این کشور نقل‌مکان کنند؛ این مسئله باعث کاهش هش ریت شبکه بیت کوین شده است.

توماس هلر (Thomas Heller)، دیروز در وب‌سایت «Hashr8» گزارش کرد که چیزی در حدود ۲۲ اگزاهش بر ثانیه از قدرت پردازش در شبکه بیت کوین کاهش یافته است. وی با اشاره به گزارش هواشناسی، اعلام کرد که دلیل خروج برخی از ماینرهای چینی، پایان فصل پرباران بوده است.

کوین ژانگ (Kevin Zhang)، از شرکت فاندری (Foundry) که در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، با اشاره به میانگین متحرک ۷ روزه هش ریت بیت کوین که در محدوده ۱۳۲.۹ اگزاهش بر ثانیه قرار دارد، اعلام کرده است که نرخ هش روزانه شبکه این ارز دیجیتال ۱۱۲.۹ اگزاهش بر ثانیه است. طبق پیش‌بینی او، حدود ۲۰ اگزاهش بر ثانیه از قدرت پردازش شبکه بیت کوین خارج شده است.

وب‌سایت بلاک چین دات کام نیز کاهش هش ریت شبکه بیت کوین را چیزی در حدود ۳۴ اگزاهش بر ثانیه برآورد کرده است. طبق آمار این وب‌سایت، هش ریت شبکه بیت کوین ۲۴ اکتبر (۳ آبان) در محدوده ۱۵۱.۱ اگزاهش بر ثانیه قرار داشته است و این میزان روز بعد ۱۱۶.۳ اگزاهش بر ثانیه محاسبه شده است.

نمودار نرخ هش شبکه بیت کوین
نمودار نرخ هش شبکه بیت کوین

استان سیچوان در چین، یکی از بزرگترین مناطق استخراج بیت کوین در دنیاست. ماینرهای این منطقه از برق ارزان‌قیمتی که در فصل پرباران از نیروی آب تولید می‌شود استفاده کرده و پس از اتمام این فصل نیز منطقه را ترک می‌کنند.

داده‌های اخیری که دانشگاه کمبریج با تکیه بر شاخص مصرف الکتریسیته در شبکه بیت کوین (BECI) منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در ماه آوریل (فروردین) چیزی در حدود ۱۸.۵٪ از هش ریت شبکه بیت کوین در استان سیچوان قرار داشته است. این میزان در مقایسه با فصل پرباران قبلی جهشی دو برابری داشته است.

طبق برآوردهای هلر، ماینرهای سیچوان پس از پایان فصل پرباران به خارج از چین یا استان‌هایی نظیر ژینجیانگ یا مغولستان داخلی نقل مکان می‌کنند. این استان‌ها به‌ترتیب نماینده ۳۰.۱ و ۷.۷ درصد از قدرت هش شبکه بیت کوین هستند.

تحقیقات سال ۲۰۱۸ نشان می‌داد که ۸۰ درصد از ماینرهای چینی در فصل پرباران به استان سیچوان می‌روند. داده‌های دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۹۸) هم که کوین شیرز (CoinShares) منتشر کرد، نشان می‌داد که سیچوان سهمی ۵۴ درصدی از استخراج بیت کوین را در اختیار دارد.

طبق پیش‌بینی هلر، اصلاح سختی بعدی که هفته آینده انجام می‌گیرد، سختی شبکه را ۷.۴ الی ۸.۸ درصد کاهش خواهد داد. اگر این پیش‌بینی درست باشد، این اصلاح به دومین اصلاح سختی بزرگ در سال ۲۰۲۰ بدل می‌شود. بزرگترین اصلاح سختی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به اصلاحی برمی‌گردد که پس پنجشنبه سیاه و سقوط ماه مارس (اسفند) رخ داد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
امیر
امیر
3 سال و 4 ماه قبل

تاثیرش روی قیمت چیه دوستان؟

mohsen
mohsen
3 سال و 4 ماه قبل
پاسخ  امیر

هیچ فقط ماینر دست دوم می ریزن تو بازار