بیت‌کوین در سومین نمایشگاه تراکنش ایران

بیت‌کوین در سومین نمایشگاه تراکنش ایران

به نقل از نمایه بانک؛ بنیان‌گذار یک استارت‌آپ ایرانی فعال در زمینه ارزهای دیجیتال درباره وضعیت خرید و فروش بیت کوین و اتریوم در ایران و نگاه دولت به این حوزه می‌گوید: برداشت ما از سیاست‌های اخیر بانک مرکزی این است که اگر فعالیت‌ها تحت یک چارچوبی انجام شود، به زودی، مشکلی برای فعالیت بیت کوین در ایران وجود نخواهد داشت.

گفت وگو با سپهر محمدی درباره وضعیت خرید و فروش بیت کوین و اتریوم در ایران و نگاه دولت را در زیر می خوانیم:

آیا در حال حاضر، خرید و فروش بیت کوین در سایت شما انجام می‌شود؟

مشکلی برای فعالیت نداریم و در حال طی فرآیند دریافت مجوز از بانک مرکزی هستیم.

پس چرا در سایت، بیت کوین و اتریوم موجود نیست؟

این‌که در سایت‌مان موجود نداریم، بستگی به زمان‌اش دارد. مثلا در روز پنجشنبه بیت کوین آمده و در روز بعد فروش رفته است. این را هم اضافه کنم که کار ما به صورت رسمی انجام نمی‌شود.

غیررسمی فعالیت می‌کنید یا غیرقانونی؟

ما سیاست‌های جدید بانک مرکزی را که در دوازدهم مهرماه اعلام شد، مثبت ارزیابی می‌کنیم. روندی که در حال طی‌کردن آن هستیم به گونه‌ای است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم به زودی مجوز فعالیت ما هم از طرف بانک‌ مرکزی صادر شود.

بیت‌کوین در سومین نمایشگاه تراکنش ایران

چه مدتی است که فعالیت می‌کنید و شیوه کارتان چگونه است؟

ما به عنوان یک تبادل کننده ایرانی از اواسط سال‌۹۴ فعالیت می‌کنیم . ولی‌ از اوایل سال۹۶، به یک بلاک چین اکسلریتور (شتاب‌دهنده در حوزه بلاک‌ چین) تبدیل شدیم. در واقع این مجموعه، در حال حاضر یکی از پروژه‌های ماست و پروژه‌های دیگری داریم که در حال کارکردن روی آن‌ها هستیم .

چه پروژه‌هایی؟

به زودی این پروژه‌ها هم روی سایت راه می‌افتد و افرادی که می‌خواهند جذب سرمایه داشته باشند، می‌توانند در سایت ثبت نام کنند. پروژه‌ها و ایده‌های این افراد بررسی می‌شود و اگر همه چیز مرتب باشد‌، ما امکان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلفی را خواهیم داشت.

با توجه به این‌که هم‌چنان مجوز فعالیت ندارید، نظر بانک مرکزی در خصوص شکل فعالیت این مجموعه چیست؟

بانک مرکزی بدون این‌که ورود مستقیمی به بحث ارزهای رمزنگاری شده داشته باشد، اعلام کرده که هر کاری باید مجوز فعالیت خودش را از قسمتی دریافت کند که به آن حوزه کاری مربوط می‌شود. مثلا اگر ما بیت کوین خرید می‌کنیم و در حین خرید بیت کوین، نقل و انتقال ارزی داریم، باید از مبادی که مجوز نقل و انتقال ارزی دارند، این کار انجام شود و نباید از صرافی‌های غیرمجاز، خرید و فروش ارز انجام شود. برداشت ما از سیاست‌های اخیر بانک مرکزی این است که اگر این کارها انجام شود، مشکلی برای فعالیت بیت کوین در ایران وجود ندارد.

با چه چالش‌هایی برای راه‌اندازی و فعالیت مواجه بودید؟

با توجه به مواردی که برشمردم، این تبادل کننده واقعاً در هاله‌ای از ابهام شکل گرفت. تا همین یکی دو هفته پیش که سیاست بانک مرکزی اعلام شد، نگرانی‌های زیادی در خصوص بحث صدور مجوز و مالیات و مواردی از این دست.

نگرانی‌ها برطرف شده؟

نه کماکان هم به قوت خود باقی‌ است.

به عنوان یک استارت‌آپ فعال بیت کوین، انتظارتان از دولت چیست؟

ما امیدواریم، متولی تنظیم مقررات این حوزه، (نهادهای ناظر بر بازارهای مالی)، چنان‌که دولت وعده کرده ، هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود. قول داده‌اند که در نیمه دوم سال این اتفاق بیافتد و در نیمه اول سال ۹۷ این مشکل حل شود. اگر این کار انجام شود، دست‌مان بازتر خواهد شد. به خصوص در حوزه ICO ما هنوز نمی‌دانیم تکلیف‌مان چیست. ما هنوز نگران این هستیم که اگر ICO را قبول کنیم و پذیره‌نویسی کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد. این مساله نامشخص است و امیدواریم به سرعت، راه حلی قانونی برای این موضوع پیدا شود.

چرا در نمایشگاه تراکنش شرکت می‌کنید؟

ما اگر بتوانیم در این نمایشگاه ، دولتی‌ها را با این تکنولوژی آشناتر کنیم و هم استارت‌آپ‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند را جذب کنیم و آن‌هایی را که پروژه‌های جالب و مفیدی دارند، مورد حمایت قرار دهیم، موفق خواهیم بود. اگر این اتفاق رخ دهد، ما به بخشی از اهدافی که از حضور در نمایشگاه تراکنش ایران مدنظرمان است، رسیده‌ایم.

انتظارتان از خروجی نمایشگاه چیست؟

بار اول است که به عنوان یک تبادل کننده ایرانی و بلاک چین اکتیتور، در نمایشگاهی شرکت می کنیم. هدف این است که در حوزه فین تک شناخته شویم و خودمان را معرفی کنیم.

آینده کاری این حوزه و استارت‌آپ‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استارت‌آپ‌ها که به یک مفهوم همیشه وجود داشتند، فقط این روزها واژه جدیدی برای آنها خلق شده، ولی آینده تکنولوژی آی‌تی، به حوزه فین‌تک و به طور مشخص حوزه بلاک چین که ما روی آن متمرکز هستیم‌، گره خورده و روی دیتابیس‌ها هم اثر خواهد گذاشت. در واقع به کمک بلاک چین، دیتابیس‌ها به جای اینکه در کنج خانه‌ها و یا کنج گاوصندوق‌های شرکت‌های بزرگ باشند، در دسترس همه مردم قرار می‌گیرند و اساسا این یک تغییر پارادایم در حال رخ دادن است.

سرویس خاصی برای رونمایی در نمایشگاه دارید؟

امیدواریم که سایت شتاب‌دهنده را که در آنجا می‌توانیم از استارت‌آپ‌ها ثبت‌نام کنیم، تا روزهای نمایشگاه راه‌اندازی شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
ehsan
ehsan
6 سال قبل

تا موقعی که توی کشور مرکز پرورش قارچ سمی (توی قم! ) داریم فکر نمیکنم این اتفاق بیوفته! اما باز امیدواریم به آینده ای روشن.