ممنوعیت ارزهای دیجیتال سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

ممنوعیت ارزهای دیجیتال سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست برای ارزهای دیجیتال تا اواسط سال خبر داد وگفت:بخشنامه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال شورای عالی مبارزه با پولشویی از اتهام به کشور جلوگیری می کند.

به نقل از دنیای بانک؛ ناصر حکیمی در گفت‌وگو درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، گفت:

اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست.

وی ادامه داد:

حکم و اطلاعیه منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی است و اعتقاد دارم این بخشنامه منتشر شده تا از ایجاد اتهامات برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه پولشویی جلوگیری کند؛ در حقیقت این بخشنامه به معنای عدم رگولاتوری در آینده و پژوهش در زمینه ارزهای دیجیتال نیست.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به فین تک‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر ارزهای دیجیتال، گفت:

بخشنامه منتشر شده در فعالیت کسب و کارهای مبتنی بر ارزهای دیجیتال اختلالاتی ایجاد کرده است اما همانطور که در گذشته نیز اعلام شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد قانون گذار این حوزه تا اواسط امسال درباره حوزه ارزهای دیجیتال تصمیم نهایی خود را اعلام می‌کند.

ممنوعیت ارزهای دیجیتال سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

ممنوعیت ارزهای دیجیتال سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

وی تاکید کرد:

بخشنامه ممنوعیت ارزهای دیجیتال که منتشر شده سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی نیست؛ در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

حکیمی با بیان این که ارز دیجیتال ملی موضوع جدیدی نیست، اظهار داشت:

بستر ارزهای دیجیتال یک پلتفرم متن باز است و همین مسئله باعث شده تعداد زیادی ارز دیجیتال ایجاد شود که بخشی از آن‌ها مربوط به ارزهای دیجیتال ملی است. در حال حاضر مسئله‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است به بحث پذیرش این ارز و چرخه گردش آن مربوط است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که توافق انجام شده با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه کدهای دستوری USSD در چه وضعیتی قرار دارد، گفت:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهادی مبنی بر ارائه کدهای دستوری با افزایش امنیت تا زمان رایج شده M-Wallet را ارائه کرد که بانک مرکزی این مسئله را به بخش فنی به منظور پیگیری ارجاع داده است اما تا به امروز صرفا هیچ کار اجرایی انجام نشده است.

در جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد.

در این مصوبه آمده است، از آنجایی که انواع ارزهای دیجیتال از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای دیجیتال، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای دیجیتال را به بانک ها ابلاغ کرده است.

از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافی ها باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین لازم به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.‏

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
سارا بهرامی
سارا بهرامی
6 سال قبل

درود بر شما
امروز سایت های خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال ایرانی فیلتر شدند!؟ چرا سایت اکسچنجینگ exchanging.ir فیلتر شده است؟ لطفا در این مورد تحقیق و خبر رسانی نمایید. با سپاس از شما که بهترین سایت خبری ارز دیجیتال را ساخته اید

سعید
سعید
6 سال قبل

ببینید اینا چقدر از دنیا عقبن که وقتی با چیزی مخالف هستن فیلترش میکنن ،صرافی ها رو فیلتر کردن ،یعنی فیلتر کردن رو تو سال 2018 یه راه حل میدونن ،به نظر شما با این جور آدمهایی میشه در مورد این بحث کرد که ارزهای دیجیتال مشکلشون چیه یا خوب هستن یا بد؟؟ ، به راحتی همین الانم میشه بیت کوین خرید و فروش کرد این از این و اگرم این کارتون واس اینه که میخواین ارز خودتونو رو بستر بلاک چین بیارین که سوال اول اینه که چرا سایت بلاک چین رو فیلتر کردین پس ،شما که قبولش دارین و سوال دوم اینه که فکر میکنین کسی جز خودتون سرمایه گذاری میکنه رو این ارز ؟،مطمئن باشین کسی که ذره ای با ارزهای دیجیتال آشنایی داره قرونی تو این سکه ها سرمایه گذاری نخواهد کرد ،شما فیلتر کن فعلا تا موقع برداشتش بهت بگم چند چندیم.

امین
امین
6 سال قبل

کاش تلگرام نمی رفت سراغ گرام
از وقتی اقایون اسم گرام رو شنیدن
ترسیدن توی ایران همه گیر شه

شروع کردن به
ممنوعیت کریپتو کارنسی با بهانه های واهی
و
فیلترینگ همزمان تلگرام و صرافی ها

از گرام برای خودشون گودزیلا ساختن .......

صالح
صالح
6 سال قبل

پس کی هرچی سایت صرافی ایرانیه رو فیلتر کرده ؟ من بیشتر بیتکوین هامو تو یه صرافی ایرانی نگه می داشتم که فیلترش کردن. الان سریع همشو انتقال دادم. اینا جک می گن کلا مملکت همینه یه عاقا زاده ای می بینیه تو یه چیزی سوده تو خارج کشور سریع نسخه ایرانیشو می زنه و بقیه نسخه خارجی رو فیلتر و ممنوع می کنن نمونش اپارات و یوتوب و تویچ یا لنز و ایو و تاینی موویز . تلگرام و سروش و..