atlasarzdigital

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

در حالیکه مشتریان بکت از هفته آینده قادر به انتقال سرمایه‌هایشان به این پلتفرم خواهند بود، قیمت بیت کوین سطح 10,000 دلار را شکسته و زیر آن معامله می‌شود. سوالی که وجود دارد این است که آیا خبر بکت تاثیر خود را بر روی قیمت‌ها گذاشته یا اینکه چرخه‌های بازار در حال تکرار شدن هستند؟ در این تحلیل که از کوین‌تلگراف انتخاب شده، نگاهی به شباهت‌های بیت کوین در وضعیت کنونی با چرخه‌های صعودی‌اش در گذشته خواهیم انداخت. با ما همراه باشید.

شباهت اول و دوم: حمایت‌های MA-100 و EMA-21 هفتگی

نمودار هفتگی بیت کوین

بحث جدیدی که در توییتر به راه افتاده، به شباهت میان حباب سال 2017 و اوج قیمت اخیر بیت کوین که آن را به 13,935 دلار هدایت کرد، اشاره دارد. با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که حرکات پارابولیک قیمتی در نهایت به چرخه‌های تکراری ختم شده‌اند که البته میان آن‌ها تفاوت‌هایی نیز به چشم دیده می‌شود.

اوج قیمت بیت کوین در سال 2017 که در پایان چرخه صعودی بازار رخ داد، با تایید شاخص‌های MA-100 و EMA 21 هفتگی در ژانویه 2016 آغاز شد.

هرچند سقف قیمتی که جولای امسال اتفاق افتاد، اولین سقف شکل گرفته بر روی شاخص MA-100 هفتگی بود و هیجان بازار به هیچ وجه قابل قیاس با اواخر سال 2017 نبود.

در سال‌های 2016 و 2017، چندین روند پارابولیک اتفاق افتاد که در انتهای هر کدام، یک اصلاح قیمتی انتظار بیت کوین را می‌کشید.

آغاز این روند از سه ماهه آخر 2015 و ابتدای ژانویه 2016 بود که بیت کوین بازار نزولی را به پایان رساند و حمایت خوبی بر روی MA-100 و EMA-21 هفتگی پیدا کرد.

پس از تایید پایان یافتن بازار نزولی، چندین اصلاح که قیمت بیت کوین را تا 30 الی 40 درصد پایین کشیدند، رخ داد که سلامت روند صعودی را تضمین می‌کرد.

از این جهت بهتر است روند پارابولیک اخیر که قیمت بیت کوین را به مرز 14,000 دلار هدایت کرد با اولین حرکت سهمی‌وار بیت کوین پس از پایان یافتن بازار نزولی سال 2015 مقایسه کنیم.

با تکیه به اتفاقات گذشته در نمودار بیت کوین می‌توان گفت که قیمت بیت کوین باید بار دیگر با MA-100 و EMA-21 هفتگی تماس داشته باشد تا چشم‌انداز صعودی حفظ شده و فاز انباشت پیش از هاوینگ اتفاق بیافتد.

در هاوینگ‌های گذشته لایت کوین و بیت کوین، روند صعودی چند ماهه‌ای پیش از تاریخ رویداد اتفاق افتاده است که در صورت تکرار تاریخ می‌توانیم منتظر حرکات صعودی بعدی در سه ماهه ابتدایی 2020 باشیم.

شباهت سوم: حمایت MA-200 روزه

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

شاخص دیگری که صعودی بودن بازار را نشان می‌دهد، نقش حمایتی MA-200 روزه است. در چرخه صعودی قبلی، بیت کوین پس از تثبیت خود بر روی این شاخص موفق شد که MA-100 روزه را نیز به حمایت نسبتا مطمئن خود تبدیل کند. در حال حاضر MA-200 روزه در محدوده قیمتی 7,500 دلار قرار دارد.

در همین حال، سقوط بیت کوین به زیر 10,000 دلار که موجب شکسته شدن و از دست رفتن MA-100 روزه شد، مشابه اتفاقی است که در چرخه قبلی در ژانویه 2016 رخ داد.

شباهت چهارم: وضعیت خونین آلت کوین‌ها

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

چند ماه گذشته اوضاع برای آلت کوین‌ها چندان جالب پیش نرفته است. در حالیکه بیت کوین به روند صعودی ادامه می‌دهد و یا تثبیت می‌شود، سرمایه‌گذاران آلت کوین‌ها به خاطر نگهداری کوین‌هایشان مجازات می‌شوند.

این اتفاق منجر به ترس از خرید آلت کوین‌ها شده و سرمایه‌گذاران را در چرخه‌ای قرار داده که تماما به ضرر آلت کوین‌هاست؛ هرچند این اتفاق در تاریخ بازار ارزهای دیجیتال قبلا رخ داده بود.

در سال 2015 که بیت کوین حرکت خود را از 196 به سمت 505 دلار آغاز کرد، آلت کوین‌ها از این روند تبعیت نکردند. در عوض آلت کوین‌ها پس از به کف قیمت رسیدن بیت کوین پس از اولین حرکت سهمی‌وارش در 15 ژانویه 2016 (که بیت کوین با MA-100 و EMA-21 هفتگی تماس پیدا کرده بود) رشد خود را شروع کردند.

اگر نگاهی به نمودار سهم بازار آلت کوین‌ها بیاندازیم، می‌توانیم بفهمیم که در پایین‌ترین نقطه دو سال اخیر خود قرار دارند و شاخص RSI نیز عدد 22 را نشان می‌دهد. این بدان معنی است که آلت کوین‌ها هم‌اکنون در شرایط اشباع فروش (Oversold) قرار دارند.

به طرز جالبی، یک سطح حمایتی بالقوه و خط روندی که تقریبا 5 سال شکسته نشده، در حال اهمیت پیدا کردن است. در مقایسه با اوایل سال 2016 که سهم آلت کوین‌ها، از 16 درصد به 8 درصد کاهش یافت، این اتفاق رشدهای عجیب و قابل توجهی را در برخی ارزهای دیجیتال به وجود آورد. برای مثال اتریوم افزایش 1700 درصدی و ورت‌کوین رشد 800 درصدی را تجربه کرد.

تا به امروز همبستگی زیادی بین قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها وجود داشته (اوج قیمت بیت کوین در دسامبر 2017 و آلت کوین‌ها در ژانویه و فوریه 2018 اتفاق افتاد) که البته اثری از آن در ماه‌های اخیر دیده نشده است.

با تحلیل این دو وضعیت می‌توان نتیجه‌گیری کرد که در حال حاضر بیت کوین به فاز انباشت و حرکات قیمتی در محدوده ثابتی نیاز دارد تا آلت کوین‌ها نهایتا فرصت رشد پیدا کنند.

ارزش بازار آلت کوین‌ها

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها از توقف آن در مقاومت 125 میلیارد دلار خبر می‌دهد که سال 2018 چندین بار به عنوان حمایت آلت کوین‌ها عمل کرده بود.

با توجه به نمودار، در حال حاضر وضعیت آلت کوین‌ها در سطح حمایتی حساسی قرار گرفته است و اگر قادر به یافتن حمایتی در محدوده 62 – 66 میلیارد دلار شود، مقاومت ماه‌های نوامبر و دسامبر 2018 آلت کوین‌ها به حمایت تبدیل خواهد شد.

در این صورت کف بالاتری شکل خواهد گرفت و با توجه به چرخه‌های روانی بازارهای مالی، بیت کوین وارد «فاز ناباوری» می‌شود. برای درک بهتر فاجعه‌ای که برای آلت کوین‌ها اتفاق افتاده بهتر است بدانید که در حال حاضر ارزش بازار آلت کوین‌ها برابر با 66 میلیارد دلار است و با مقداری که در مارس 2019 و زمانی که بیت کوین 4000 دلار بود، برابر است.

بررسی سناریو‌های مختلف

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

با شکسته شدن خط روند صعودی بیت کوین که از اواسط آگوست شروع شده بود، حمایت 10,000 دلاری دوام نیاورده و ریزش به قیمت 9,300 دلار دوباره رخ داد. این بار سومی است که این حمایت مورد آزمایش قرار گرفته است.

دیدگاه صعودی

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

در دیدگاه صعودی قیمت باید سطح 9,800 را بشکند و دوباره بر روی آن حمایت شود. در این صورت باید منتظر بازگشت قیمت به محدوده 10,800 دلار باشیم که محدوده مقاومت افقی و خط روند نزولی در آن قرار گرفته است.

دیدگاه نزولی

4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی

در صورتی که بیت کوین در شکستن سطح 9,800 دلار ناکام باشد، سطح حمایتی احتمالی بعدی 8,900 و محدوده 8,500 دلار خواهد بود که MA-100 هفتگی در آن قرار گرفته است.

در صورتی که ریزشی نیز اتفاق بیافتد، احتمال اینکه گذرا و سریع باشد بالاست. اگر سری به تحلیلگران ارزهای دیجیتال در توییتر بزنیم، بسیاری از آن‌ها 8,500 دلار را به عنوان محدوده کلیدی زیر نظر گرفته‌اند.

به همین خاطر انتظار می‌رود که ریزشی کوچکتر اتفاق بیافتد و پیش از رسیدن قیمت بیت کوین به این منطقه، خریداران وارد عمل شوند. همانطور که بارها نیز اتفاق افتاده، زمانی که همه به انتظار اتفاقی می‌نشینند، برعکس آن رخ می‌دهد.

با تمامی اوصاف، حرکات قیمت بیت کوین برای بازاری که در روند صعودی قرار گرفته، سالم به نظر می‌رسد و در همین حال فرصت‌هایی را برای خرید در کف‌های نسبی قیمت در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مرد تنهای شب
مرد تنهای شب
1 سال پیش

این یعنی یه متن با سر و ته.
مقدمه عالی، متن عالی نتیجه گیری عالی.
دم شما گرم.

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه 4 شباهت کلیدی قیمت بیت کوین با چرخه صعودی قبلی ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
1
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x