سختی استخراج بیت کوین ۶ درصد کاهش پیدا کرد

سختی استخراج بیت کوین ۶ درصد کاهش پیدا کرد

شبکه بیت کوین به‌تازگی یکی از اصلی‌ترین پارامترهای خود را تنظیم کرد تا ماینرهایی را که بعد از هاوینگ هفته پیش به علت کاهش سود از شبکه استخراج خارج شدند، دوباره تشویق به بازگشت کند.

براساس گزارش کوین دسک، پس از هاوینگ، بیش از ۲۰ اگزاهش بر ثانیه از توان محاسباتی شبکه استخراج بیت کوین کاسته شده که این میزان برابر است با توان حدود ۱.۵ میلیون دستگاه استخراج قدیمی.

میانگین متحرک ۷ روزه نرخ هش بیت کوین از حدود ۱۲۲ اگزاهش بر ثانیه درست پیش از هاوینگ در ۱۱ می (۲۲ اردیبهشت)، بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته و به ۹۷ اگزاهش بر ثانیه رسیده است. آخرین رویدادِ چهارسال‌یک‌بارِ هاوینگ، پاداش بلاک ماینرها را از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش داد.

سختی استخراج بیت کوین ۶ درصد کاهش پیدا کرد
میانگین متحرک ۷ روزه نرخ هش بیت کوین. منبع: Blockchaininfo

افت نرخ هش پس از هاوینگ، به‌شکل قابل‌ملاحظه‌ای از جهش نرخ هش قبلی پیشی گرفت. به این ترتیب، سختی استخراج بیت کوین، که بیانگر میزان سختی رقابت بر سر تصاحب پاداش بلاک است، در ساعت ۲ بامداد به وقت گرینویچ (۶:۳۰ بامداد به وقت تهران) روز چهارشنبه، با ۶ درصد کاهش به ۱۵.۱۴ تریلیون رسید. این اولین تنظیم سختی استخراج طی دو هفته پس از هاوینگ محسوب می‌شود.

میزان توان محاسباتی مرتبط با بیت کوین طی دو هفته گذشته به طور مداوم در نوسان بوده است.

سختی استخراج بیت کوین هر ۲,۰۱۶ بلاک، حدودا هر ۱۴ روز، خود را تنظیم می‌کند تا این اطمینان حاصل شود که میانگین وقفه بین استخراج بلاک‌ها ۱۰ دقیقه باقی می‌ماند. اگر تعداد زیادی از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند، این امر باعث طولانی‌تر شدن میانگین وقفه بلاک بیش از ۱۰ دقیقه خواهد شد. در این صورت، سختی کاهش می‌یابد تا مشارکت ماینرها دوباره افزایش پیدا کند.

سومین رویداد هاوینگ که در ۱۱ می اتفاق افتاد درست در میانه چرخه قبلی تنظیم سختی برای هر ۲۰۱۶ بلاک بود.

کِوین ژانگ (Kevin Zhang)، مدیر استراتژی‌های بلاک چین در گرینیج جنریشن (Greenidge Generation)، نیروگاه گاز طبیعی واقع در نیویورک که از انرژی مازاد خود برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کند، در این خصوص اظهار داشت:

به نظر ما، هر چه هاوینگ نزدیک‌تر می‌شد، ماینرها در چین با سرعت بیشتری به استخراج مشغول می‌شدند، حتی با دستگاه‌های قدیمی‌تر، تا بتوانند از آخرین روزهای پاداش بلاک بیشتر استفاده کنند.

الخاندرو دلاتوره (Alejandro De La Torre)، معاون رئیس استخر استخراج پولین (PoolIn)، نیز با این نظر موافق است که ماینرها تصمیم داشتند تا حد امکان پیش از هاوینگ به استخراج بیت کوین بپردازند. او گفت:

به همین دلیل ما شاهد آن ارقام نجومی نرخ هش بودیم.

دلاتوره همچنین افزود که با رویداد هاوینگ در میانه راه، ماینرهایی که سود اندکی از عملیات استخراج برداشت می‌کردند مجبور به خاموش‌کردن دستگاه‌های خود شدند.

بر اساس داده‌های مرتبط با سودآوری استخراج که توسط استخرهای پولین و اف‌توپول (F2Pool) جمع‌‌آوری شده است، با سختی استخراج و قیمت فعلی بیت کوین، دستگاه‌های قدیمی استخراج با هزینه برقی که بیش از ۰.۰۵ دلار در هر کیلووات ساعت باشد دیگر سودآور نیستند.

با این حال، کاهش رقابت استخراج برای افرادی که هنوز با دستگاه‌های قدرتمندتر و هزینه برق پایین‌تر در بازی حضور دارند مفید است، زیرا می‌توانند سهم بیشتری از ۹۰۰ بیت کوین استخراج‌شده در هر روز را به دست آورند.

به عقیده دلاتوره، با تنظیم سختی استخراج برخی از ماینرها، و نه همه آن‌ها، دوباره دستگاه‌های خود را روشن خواهند کرد. او در این مورد اظهار داشت:

همچنین در نظر بگیرید که فصل بارانی چین، هزینه برق را کمتر از این نیز خواهد کرد.

پولین در گزارشی که ۱ می (۱۲ اردیبهشت) منتشر کرد، توان محاسباتی ماینرها با «چارک کم‌تر» را، که درواقع مدل‌هایی با توان محاسباتی بین صفر تا ۲۵ تراهش بر ثانیه هستند، حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از کل شبکه در آن زمان برآورد کرد.

این شرکت در گزارش خود نوشت:

اگرچه ما انتظار داریم اکثر این دستگاه‌ها پس از هاوینگ خاموش شوند، اما احتمال دارد که هزینه برق برای برخی از آن‌ها به‌اندازه‌ای کم باشد تا بتوانند به کار خود در آینده نزدیک ادامه دهند.

با نزدیک‌شدن به فصل بارانی چین، مزارع استخراج در استان‌های جنوب غربی این کشور سعی در جذب مشتری با هزینه برق پایین، تا حد ۰.۰۳ دلار برای هر کیلووات ساعت دارند.

بر اساس داده‌ها، پس از هاوینگ هزینه کل تراکنش که به ماینرهای بیت کوین پرداخت می‌شود نیز افزایش یافته است. به جز پاداش بلاک، ماینرها هزینه تراکنشی را هم که برای هر تراکنش در شبکه بیت کوین پرداخت می‌شود دریافت می‌کنند.

هزینه کل تراکنش شبکه در هر روز از حدود ۳۰ بیت کوین در اواخر آوریل (اوایل اردیبهشت) به بیش از ۱۶۰ بیت کوین رسیده است و این تقریبا ۱۷ درصد از درآمد روزانه ماینرها را شامل می‌شود.

ژانگ در این مورد گفت:

یکی دیگر از نکات جالبی که شاهد آن بوده‌ایم، افزایش چشمگیر هزینه تراکنش‌ها به عنوان بخشی از پاداش بلاک است. روز گذشته، هزینه تراکنش‌ها تقریبا برابر با یک‌چهارم از پرداخت سود استخر گرینیج بود. باید دید این میزان که در حال حاضر در محدوده ۱۵ تا ۲۰ درصد است چه تاثیری بر انگیزه ماینرها خواهد داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه