هش ریت شبکه بیت کوین به شدت کاهش یافته است؛ هیچ‌کس نگران نیست!

هش ریت شبکه بیت کوین به شدت کاهش یافته است؛ هیچ‌کس نگران نیست!

نرخ هش (قدرت پردازش استخراج‌کنندگان) بیت کوین بعد از هاوینگ به شدت کاهش پیدا کرده است اما این اتفاقی است که بسیاری از فعالان صنعت استخراج آن را پیش‌بینی کرده بودند و از نظر بیشتر آنها موقتی است.

به گزارش دیکریپت، بیت کوین سومین رویداد هاوینگ خود را تجربه کرد و طی آن پاداش استخراج این ارز دیجیتال از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ بیت کوین به ازای هر بلاک رسید. اما جریان ورودی روزانه بیت کوین (به بازار) تنها چیزی نیست که تحت‌تأثیر این کاهش در میزان عرضه قرار گرفته است.

مطابق آمار ارائه‌شده از سوی اتان ورا (Ethan Vera) از استخر استخراج Luxor، نرخ شبکه بیت کوین (کل توان محاسباتی به کار برده شده برای استخراج بیت کوین) حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ورا در این خصوص گفت:

این طور به نظر می‌رسد که با نصف شدن (پاداش) ۲۰ درصد از هش ریت شبکه خاموش شده و از ۱۲۰ به ۱۰۰ اگزاهش رسیده است.

این کاهش هش ریت با کاهش درآمد استخراج در یک راستا قرار دارد. «قیمت هش» (Hashprice)، اصطلاحی که اتان ورا به کار می‌برد، حالا از ۱۳٫۵ سنت به ۸٫۵ سنت رسیده که بیانگر یک کاهش ۴۰ درصدی در سود ماینرها است.

طبق اعلام استخر استخراج F2pool، طی هفته گذشته، میانگین درآمد استخراج‌کنندگان به نصف کاهش یافته و از ۰.۱۴ دلار به ازای هر تراهش، به ۰.۰۷ دلار رسیده است.

طبق داده‌های سایت BitInfoCharts، هش ریت حال حاضر شبکه بیت کوین چیزی در حدود ۱۱۷ اگزاهش در ثانیه است. البته این را هم باید در نظر داشت که هش ریت یک شاخص پس رونده است؛ پس رونده به این معنی که ارقامی که ما امروز در این شاخص مشاهده می‌کنیم با استفاده از داده‌های دیروز محاسبه شده است. معنای ساده این شاخص این است که ما برای مشخص شدن میزان واقعی تغییر هش ریت بعد از هاوینگ باید حدود یک هفته صبر کنیم.

با همه این تفاصیل، ریزش هش ریت یک رویداد طبیعی است. به گفته نماینده استخر استخراج اسلش پول (Slash Pool)، وقوع این اتفاق هزاران بلاک قبل از هاوینگ پیش‌بینی شده بود.

ژان کپک (Jan Capek)، یکی از بنیان‌گذاران این استخر استخراج گفت:

بله. ما انتظار این را داشتیم. تخمین ما چیزی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش (هش ریت) و از سوددهی خارج شدن سخت‌افزارهای نسل قبل بود. بنابراین این ریزش ۱۵ درصدی در واقع کمی هم از تخمین (اولیه) ما پایین‌تر است.

اما دنیس راسینوویچ (Denis Rusinovich) که مدیریت یک فارم استخراج ۸۰ مگاواتی در کشور قزاقستان را بر عهده دارد اظهار داشت که یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بود و آن اتفاق حرکت بیت کوین به سمت ۱۰ هزار دلار درست قبل از هاوینگ بود. حرکت بیت کوین به سمت ۱۰,۰۰۰ دلار، حذف تجهیزات غیر سودده و قدیمی را به تعویق انداخت و باعث شد که عمر مفید آنها از آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد طولانی‌تر باشد.

راسینوویچ در ادامه افزود:

ماینرها طبق معمول انتظار یک ریزش کلی ۳۰ درصدی [در هش‌ریت] را داشتند ولی محرک عمده‌ای که هیچ‌کس نمی‌توانست به وضوح وقوع آن را پیش‌بینی کند، سطح قیمت بیت کوین بود. این سطح قیمت این امکان را به سخت‌افزارهای ناکارآمدتر داد که بتوانند در طی این دو هفته اخیر سر پا باقی بمانند.

کاهش نرخ هش بخشی از فرایند پس از هاوینگ است که که طی آن سخت‌افزارهای استخراج ناکارآمد از شبکه حذف می‌شوند. البته این ناهنجاری پس از تنظیم دوباره و ثبات یافتن سختی بیت کوین طی حدوداً ۵ روز آینده اصلاح خواهد شد. این ساز و کار اصلاح خودکار تضمین می‌کند که سختی استخراج بیت کوین همواره بر اساس میزان نرخ هش فعال در شبکه تنظیم خواهد شد. اگر نرخ هش کاهش پیدا کند سختی استخراج هم مطابق با آن پایین خواهد رفت و برعکس.

کریستی لی مینهان (Kristi Leigh Minehan)، مدیر ارشد فناوری شرکت کور ساینتیفیک (Core Scientific)، در مصاحبه‌ای پیش‌بینی کرد:

در طول سه ماه بعد از هاوینگ شاهد یک ریزش تدریجی خواهیم بود اما نه یک سقوط ناگهانی و شدید. [بعد از این سه ماه] به دلیل اقدام فارم‌ها برای به‌روزرسانی تجهیزات خود به تجهیزات جدیدتر و همزمان با کم شدن فشار ناشی از کاهش میزان عرضه شاهد یک رشد ثابت در [هش ریت] خواهیم بود.

این تجهیزات جدید شامل انت ماینر S۱۷ و واتس‌ ماینر M۳۰S هم که توزیع‌شان به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده بر زنجیره تأمین آنها بر اثر شیوع کووید ۱۹ در چین متوقف شده است می‌شود.

استخر استخراج اسلش پول بر این باور است که سختی (استخراج) و سخت‌افزارهای جدید تنها عوامل تأثیرگذار در این زمینه نخواهند بود. در راه بودن فصل بارانی در کشور چین به این معناست که برق آبی ارزان قیمت دوباره در دسترس ماینرها، مخصوصاً ماینرهای استان سیچوآن، قرار خواهد گرفت. ماینرها می‌توانند با استفاده از این برق سخت‌افزارهای قدیمی مثل انت ماینرهای S۹ خود را راه‌اندازی کرده و از آنها کسب سود کنند.

نمودار قیمت 7 روزه بیت کوین
نمودار قیمت ۷ روزه بیت کوین

پاول موراوچ (Pavel Moravec) از استخر اسلش پول در این زمینه گفت:

افزایش مجدد هش ریت با در نظر گرفتن تمام این عوامل ممکن است یکی دو ماه طول بکشد، اما این افزایش در صورتی که دردسر کاهش شدید قیمت بیت کوین به آن اضافه نشود، حتمی خواهد بود.

همزمان با انتظار برای به کارگیری سخت‌افزارهای نسل جدید و تنظیم سختی و ثابت شدن نرخ هش شبکه، تنها شاخصی که به جز هش ریت می‌توان برای تعیین آینده نزدیک ماینرها به آن توجه داشت، قیمت بیت کوین است. راسینوویچ در این زمینه هم‌عقیده است و می‌گوید که هر چه قیمت پایین‌تر باشد، مدت زمان لازم برای بازیابی هش ریت هم طولانی‌تر خواهد بود و برعکس.

او در پایان گفت:

اگر قیمت به سمت ۷هزار دلار حرکت کند آن‌گاه حوزه استخراج (بیت کوین) می‌تواند دوره بازیابی بعد از هاوینگ دشوارتری را تجربه کند. اما در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰ هزار دلار می‌توان شاهد بازیابی نرخ هش تا ماه ژوئن (اواخر خرداد) بود.

قیمت بیت کوین در حال حاضر با یک افزایش ۷ درصدی در طی یک روز با قیمتی در حدود ۹,۷۰۰ دلار معامله می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
فرهاد
فرهاد
4 سال قبل

چرا میگین هیچکس؟!
من نگرانم!

سید علی
سید علی
4 سال قبل

اوکی هش شبکه اومده پایین ولی چرا سختی شبکه پیش بینی میشه طی ۳ روز آینده ۳ درصد افزایش داره؟ احتمالا در تنظیم سختی شبکه دو هفته بعدش ماثره درسته؟

امير
امير
4 سال قبل

امکانش نیست که توسعه دهندگان بیت کوین اصلاح سخنی شبکه رو به جای هر 15 روز روزانش کنند؟
خیلی به نفع ماینراس اگه سختی شبکه هروز اصلاح بشه
چرا توسعه دهندگان بیت کوین اینکارو نمیکنن؟نمیتونن یا نمیخوان؟
ممنون میشم جواب بدید
تشکر

رضاا
رضاا
4 سال قبل
پاسخ  امير

اگر اینجوری فکر کنی که بیت کوین یه کتیبه سنگ نبشته هستش که قانوناش رو ده هزار سال پیش نوشتن و قابل تغییر نیستن و شرکتهای فناوری بیشتر بدنبال کشف ابزارهای جدید برای درک مفاهیم مندرج در بیت کوین هستند

علی ترشیزی
علی ترشیزی
4 سال قبل

در محدوده ۹ تا ۱۰ هزار دلار هنوز هم ماین با دستگاه های قدیمی سود داره اما در کشور ما و به لطف دولت بی تدبیر ما نه میتونیم نفت و بفروشیم نه میزارن خود مردم استفاده کنن و یه ارز آوری واسه مملکت درس کنن

قهرمان پوچی
قهرمان پوچی
4 سال قبل

ایول داداش مرسی از مقالات خوبت خدا قوت 3>

ادن هازارد
ادن هازارد
4 سال قبل

من خیلی نگران شدم وای وای چرا این طور شد
به هفتاد سال سیاه، غم و غصه کم داریم نگران هش ریت بیت کوین هم باشیم

دانیال صائبی پور
دانیال صائبی پور
4 سال قبل

هش شبکه به نظر من بیش از 35 درصد کاهش داشته با میانگین گرفتن از کاهش استخر های برتر دارن بالا نشون میدن که بیت رو در سطوح بالا نگه دارن که با ریزش شدید رویرو نشود
در ضمن یه جا غلط املایی وجود داره slash pool نوشتین
slush pool هستش
با تشکر