حرکت بعدی بیت‌کوین کش: توقف ضرر سرمایه کاربران

حرکت بعدی بیت‌کوین کش: توقف ضرر سرمایه کاربران

شکاف میان بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش، ایدئولوژیک و پرخطر است. 

طی ماه‌های اخیر، یک تغییر ناگهانی منجر به ضررموقت و دائمی برخی از کاربران ارزهای دیجیتال شده است. احتمالا این کابوس به زودی پشت سر گذاشته شود، چرا که اخیرا تیم توسعه بیت‌کوین کش اعلام کرده که در حال حاضر اقداماتی جهت رفع و رجوع این مشکل در دست انجام هستند.

به طور خلاصه، در اوایل تابستان امسال، بیت‌کوین کش به منظور آزمایش اهداف طولانی مدت و متفاوت، از بیت کوین جدا شد. البته یک سری از شباهت ها برای تمایزات موجود، مشکل ساز هستند.

زمانی که بیت‌کوین کش با استفاده از تاریخچه تراکنش‌های بیت‌کوین، بلاک‌چین جدیدی را ایجاد کرد، بخش اعظمی از کد قبلی، از جمله فرمت آدرسی که کاربران برای انتقال پول از آن استفاده میکنند، حذف شد. مشکل اینجاست که اگر کاربران توجه کافی نداشته باشند، بیت‌کوین کش به آدرس بیت کوین فرستاده میشود، و بالعکس.

با یک جستوجوی سریع در گوگل میتوان به ده ها پست منتشر شده در تالارهای گفتگوی مختلف دست پیدا کرد که در آن کاربران متفاوت درباره احساس نارضایتی خود از این مشکل نوشته اند.

برای نمونه، یکی از کاربران در انجمن تخصصی بیت‌کوین Bitcoin Stack Exchange، اینگونه نوشته است:

«من به طور تصادفی بیت‌کوین کش را برای آدرسی در قسمت BCC (رونوشت کربنی ناپیدا)، ارسال کرده ام. آیا امکان برگرداندن آن وجود دارد؟ کسی میتواند در این زمینه مرا راهنمایی کند؟»

همچنین، یکی دیگر از کاربران نوشته است:

«ارزش آن حدود ۵۰۰ دلار بود! و من احساس حماقت میکنم…»

راه حل، درست همینجاست: به سادگی لازم است فرمت آدرس ها تغییر داده شوند تا سازگار نباشند. Amaury Sechet، مدیر توسعه Bitcoin ABC (پیاده سازی نرم افزار بیت‌کوین کش)، معتقد است دستیابی به این هدف، احتمالا گام بزرگ بعدی این پروژه باشد.

او کار خود را در یک فرمت آدرس جدید به نام “cashaddr”، اعلام نمود و از آن به یک تغییر «فوری» یاد کرد، و گفت این برنامه تا پیش از ماه دسامبر عملی خواهد شد.

وی، افزود:

«من فکر میکنم، به منظور کاهش میزان سردرگمی در کاربرانی که از آدرس های مختلفی استفاده میکنند، لازم است این برنامه سریع تر گسترش پیدا کند و فروپاشی اکوکسیستم متوقف گردد.»

تغییر

حرکت بعدی بیت‌کوین کش: توقف ضرر سرمایه کاربران2

برخلاف تحول عظیمی که پیش از این در حوزه بیت‌کوین کش رخ داده است، ضرورتی ندارد این تغییر، هاردفورک باشد. به عبارتی دیگر، نیازی نیست افراد برای باقی ماندن در شبکه، نرم افزارشان را بروزرسانی کنند.

فردی به نام Calin Culianu که در توسعه نرم افزار Bitcoin ABC مشارکت داشته، طی مصاحبه ای به CoinDesk اعلام داشته است:

«راهنمای «کلیدی» این مساله این است که جفت‌کلیدهای عمومی و خصوصی رمزنگاری شده تغییر نمیکنند.- تنها نحوه نمایش آنها به عنوان «آدرس»، در نرم افزار کیف پول متفاوت است.»

با وجود این، وی خاطرنشان کرد که بروزرسانی در صورتی آسان میشود که همه افراد، از جمله ارائه دهندگان کیف پول، پیشاپیش تغییر بپذیرند. بدین ترتیب، کل اکوسیستم از وجود آدرس های جدید مطلع خواهد شد.

نکته جالب توجه این است که، منشاء طرح پیشنهادی Sechet، تغییراتی است که اولین بار توسط تیم توسعه نرم افزار Bitcoin Core و یا تیم توسعه داوطلب برای پیاده سازی اصلی بیت‌کوین، مطرح شدند.

با وجود اینکه بیت‌کوین کش قصد دارد با بیت‌کوین وارد رقابت بشود و هزینه ها را کاهش دهد، این تمایل برای الهام گرفتن از پیاده سازی نرم افزار اصلی بیت‌کوین نشان دهنده این است که این دو ارز دیجیتال، در مسیرهای کاملا متفاوت از یکدیگر قرار ندارند.

یکی از توسعه دهندگان نرم افزار Bitcoin ABC به نام Shamma Chancellor گفته است:

«قصد داریم تجربه کاربری بی عیب و نقص باشد، به ویژه اینکه به طور بالقوه مقدار قابل توجهی پول درمیان است.»

جلب رضایت و موافقت عمومی

با تمام اینها، هنوز تصمیم قطعی درباره اینکه این پیشنهاد تصویب خواهد شد یا خیر گرفته نشده است.

توسعه دهندگان در این باره اختلاف نظر دارند و میگویند که این باید از سوی جامعه بیت‌کوین کش با این پیشنهاد موافقت شود. برای نمونه Roy Bagami، یکی از توسعه دهندگان با ارائه یک فرمت آدرس جدید موافق است، اما این موضوع را اعلام کرده است که «طرفدار بزرگ» bech32، یا به عبارتی اساس فرمت Secache، نیست. بنابراین، او پیشنهاد دیگری را ارائه داده است.

یک توسعه دهنده دیگر به نام Freetrader، یک «نظرسنجی اجتماعی» منتشر کرد تا از احساسات، ایده ای واضح تر بدست آورد.

با وجود این، برخی دیگر از این تغییر دفاع کردند. برای نمونه، Chancellor به CoinDesk اعلام کرده است:

«این پیشنهاد خوبی است.»

به طور کلی، توسعه دهندگان نسبت به رشد بیتکوین خوش بین هستند و Culianu اینگونه استدلال می کند که روند رشد آن «بسیار خوب» پیش رفته و او احساس میکند دیگر نیازی به مشارکت از سوی او وجود ندارد.

وی طی مصاحبه به خبرگزاری CoinDesk اعلام کرد:

«زمانی که نیاز به مشارکت انسانی بود، تمام تلاشم را میکردم که بیت‌کوین به ترقی برسد و بازخورد خوبی پیدا کند- اکنون که Amaury Sechet تیمی بزرگتر را تشکیل داده و همه چیز هموار است و به خوبی پیش میرود- احساس میکنم، دیگر نیازی به کمک و مشارکت من نیست».

توسعه دهندگان دیگر، نقشه های طولانی مدتی را پیشنهاد کرده اند که ممکن است بیت‌کوین کش طی آنها، مسائل و مشکلاتی نظیر «قابلیت انعطاف پذیری تراکنش» را بهبود بخشد، در حالی که شاید این مشکلات از پیشامدهای آینده اطلاع دهند. تاکنون، بحث های جنجالی بسیاری از آن نشات گرفته اند.

در هر صورت، شاید یک فرمت آدرس به نظر تغییر کوچکی بیاید، اما نشانه ی تمایز میان پیشرفت بیت‌کوین و بیت‌کوین کش است.

منبع: CoinDesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه