هاوینگ ۲۰۲۴ ؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری یا دام نزولی؟

هاوینگ ۲۰۲۴ ؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری یا دام نزولی؟

بیت کوین بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفته است و رویداد هاوینگ آن که به‌زودی فرا می‌رسد، شور و نشاط و در عین حال تردیدهایی را در دل سرمایه‌گذاران برانگیخته است. با نزدیک شدن به چهارمین هاوینگ بیت کوین در حدود سه روز آینده، شاهد نوسانات شدیدی در بازار هستیم که پیامدهای قابل توجهی برای مسیر قیمت این دارایی دیجیتال خواهد داشت.

نبض بازار پیش از هاوینگ بیت کوین ؛ الگوهای تاریخی چه می‌گویند؟

با وجود اینکه بازار بیت کوین در هفته گذشته شاهد افت قیمت بوده است، امیدی در دل طرفداران این ارز دیجیتال روشن شده است. یک تحلیلگر از کریپتوکوانت (CryptoQuant) الگوی جالبی را در تاریخچه قیمت بیت کوین قبل از هر هاوینگ کشف کرده که نشان‌دهنده کاهش قیمت قبل از این رویداد است.

در واقع، این کاهش قیمت می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک الگوی تکرارشونده در نظر گرفته شود که در هاوینگ‌های قبلی نیز مشاهده شده است. برای مثال، در دومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶، شاهد سقوط ۴۰.۳۶ درصدی قیمت این ارز دیجیتال بودیم. بیت کوین در آن زمان تا قیمت ۴۶۵ دلار سقوط کرد، اما در نهایت در سال ۲۰۱۷ به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۱۹,۶۰۰ دلار رسید.

همان‌طور که در هاوینگ‌های قبلی مشاهده شده بود، مثل سومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰، قیمت این ارز دیجیتال کاهش پیدا کرد. در این رویداد، بیت کوین ۲۰.۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و تا قیمت ۸,۰۷۸ دلار سقوط کرد. با این‌حال، این افت موقتی بود و بیت کوین در نهایت در سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۶۹,۰۰۰ دلار رسید.

افت قیمت‌های بیت کوین قبل از هاوینگ

به همان شکلی که در هاوینگ‌های قبلی مشاهده شده بود، در هاوینگ فعلی بیت کوین نیز شاهد کاهش قیمت بوده‌ایم. تاکنون، قیمت این ارز دیجیتال ۱۶.۶۵ درصد کاهش یافته است که این امر با روند تاریخی شناسایی شده توسط کریپتوکوانت مطابقت دارد.

در حالی که قیمت بیت کوین در دوره هاوینگ فعلی ۱۶.۶۵ درصد کاهش یافته است، کریپتوکوانت معتقد است که این افت قیمت امری طبیعی و تکراری در پیش از رویدادهای هاوینگ است و  لزوماً دلیلی برای نگرانی سرمایه‌گذاران نیست. تحلیلگر کریپتوکوانت در اینباره گفت:

البته سرمایه‌گذاران نباید نگران باشند. این سناریوی کاهش قیمت، به‌طور مداوم و با درصدهای متفاوتی در هر دوره هاوینگ تکرار می‌شود. رویکرد صحیح درحال‌حاضر، ورود تدریجی به بازار در نقاط استراتژیکی است که از قبل شناسایی کرده‌اید. مسیر رسیدن به قله قیمت در این دوره هاوینگ همچنان باز است و ما هنوز در ابتدای این سفر قرار داریم.

نوسانات اخیر در قیمت بیت کوین، مشاهدات انجام شده در گزارش کریپتوکوانت را تأیید می‌کند. این ارز دیجیتال در طول هفته گذشته شاهد روند نزولی بوده است، به‌طوری که قیمت آن در هفت روز گذشته بیش از ۱۰ درصد و در ۲۴ ساعت گذشته ۳.۱ درصد کاهش یافته است. درحال‌حاضر، بیت کوین با قیمت ۶۳,۰۹۷ دلار معامله می‌شود که نشان‌دهنده نوسانات مداوم در بازار است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته

نگاه کارشناسان بازار؛ بینش‌ها و پیش‌بینی‌ها

کارشناسان صنعت، با توجه به هاوینگ قریب الوقوع، دیدگاه‌های متناقضی را در مورد مسیر آتی بیت کوین ارائه می‌دهند. کریس مارزالسک (Kris Marszalek)، مدیرعامل کریپتودات‌کام (Crypto.com)، با اشاره به نقل‌قول معروف «خرید براساس شایعه، فروش براساس خبر» در رفتار معاملاتی، احتمال فشار فروش کوتاه‌مدت قبل از هاوینگ را تایید می‌کند.

با وجود این، مارزالسک همچنان نسبت به تأثیرات بلندمدت هاوینگ خوشبین است و بر پتانسیل آن برای تقویت مسیر قیمتی بیت کوین در یک دوره طولانی تأکید می‌کند.

همسو با این نظر، سامسون مو (Samson Mow)، رئیس شرکت ژان۳ (Jan3) متمرکز بر بیت کوین، افت قیمت فعلی را به‌عنوان واکنش بیش از حد می‌داند و پیش‌بینی می‌کند که پس از هاوینگ، شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

به گفته سامسون مو، هاوینگ قریب‌الوقوع، جرقه‌ای برای ایجاد یک شوک عرضه قابل توجه در بازار بیت کوین خواهد بود. این رویداد به دلیل جذب بیت کوین توسط صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت کوین و همچنین تأییدیه‌های اخیر مقرراتی مربوط به محصولات مالی مرتبط با بیت کوین در هنگ کنگ، رقم خواهد خورد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
1 ماه قبل

Just NOTCOIN