دولت استرالیا به‌دنبال تخصیص ۵ میلیون دلار بودجه برای توسعه بلاک چین است!

دولت استرالیا به‌دنبال تخصیص ۵ میلیون دلار بودجه برای توسعه بلاک چین است!

نخست‌وزیر استرالیا از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری دولت فدرال این کشور در حوزه بلاک چین خبر داد. آن‌طور که پیداست، قرار است دو پروژه آزمایشی بلاک چینی درمجموع ۵ میلیون دلار بودجه دریافت کنند.

به گزارش کوین تلگراف، هفته جاری، دولت استرالیا از طرح ویژه‌ای موسوم به مدل کسب‌وکار دیجیتال ملی استرالیا با بودجه‌ای بالغ‌بر ۵۷۰ میلیون دلار رونمایی کرد. گفتنی است بخشی از این بودجه هنگفت به توسعه طرح‌های ابتکاری در حوره فناوری دفاتر ‌کل توزیع‌شده اختصاص خواهد یافت.

اسکات موریسون (Scott Morrison)، نخست‌وزیر استرالیا پیش از تصویب رسمی بودجه دولت فدرال در هفته آینده، این خبر را اعلام و تصریح کرد که قرار است دو طرح آزمایشی بلاک چینی که با هدف کاهش هزینه‌های کسب‌وکارها در زمینه سازگاری با چارچوب‌های نظارتی تعریف شده‌اند، نزدیک به ۵ میلیون دلار بودجه دریافت کنند.

موریسون می‌گوید:

این برنامه با از میان برداشتن محدودیت‌های نظارتی، توانمندی‌های کسب‌وکارهای خرد را تقویت می‌کند و با حمایت از حضور فناوری‌های به‌روز در سرتاسر اکوسیستم کسب‌وکار می‌تواند اقتصاد استرالیا را احیا کند.

مایکل باچینا (Michael Bacina) از شرکت مشاوره حقوقی پایپر آلدرمن (Piper Alderman)، طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفته است که این دو پروژه می‌توانند ارزش و قابلیت‌های نهفته فناوری بلاک چین را در معرض دید فعالان کسب‌وکار قرار دهند. او می‌گوید:

با روند شتابان افزایش اقبال جهانی به فناوری بلاک چین، این بودجه با استقبال چشم‌گیر فعالان صنعت بلاک چین استرالیا و دیگر کارشناسان محلی مواجه خواهد شد.

گفتنی است در طرح جامع مدل کسب‌وکار دیجیتال استرالیا، ۴۸۰ میلیون دلار بودجه برای طرح‌های ابتکاری مختلف در حوزه فناوری در نظر گرفته شده که احتمالاً هر یک از این طرح‌ها می‌توانند شامل فناوری دفاتر کل توزیع‌شده نیز باشند. از این بودجه ۴۸۰ میلیون دلاری، ۱۸۳ میلیون دلار به یک سامانه احراز هویت دیجیتال اختصاص خواهد یافت و ۳۰۱ میلیون دلار نیز برای توسعه یک سامانه واحد ثبت اطلاعات تجاری کنار گذاشته شده است. این سامانه به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا بتواند اطلاعات ثبتی و حقوقی خود را در یک مکان واحد، ثبت، به‌روزرسانی و نگه‌داری کنند.

کلوئی وایت (Chloe White)، مدیر طرح بلاک چین ملی وزارت صنعت، علوم، انرژی و منابع استرالیا از بودجه اختصاص‌یافته به توسعه طرح‌های بلاک چینی به‌عنوان پیروزی بزرگی برای اکوسیستم بلاک چین استرالیا یاد می‌کند. وی می‌گوید:

این بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری دولت استرالیا در این بخش است.

گفتنی است وایت طی ۸ ماه گذشته، همکاری نزدیکی با پیشگامان صنعت بلاک چین برای پیاده‌سازی نقشه راه بلاک چین ملی استرالیا داشته و دو کارگروه را نیز با محوریت زنجیره تأمین و اصالت‌سنجی مدارک آموزشی راه‌اندازی کرده است. وایت می‌گوید:

این دو پروژه، نقشه راه بلاک چین ملی را تکمیل می‌کنند که در حال حاضر، شامل کارگروه‌های رگ‌تک (فناوری‌های رگولاتوری)، زنجیره تأمین، امنیت سایبری و اصالت‌سنجی است.

در سال جاری، دولت استرالیا نشان داده که علاقه وافری به کاربست فناوری‌های دفاتر کل توزیع‌شده (DLT) و بلاک چین دارد. پیش‌تر نیز، کمیته منتخبی از فعالان فناوری‌های مالی (فینتک) و نظارتی (رگ‌تک) گزارشی را منتشر کرده بودند که در آن بیش از ۵۰ بار از فناوری بلاک چین نام برده شده بود. گفتنی است طبق گزارش این کمیته، قابلیت نهفته بلاک چین برای درآمدزایی، ۱۷۵ میلیارد دلار در سال است که این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۳ تریلیون دلار می‌رسد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
پارسا
پارسا
3 سال قبل

ما هم منتظریم ببینیم انشاءالله مجلس چیکار میکنه، به فناوری بلاکچین که مزایای فوق العاده زیادی برای کشور و جامعه داره چقدر ارزش میده و تلاش میکنه ماهم از آینده سهمی داشته باشیم و وارد کننده تکنولوژی نباشیم.
و حتی صادر کننده باشیم