کاربردهای ارزدیجیتال بانک مرکزی

کاربردهای ارزدیجیتال بانک مرکزی

مزیت ارز دیجیتال بانک مرکزی به ارزهای دیجیتال دیگر (همچون بیت کوین، اتریوم و امثالشان) این است که عرضه‌ آن توسط نهادی مرکزی صورت می‌گیرد و به همین جهت نهادی متولی حفظ ارزش این پول است.

به نقل از ایبِنا؛ تقریباً هر روز ارزهای دیجیتال جدیدی ظهور می‌کنند و بسیاری از نهادهای ذی‌ربط این سؤال را دارند که آیا بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف نیز باید ارز دیجیتال منتشر کنند یا خیر. سؤال اصلی آن است که ارز دیجیتال بانک مرکزی چه صورتی دارد و سودمندی آن در چیست. در این یادداشت سعی می‌شود یک دسته‌بندی از انواع پول صورت گیرد و جایگاه ارز دیجیتال بانک مرکزی در میان سایر انواع پول مشخص شود.

کاربردهای ارزدیجیتال بانک مرکزی

اول باید تعریفی از پول ارائه کنیم. در اینجا منظورمان از پول هر ابزاری است که:

الف) برای مبادله از آن استفاده می‌شود،

ب) واحد شمارش ارزش تلقی می‌شود،

و ج) وسیله‌ی ذخیره‌ ارزش است.

(برای توضیح به یادداشت ارزهای رمزی از منظر کارکردهای پول نگاه کنید). پول‌ها را می‌توان بر مبنای انتشاردهنده، شکل پول، دسترسی و سازوکار انتقال به هشت دسته‌ مختلف دسته‌بندی کرد.

منظور از انتشاردهنده آن است که آیا پول مورد نظر توسط بانک مرکزی کشورها منتشر شده یا توسط نهادی غیر بانک مرکزی؛ برای نمونه ریال و پوند و دلار توسط بانک مرکزی انتشار می‌یابد و پول‌هایی همچون دسته‌چک بانک‌ها یا پول‌های اینترنتی توسط نهادی غیر از بانک مرکزی. شکل پول نمایانگر آن است که آیا پول به صورت الکترونیکی انتشار می‌یابد یا به صورت فیزیکی. مثلاً سکه‌ طلا و حتی نمک که در گذشته و در میان برخی اقوام از آن به عنوان پول استفاده می‌شد صورت‌های فیزیکی پول هستند، ولی پولی که در کارت‌های عضو شبکه‌ی شتاب قرار دارد و با کشیدن کارت از آن استفاده می‌شود صورت الکترونیک پول است.

منظور از دسترسی آن است که آیا پول به صورت جهانی در دسترس است یا استفاده از آن به مرز یا گروه خاصی محدود می‌شود؛ سکه‌ طلا و یورو به عنوان پول در تمام دنیا قابلیت عرضه و استفاده را دارند، اما سکه‌های پلاستیکی ویژه‌ شهربازی‌ها فقط در شهربازی عرضه و استفاده می‌شود و در نهایت منظور از سازوکار انتقال آن است که آیا برای انتقال پول باید نهادی مرکزی این کار را انجام دهد و بر آن نظارت کند یا می‌توان به صورت همتابه‌همتا این عمل را انجام داد. برای مثال، وقتی از مغازه‌ای خرید می‌کنید و برای پرداخت وجهْ کارت می‌کشید، پول از طریق بانک از حساب شما به حساب فروشنده منتقل می‌شود. در این فرآیند بانک بر انتقال پول نظارت دارد. اما وقتی مسافری سوار تاکسی می‌شود و برای پرداخت کرایه اسکناس نقد پرداخت می‌کند، انتقال پول به صورت فرد-به-‌فرد صورت می‌گیرد و نهادی مرکزی بر انتقال این پول نظارتی ندارد.

کاربردهای ارزدیجیتال بانک مرکزیبانک مرکزی تا به حال دو صورت از پول را منتشر کرده‌ است. اسکناس نقد یکی از انواع پول است که انتشاردهنده‌ آن بانک مرکزی است، به صورت فیزیکی موجود است، دسترسی آن جهانی است (همگان می‌توانند از آن استفاده کنند) و به صورت فردبه‌فرد منتقل می‌شود و نهادی مرکزی بر انتقال آن نظارت نمی‌کند.

سپرده‌های عضو شبکه‌ شتاب نیز صورتی الکترونیک از پول است که بانک مرکزی منتشر می‌کند، دسترسی به آن عمدتاً محدود به مرزهای ایران می‌شود و به صورت مرکزی انتقال می‌یابد. خلأیی که در این میان احساس می‌شود، پولی الکترونیک است که توسط بانک مرکزی منتشر شده‌باشد ولی برای انتقال آن نیاز به نهادی مرکزی نباشد. اینجاست که ارز دیجیتال بانک مرکزی وارد می‌شود: ارز دیجیتال بانک مرکزی صورتی الکترونیک از پول است توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود، اما ویژگی‌های پول نقد را دارد؛ به این معنا استفاده از آن محدود به مرزهای کشور نمی‌شود و برای انتقال نیز نیازی به نهاد مرکزی نیست و مانند پول نقد می‌توان آن را به صورت فردبه‌فرد منتقل کرد.

مزیت ارز دیجیتال بانک مرکزی به ارزهای رمزی دیگر (همچون بیت کوین، اتریوم و امثالشان) آن است که عرضه‌ آن توسط نهادی مرکزی صورت می‌گیرد و به همین جهت نهادی متولی حفظ ارزش این پول است. این ویژگی می‌تواند نقص‌های ارزهای رمزی فعلی را برطرف سازد. مزیتش به پول نقد آسانی حمل است. ویژگی انتقال فردبه‌فرد و دسترسی جهانی نیز آن نسبت به کارت‌های شتاب ممتاز می‌کند. می‌توان به روشنی دریافت اگر اعتماد عمومی به سیاست‌های پولی بانک مرکزی یک کشور وجود داشته‌باشد، به واسطه‌ کارکردهای آن، ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند جایگزینی مناسب برای پول نقد و همچنین ارزهای دیجیتال متداول باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
روح الله توکی
روح الله توکی
۶ سال قبل

دلفین ها هم پرواز میکنند! :))

amir
amir
۶ سال قبل

چه فرقی کرد؟!
باز کنترل دست یک نهاده که با غیر متمرکز بودن رمز ارز ها در تناقضه،
اصلا کنترل پول باید دست مردم باشه نه دولت. که هر سازی خواست بزنه و هر جوری خواست مردم رو برقصونه!

رضا
رضا
۶ سال قبل

با سلام
بجای صرف وقت و تایپ این مهملات پرداختن به نقد و برسی کریپتو کارنسی ها و مزیت های دیسنترالایز ارزش سایتو بالا میبره و کمک می کنه به شناخت بیشتر ایرانیان
ذات کریپتو کارنسی غیرمتمرکزه و تمام
مهمل ترین نوع حمایت حمایت دولتیست چه بخواد ریال کارنسی باشه چه دلار کارنسی
اصولا در کنار تولید ارز مرکزی شبکه مافیایی بسیار بزرگی شکل میگیره چرا که نهاد بانک بزرگترین توزیع رانت در ایران و سایر کشورهاست
اعمال تحریم رو ارز مرکزی راحتره همچنین در کشوری که ارزش پول ملی ثانیه ای در حال کم شدن بهترین کار خاموش کردن دستگاه چاپ پوله نه اینکه با پاک کردن صورت مسئله شروع به بازتولید به روش دیجیتالی کنه
اگه قرار به داشتن کریپتو کارنسی ملی بود آمریکا با کشورهای دیگه خیلی از ما جلوتر بودن
ایده کوین ملی فقط از ذهن یه کشور ورشکسته و جهان سومی میاد که عدم شناخت این فناوریه

امین
امین
۶ سال قبل

بازهم خودستایی های مسئولین از خودشون و تولیداتشون این بار قبل از تولید
توی کریپتو نقص دیدن می خوان برطرف کنن

"مزیت ارز دیجیتال بانک مرکزی به ارزهای رمزی دیگر (همچون بیت کوین، اتریوم و امثالشان) آن است که عرضه‌ آن توسط نهادی مرکزی صورت می‌گیرد و به همین جهت نهادی متولی حفظ ارزش این پول است. این ویژگی می‌تواند نقص‌های ارزهای رمزی فعلی را برطرف سازد."
بلا به دور

پولی بی پشتوانه از پولی که بانک مرکزی ایران بخواد ارزشش رو حفظ کنه صد برابر با پشوانه تره

رهگذر
رهگذر
۶ سال قبل

چون الان رفتیم توی دوباره تحریم بسیار خوب است....مثل ارز کشور ونزوئلا عالیه اگه مردم درست فکرکنن ! ولی اگه دلسوز توی مملکت باشه کشور ازین بحران ارزی خارج میشه اعتماد سازی بشه کاری کنن که کسانی که رفتن کشورهای بیگانه برگردن امید به مردم برگرده و.... همین ارز کشور مارو متحول میکنه

شاهین
شاهین
۶ سال قبل

ارز رمزپایه متمرکز، مردم سالاری دینی، پیتزای قورمه سبزی!

هادی زارعی
هادی زارعی
۶ سال قبل
پاسخ  شاهین

عالی بود این تشبیهت :))

سینا
سینا
۶ سال قبل

امیدوارم بر مبنای ریال نباشه

عبدالله
عبدالله
۶ سال قبل

چقدر هم خوب ارزش پول مملکت رو حفظ میکنه بانک مرکزی دلسوز مردم.
مردم برای فرار از پول بی ثبات کشور که روز به روز بی ارزش میشه میرن سمت کریپتو کارنسی حالا به نظر شما کدوم آدم عاقلی میاد کوین ملی بخره؟!
بدهی های ریالی شان را با گران کردن دلار تامین میکنند و میلیارد ها دلار در حساب های خارجی شان برای تامین آینده هفت پشتشان .