نسخه کامل پیش‌نویس سند ریال دیجیتال منتشر شد

نسخه کامل پیش‌نویس سند ریال دیجیتال منتشر شد

ابتدای هفته جاری یک نسخه غیررسمی از سند پروژه ارز دیجیتال ملی ایران با عنوان «پیش‌نویس سند ریال دیجیتال» منتشر شد. به‌تازگی اما، نسخه کامل این پیش‌نویس منتشر شده که در آن پروژه ارز دیجیتال ملی بانک مرکزی ایران با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش ارزدیجیتال، پس از انتشار نسخه ابتدایی و ناقص سند پروژه ریال دیجیتال در ابتدای هفته، به‌تازگی نسخه کامل این سند منتشر شده است؛ اما بانک مرکزی هنوز هم اطلاعیه‌ای درباره محتوای این پیش‌نویس صادر نکرده است.

این فایل، نسخه شماره یک پیش‌نویس سند پروژه ارز دیجیتال ملی ایران است و آن‌طور که در متن پیش‌نویس گفته شده، این سند همچنان در حال ویرایش است و نسخه نهایی نیست.

در صفحات ابتدایی، درباره هدف بانکی مرکزی از تهیه این سند گفته شده است:

هدف از تهیه این سند، ایجاد بستری به‌منظور تبیین اهداف، ابعاد، تهدیدها و فرصت‌های توسعه ریال دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. با عنایت به ابعاد وسیع و ماهیت کمتر شناخته شده و بین‌رشته‌ای این پدیده، بررسی الزامات و اثرات توسعه ریال دیجیتال بانک مرکزی از جهات اقتصادی، فنی و کسب و کاری ضروری به نظر می‌رسد. این سند سعی دارد تا با مرور ابعاد مختلف مسئله، دورنمای مناسبی از مختصات ریال دیجیتال بانک مرکزی برای ذینفعان موضوع ترسیم نماید.

بخش اول این سند به توضیح تعاریف اولیه اختصاص داده شده و در بخش‌های بعدی درباره ابعاد فنی این پروژه، شامل چگونگی تولید و انتشار ریال دیجیتال، فرایند انجام تراکنش‌ها، مزایای پیاده‌سازی ارز دیجیتال ملی ایران، تهدیدها و هزینه‌های احتمالی و مواردی از این دست، توضیحات ارائه شده است.

بانک مرکزی در پایان این سند نیز از تمام کارشناسان فعال در حوزه‌های مرتبط خواسته است نظرات خود را برای این سازمان ارسال کنند.

گفتنی است علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، پیش‌تر اعلام کرده بود که ارز دیجیتال ملی ایران شهریور امسال به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.

برای مشاهده فایل کامل کلیک کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
محمد
محمد
1 سال قبل

شما اختلاص نکن ..‌نوبت رسید اختلاص به روش دیجیتال

kafdh.venus
kafdh.venus
1 سال قبل

هر دم از این بام بری می‌رسد.......

مریم بهمنی
مریم بهمنی
1 سال قبل

ممنون بابات زحمت های ارزشمندتون که برای رفاع شهروندا انجام میدین

Reza_am
Reza_am
1 سال قبل

خبر باشه

Mahdi
Mahdi
1 سال قبل

واقعا خدا بخیر کنه اینا همیشه دستشون تو جیب مردمه

amir.com
amir.com
1 سال قبل

این مثل بورس در سال 99که جیبتونو خالی کردن
راحت پولت نصف میشه بعد میگن این بازار ریسک داره

مریم بهمنی
مریم بهمنی
1 سال قبل
پاسخ  amir.com

عزیزم سهام گزاری همه چرخه توسعه کارتو رو وسعت بده شما تو حرک ریسک و افت مالی نکنی وگرنه نواسانات در هرشرایطی تو تمام ریشه ها وجود داره عزیزم شما خیلی خوب هستین که اطلاع به دوستات میدی که خدای نکرده کم نیستن افرادی که با ضاهر کاملن حقیقی‌ اما بعد ۶ماه نشوده کلن از روی زمین ناپدید شودن بس همه باهم نگهدار مال و اموال و حریم و حرمت سازی نمونداری ماننده چرخه بورس ارز بهترین هاست

خان بزرگ
خان بزرگ
1 سال قبل

خدا به خیر بگذرونه،علوم نیست دوباره چی تو کلشونه برا خالی کردن جیب ملت

Ali
Ali
1 سال قبل

👍