معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

تیم ما

 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  حمیدرضا شعبانی

  موسس
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  محمد آذرنیوار

  سردبیر
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  ثریا نیل درار

  دبیر گروه خبری
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  بهاره کحال

  عضو ارشد تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  سعید عزتی

  برنامه نویس ارشد
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  حامد صالحی

  تحلیلگر
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  بهاره رضاجو

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  مریم ناصری

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  محمد حسین عدلو

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  میلاد غفاری

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  مهدی جزایری

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  حمید فودازی

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  بهزاد ناصرفلاح

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  آرمان قطاری

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  پیمان پاکزاد

  تحریریه
 • معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام

  سینا سوجه

  تحریریه

مقدمه

در سال ۲۰۰۸، جرقه یک انفجار بزرگ در سیستم مالی جهان زده شد. فرد یا افرادی به اسم ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را منتشر کردند که در آن از ساخت پروتکلی برای پول دیجیتال به اسم بیت کوین خبرداده شد. در آن زمان این پروتکل ناشناخته و عجیب، مورد انتقاد قرار گرفت و منتقدان منتظر شکست این ارز بودند.

ارزی که با قیمت حدود ۰٫۲ دلار عرضه شده بود، اکنون بیش از ۴۰۰۰ دلار قیمت دارد که تاکنون رشد سالانه آن همیشه مثبت بوده و قیمت آن در حال افزایش است. اگر علاقه مند به دنیای بیت کوین باشید حتما می دانید که اگر هفت سال پیش ۱۰۰۰ دلار (حدود ۴ میلیون تومان) بیت کوین می خریدید، اکنون بیش از ۴۰ میلیون دلار سرمایه داشتید.

چرا محبوبیت بیت کوین درحال گسترش است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که چه چیزی بیت کوین را از بقیه پول های سنتی رایج جهان متمایز می کند.
بیت کوین بر روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چِین کار می کند.

اما بلاک چین چیست ؟ در جهان امروز بیش از ۸۰ درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است. وقتی شما در بانکی حساب باز می کنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید، در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید.

شرکت ها و سازمان های واسطه بر تمام اطلاعات شما کنترل دارند. مثلا وقتی به دوست خودتان در ایستاگرام پیام می فرستید در حقیقت این پیام را ابتدا برای پایگاه های داده اینستاگرام ارسال می کنید و پایگاه داده اینستاگرام آن را برای دوست شما می فرستد.

در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید تمام کامپیوتر های شبکه را که با رزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که غیرممکن است. مثلا اگر توییتر روی بلاک چین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توییت ها را پاک کند، حتی مدیران تلگرام. بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل قابل استفاده است مانند رای گیری، پرداخت، سیستم های اداری، ذخیره قرارداد ها و …

تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود. رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهند شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است، هیچ گونه خطا یا تقلبی در رای ها امکان پذیر نیست.

به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه های بزرگ اینترنتی جهان مثل آمازون قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند. بیت کوین همچنین باعث ایجاد کسب و کارهای فراوانی شده است.

اتریوم فراتر از سیستم پرداخت

بعد از بیت کوین ارزهای دیجیتال زیادی مبتنی بر بلاک چین عرضه شد اما اتریوم از همه آن ها پیشی گرفته است و به رتبه دوم ارزهای دیجیتال در بازار جهانی رسیده است. اتریوم هم مثل بیت کوین رشد بسیار مثبتی داشته است.

اتریوم فراتر از یک سیستم پرداخت است. بلاک چین اتریوم قابلیت اجرای “قرارداد های هوشمند” را دارد. قرارداد هوشمند برنامه هایی هستند که به صورت خودکار قرداد هایی را انجام می دهند. قرارداد های هوشمند باعث هشومند سازی هر چه بیشتر وسایل می شود

به عنوان مثال با استفاده از قرارداد های هوشمند می شود یک ماشین لباسشویی طراحی کرد که قابلیت های زیر را داشته باشد:

 1. پرکردن خودکار مواد شوینده وقتی که تمام شد.
 2. تماس خودکار با تعمیرکار هنگام خرابی دستگاه
 3. روشن شدن خودکار ماشین لباسشویی وقتی که مصرف برق کمتر است.

این فقط نمونه ای از هزاران کاربرد قرارداد های هوشمند بود. با قرداد های هوشمند بعید نیست که تا چند سال دیگر شاهد خودرو های بدون راننده در سطح شهر باشیم.

مزایای ارزهای دیجیتال برای اقتصاد ایران:

از آنجایی که ارزهای دیجیتال بلاک چینی محدود به جغرافیای خاصی نیستند و بدون نیاز به واسطه قابلیت انجام تراکنش را دارند، باعث شکستن مرزهای تحریم اقتصادی ایران می شوند.

برای مثال امروزه مردم ایران به دلیل تحریم ها قادر به خرید آنلاین از سایت های خارجی نیستند. اما با ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم این کار به راحتی قابل انجام است. حتی با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال قراردادهای خارجی هم می توانند با ارزهای دیجیتال انجام شوند و به نوعی تحریم ها را به راحتی می توانند دور بزنند

هدف از تاسیس وب سایت ارزدیجیتال

به دلیل رشد سریع و فراگیری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در جهان، سایت ارزدیجیتال، با هدف آشنا کردن مردم عزیز ایران با فناوری بلاک چین و ارزهای مجازی در تاریخ سوم مرداد ماه ۱۳۹۶ رسما آغاز به کارکرد.

بخش های مختلف سایت ارز دیجیتال

بخش بلاک چین : در این بخش مفهوم و کاربردهای بلاک چین و همچنین تفاوت آن با سایر پایگاه های داده، به طور کامل توضیح داده شده است. همچنین راهنمای جامعی از ارزهای بیت کوین و اتریوم برای کاربران عزیز قرارداده شده است.

بخش کاربرد تجاری: اخبار مربوط به کاربرد های تجاری بلاک چین و ارزهای دیجیتال را می توانید در این قسمت دنبال کنید.

قوانین: در این بخش قوانین و سیاست های کشورهای مختلف در قبال ارزهای دیجیتال گردآوری شده است.

سرمایه گذاری: در این قسمت به بررسی وضعیت بازار و قیمت های ارزهای دیجیتال برای کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، پرداخته شده است.

کیف پول: در این بخش از سایت می توانید با کیف پول های مختلف و محبوب ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

استخراج: این قسمت از سایت به آموزش و معرفی روش های استخراج ارزدیجیتال می پردازد.

دانشنامه: مفاهیم و اصطلاحات مهم ارزهای دیجیتال در بخش دانشنامه به صورت ساده و روان توضیح داده شده است . همچنین توضیحات مختصری درباره ی سایر ارزهای دیجیتال در این بخش وجود دارد.