atlasarzdigital

نتیجه جنجالی یک تحقیق: رشد شدید بیت کوین در سال 2017 کار یک نهنگ بوده است

نتیجه جنجالی یک تحقیق: رشد شدید بیت کوین در سال 2017 کار یک نهنگ بوده است

محققینی که از زمستان 2017 مدعی بودند بازار دستکاری شده است، حال در تحقیق منتشر شده جدیدی ادعا دارند که یک نهنگ بیت کوین باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 شده است.

به گزارش کوین تلگراف و بر اساس گزارش امروز بلومبرگ، جان گریفین (john M. Griffin) و امین شمس، به تازگی تحقیق پیشین خود را به روز رسانی و اعلام کردند که سوء رفتاری در خصوص رشد گسترده بازار بیت کوین صورت گرفته است. در نتیجه این رشد، قیمت بیت کوین در ماه دسامبر (آذر) سال 2017 به 20,000 دلار رسید. گریفین و شمس به ترتیب از پژوهشگران دانشگاه‌های تگزاس و اوهایو هستند.

طبق بررسی‌های گریفین و شمس که نسخه اول آن ژوئن (خرداد) امسال منتشر شد، مدعی شدند که الگوهای تراکنش در بلاک چین نشان می‌دهد که از تتر (Tether) برای ایجاد حمایت و دستکاری در بازار بیت کوین استفاده شده است. در گزارش آمده است:

خریدهای زمابندی شده با استفاده تتر و پس از روند نزولی در نهایت موجب افزایش شدید قیمت بیت کوین شد. جریان سرمایه ورودی به یک نهاد برمی‌گردد و نسبت به قیمت‌های رند، رقمی کمتری را نشان می‌دهد. از این جریان سرمایه می‌توان به «خود همبستگیِ» نامتقارن در بیت کوین رسید و بیانگر این مسئله است که در روزهای پایانی ماه [دسامبر] میزان ناکافی ذخیره تتر ایجاد شده است.

آنها بر این عقیده هستند که به جای آنکه تقاضا از جانب سرمایه‌گذارانی که در ارزهای دیجیتال فعالیتی ندارند باعث افزایش قیمت شده باشد، فرضیه‌ای قوی وجود دارد که بر اساس آن تترهای بدون پشتوانه باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شده‌اند؛ آنها همچنین این فرضیه را به عرضه مرتبط می‌دانند.

در به روز رسانی اخیری که در خصوص تحقیق‌شان منتشر کرده‌اند، گریفین و شمس بحث گسترده‌تری را در این خصوص پیش کشیده‌اند. نتایج به روز شده تحقیقات به زودی در مقاله‌ای رسمی در ژورنال اقتصاد (Journal of Finance) منتشر خواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها بررسی تراکنش‌های تتر و بیت کوین از ابتدای مارس 2017 تا 31 مارس 2018، به فرضیه‌شان در خصوص اینکه تنها یک نهاد پشت این دستکاری بازار است، قوت می‌بخشد. نکته حائز اهمیت اینجاست تراکنش‌ها با استفاده از شرکت تابعه تتر، بیتفینکس (Bitfinex) انجام شده‌اند. در گزارش می‌خوانیم:

این الگو تنها در بازه‌های زمانی پس از عرضه تتر، که توسط یک حساب کاربری بسیار بزرگ هدایت شده، وجود دارد و توسط صرافی‌های دیگر مشاهده نشده است.

شمس و گریفین در ادامه می‌افزایند:

شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد که احتمال تصافی بودنِ بروز این الگوها بسیار کم است. این نهاد یا شخص بسیار بزرگ یا با استفاده یک قدرت ماورایی فعالیت‌های خود را زمان‌بندی کرده است یا هم تاثیرات بسیار گسترده‌ای بر قیمت بیت کوین گذاشته است، به نوعی که در مجموع سرمایه‌های ورودی از جانب سرمایه‌گذاران کوچکتر هم دیده نمی‌شود.

استوارت هوگنر (Stuart Hoegner) وکیل ارشد تتر با انتشار بیانیه‌ای، نتایج تحقیقات این افراد را «از پایه و اساس غلط» توصیف کرد. به عقیده او چنین نتیجه‌گیری‌ای ناشی از اطلاعات نادرست است. به گفته بسیاری این بیانیه از جانب هوگنر، آتش شایعات را داغ‌تر کرده است.

هوگنر در بخش دیگری از بیانیه‌اش می‌گوید که این تحقیق با انگیزه حمایت از دعوی حقوقی ضد تتر، بیتفینکس و اپراتور بیفینکس، یعنی شرکت iFinex، اجرا شده است.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه نتیجه جنجالی یک تحقیق: رشد شدید بیت کوین در سال 2017 کار یک نهنگ بوده است ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x