تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

سقوط هفته گذشته بازار سهام آمریکا طول روند نزولی پیوسته حاکم بر بورس ایالات متحده را به سه هفته رساند. شاخص بورسی نزدک طی این مدت برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ تاکنون، ۶ روز ریزش متوالی را تجربه کرد. واکنش منفی قیمت‌ها به بهبود شرایط بازار کار آمریکا در ماه اوت (مرداد)، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نگران تصمیمات بعدی بانک مرکزی آمریکا و تأثیر آن بر اقتصاد هستند.

ضعف بازار سهام آمریکا قیمت بیت کوین را در روز ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار بازگرداند و فروشندگان هم توانستند در روزهای بعد موقعیت قیمت را زیر این سطح روانی حفظ کنند. این اتفاق نرخ تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را روز گذشته به کمتر از ۳۹درصد رساند که پایین‌ترین سطح از ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۹۷) محسوب می‌شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

اکنون احساسات کلی بازار منفی به نظر می‌رسد و پیداکردن کف قیمت سخت‌تر از قبل شده است. سرمایه‌گذارانی هم که به رشد قیمت‌ها در بلندمدت باور دارند، می‌توانند به‌جای انتظار برای مشخص‌شدن کف قیمتی بازار، به‌تدریج در سطوح پایین اقدام به خرید و انباشت‌های واحدهای جدید کنند. این بخش از سرمایه‌گذاران از جهش‌های مقطعی قیمت در جریان روند نزولی بازار چشم‌پوشی کرده و تنها به‌دنبال فرصت‌هایی مناسب خرید در نزدیکی حمایت‌های قدرتمند قیمت می‌گردند.

اگر بیت کوین در ادامه موفق به شروع یک اصلاح صعودی تازه شود، برخی از آلت کوین‌های مطرح بازار هم می‌توانند جهش‌های درخور توجهی داشته باشند. در ادامه وضعیت نمودار بیت کوین و این آلت کوین‌های منتخب را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین طی چند روز گذشته جایی بین ۱۹٬۵۲۰ دلار و ۲۰٬۵۷۶ دلار در نوسان بوده است که تعادل میان عرضه و تقاضا در شرایط کنونی بازار را نشان می‌دهد. با اینکه خریداران همچنان در کف‌های مقطعی اقدام به انباشت واحدهای جدید می‌کنند، نمی‌توانند حریف فشار فروشی شوند که با هر بار اوج‌گیری قیمت شکل می‌گیرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در ناحیه منفی،‌ برتری فروشندگان بازار را به نمایش می‌گذارد. اگر در ادامه این گروه موفق به پایین‌کشیدن قیمت تا زیر ۱۹٬۵۲۰ دلار شوند، ممکن است قیمت بیت کوین تا ناحیه حمایتی قدرتمند بین ۱۸٬۹۱۰ و ۱۸٬۶۲۶ دلار سقوط کند.

انتظار می‌رود با رسیدن بیت کوین به این ناحیه خریداران برای ورود به بازار تحریک شوند؛ اتفاقی که مشابه آن اخیراً دو بار تکرار شده است. برای ازسرگیری روند نزولی هم فروشندگان باید بیت کوین را به زیر حمایت ۱۷٬۶۲۲ دلاری برسانند.

در مقابل، خریداران باید از سد میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه عبور کنند تا بتوان گفت فروشندگان مانند گذشته بر بازار مسلط نیستند. پس از آن هم بیت کوین این شانس را خواهد داشت که تا سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (MA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۲۲٬۲۷۱ دلار رشد کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، دیده می‌شود که قیمت پس از برخورد با ۱۹٬۵۲۰ دلاری به‌سمت بالا بازگشته است و فروشندگان در تلاش‌اند این اصلاح صعودی را در نزدیکی میانگین‌های متحرک روی نمودار متوقف کنند. این یعنی بخشی از معامله‌گران هر بار اوج‌گیری قیمت را فرصتی برای فروش و خروج از بازار در نظر می‌گیرند. با این اوصاف اگر در ادامه بیت کوین به زیر ۱۹٬۵۲۰ دلار سقوط کند، موج بعدی حرکت نزولی قیمت شکل خواهد گرفت.

از طرفی، اگر خریداران موفق شوند قیمت را به بالای میانگین‌های متحرک روی نمودار برسانند، خریداران برای بالابردن قیمت تا مقاومت بازه نوسان اخیر بیت کوین در ۲۰٬۵۷۶ دلار تشویق خواهند شد. برای آنکه بتوان گفت روند کوتاه‌مدت قیمت دست‌خوش تغییر شده است، خریداران باید از این مقاومت نیز عبور کنند.

کاردانو (ADA)

قیمت کاردانو مدت زیادی است که وارد فاز تثبیت شده؛ اما در حال حاضر در تلاش است خود را به بالای میانگین‌های متحرک روی نمودار برساند. این وضعیت نشان‌دهنده افزایش تقاضا در سطوح پایین‌تر و شانس قیمت برای جهش به سطوح بالاتر است. دلیل انتخاب کاردانو به‌عنوان یکی از ارزهای منتخب این هفته هم، همین است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کاردانو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شیبی خنثی به خود گرفته و شاخص قدرت نسبی وارد ناحیه مثبت شده است. این یعنی فشار فروش در بازار کاردانو رو به کاهش است. اگر خریداران در ادامه موفق به رساندن قیمت به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۰.۵۰ دلار شوند، راه برای جهش قیمت تا خط روند روی نمودار بالا باز خواهد شد.

انتظار می‌رود با نزدیک‌شدن قیمت به این سطح مقاومت فروشندگان کاردانو نیز بیشتر شود؛ اما اگر خریداران پا پس نکشند، کاردانو این شانس را پیدا خواهد کرد که تا سطح ۰.۷ دلار رشد کند.

از سوی دیگر، اگر در ادامه قیمت از سطوحی فعلی به‌سمت پایین حرکت کرده و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۴۷ دلار) برسد، این چشم‌اندازی صعودی اعتبار خود را از دست خواهد داد. پس از آن هم ممکن است قیمت تا حمایت قدرتمند ۰.۴۰ دلاری سقوط کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کاردانو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار کاردانو پیداست، میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شیبی صعودی به خود گرفته است و شاخص قدرت نسبی در ناحیه اشباع خرید قرار دارد. این یعنی اکنون خریداران بر بازار مسلط هستند؛ اما احتمال اصلاح یا تثبیت قیمت در کوتاه‌مدت نیز وجود دارد.

اگر بتوانند در ادامه قیمت را همین طور بالای ۰.۴۸ دلار یا میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی (۰.۴۷ دلار) نگه دارند، به این معنی است که احساسات بازار از فروش در اوج به خرید در کف تغییر کرده است. چنین حرکتی می‌تواند قیمت را تا ۰.۵۴ دلار و سپس خط روند نزولی روی نمودار بالا بکشد.

اگر فروشندگان در ادامه موفق به رساندن قیمت به زیر ۰.۴۸ دلار شوند، این چشم‌انداز صعودی هم اعتبار خود را از دست خواهد داد. پس از آن هم احتمالاً باید منتظر ادامه روند نزولی کاردانو تا ۰.۴۴ و ۰.۴۲ دلار باشیم.

کازماس (ATOM)

کازماس طی چند روز گذشته کاهش قیمت محسوسی را تجربه نکرده است و در حال حاضر در نزدیکی مقاومت ۱۳.۴۵ دلاری در نوسان است. این یعنی معامله‌گران تمایلی زیادی به فروش و خروج از بازار در شرایط فعلی ندارند و انتظار دارند قیمت در ادامه افزایش پیدا کند. دلیل واردشدن کازماس به فهرست ۵ ارز منتخب این هفته نیز، همین است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کازماس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

روز ۲۹ اوت (۷ شهریور)، قیمت کازماس به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۱۱.۰۸ دلار سقوط کرد؛ اما با ورود خریداران در این کف مقطعی، قیمت به‌سرعت به‌سمت بالا بازگشت. اصلاح صعودی قیمت در ادامه با جهش کازماس تا مقاومت بالاسری در ۱۳.۴۵ دلار همراه شد و شاخص قدرت نسبی هم به‌تدریج به ناحیه مثبت ورود کرد. این شرایط در مجموع نشان می‌دهد که مسیر کازماس برای جهش به سطوح بالاتر با موانعی کمی همراه است.

اگر خریداران در ادامه موفق شوند قیمت را به بالای ۱۳.۴۵ دلار برسانند، شتاب صعودی قیمت افزایش پیدا خواهد کرد و راه خریداران برای حرکت به سمت ۱۵.۳۰ و ۲۰ دلار باز خواهد شد. گفتنی است در صورتی که قیمت از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کرده و حمایت روانی ۱۰ دلاری از دست برود،‌ این چشم‌انداز صعودی نیز اعتبار خود را از دست خواهد داد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کازماس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار کازماس،‌ میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شیبی صعودی به خود گرفته است و همان‌ طور که پیداست، بخشی از معامله‌گران با هر بار برخورد کندل قیمت با این حمایت، اقدام به خرید در کف می‌کنند. این شرایط مثبت‌بودن احساسات معامله‌گران در کوتا‌مدت را به تصویر می‌کشد. خریداران در ادامه برای عبور از مقاومت ۱۳.۴۵ دلاری تلاش خواهند کرد. این سطح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه عبور قیمت از آن به معنی ادامه پیدا‌کردن روند صعودی اخیر کازماس خواهد بود.

در مقابل، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با مقاومت بالاسری به‌سمت پایین حرکت کند و حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شکسته شود، به این معنی است که فروشندگان همچنان با اوج‌گیری قیمت فعالیت خود را بیشتر می‌کنند. پس از آن هم ممکن است قیمت برای مدتی دیگر بین ۱۰ تا ۱۳.۴۵ دلار در نوسان باشد.

فایل کوین (FIL)

فایل کوین از ۲۷ اوت تا ۲ سپتامبر (۵ تا ۱۱ شهریور) در محدوده باریکی که روی نمودار مشخص است در نوسان بود و در نهایت روز ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) قیمت به‌سمت بالا جهش کرد. این انتظار که خریداران احتمالاً به حمایت از روند صعودی ادامه می‌دهند، باعث شده است تا فایل کوین نیز در این فهرست قرار گیرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت فایل کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

کندل روز ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) فایل کوین رشد قابل‌توجهی داشته و از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۶.۳۹ دلار نیز عبور کرده است. این می‌تواند اولین نشانه از بازگشت خریداران به بازار فایل کوین باشد. با وجود این، بعید به نظر می‌رسد که فروشندگان به این آسانی تسلیم شوند و در سطح ۶.۹۲ دلار مقاومت سختی از خود نشان می‌دهند.

روز ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) قیمت مجدداً به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگشت. اگر در ادامه فروشندگان موفق به حفظ موقعیت فایل کوین زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شوند، ممکن است این روند نزولی به سقوط قیمت تا ۵.۵۰ دلار منتهی شود. از طرفی، اگر قیمت در ادامه از سطوح فعلی به‌سمت بالا حرکت کرده و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۶.۹۲ دلار از سر راه برداشته شود، به این معنی است که خریداران در کف‌های قیمتی فعال بوده‌اند. پس از آن راه برای جهش فایل کوین تا ۹ دلار و ۹.۵۰ دلار باز خواهد شد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت فایل کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار فایل کوین دیده می‌شود که قیمت پس از ورود به ناحیه مقاومتی بین ۶.۸۰ و ۶.۶۰ دلار به‌سمت پایین بازگشته است. نشانه مثبتی که وجود دارد اما، این است که خریداران هنوز اجازه نداده‌اند قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی بازگردد. اگر قیمت در ادامه از سطوح فعلی به‌سمت بالا حرکت کند، شانس فایل کوین برای عبور و بستن کندل قیمت بالای این ناحیه مقاومتی افزایش پیدا خواهد کرد.

در این صورت، شکل‌گیری الگوی سروشانه معکوس روی نمودار ۴ ساعته فایل کوین کامل خواهد شد و پس از آن این ارز دیجیتال این شانس را خواهد داشت که تا هدف الگو در ۷.۶ دلار و سپس ۸.۳۰ دلار رشد کند.

گفتنی است بازگشت قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی، این چشم‌انداز صعودی را بی‌اعتبار خواهد کرد. پس از آن هم احتمالاً شاهد سقوط فایل کوین تا سطح ۵.۵۰ دلار باشیم.

ایاس (EOS)

ایاس طی این مدت حتی در روزهای نزولی بازار موفق به حفظ موقعیت خود بالای میانگین‌های متحرک روی نمودار شده است. این یعنی عملکرد کوتاه‌مدت ایاس از بسیاری از ارزهای مطرح بازار بهتر بوده و همین موضوع احتمال شکل‌گیری یک حرکت صعودی تازه را بیشتر کرده است؛ البته اگر احساسات کلی معامله‌گران ارزهای دیجیتال بهبود یابد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ایاس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

همان طور که از تصویر بالا پیداست، شکل‌گیری الگوی کف گرد روی نمودار ایاس در تاریخ ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) تکمیل شده است. با این حال، از آن زمان تاکنون، خریداران دستاورد صعودی قابل‌توجهی نداشته‌اند. روز ۲۸ اوت (۶ شهریور) قیمت مجدداً به زیر سطح شکست ۱.۴۶ دلاری سقوط کرد که فروش بخشی از معامله‌گران در اوج‌های قیمتی را نشان می‌دهد.

نکته مثبتی که وجود دارد این است که خریداران با نزدیک‌شدن قیمت به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱.۳۳ دلار) قیمت را به‌خوبی حمایت کردند. اکنون میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شیبی خنثی به خود گرفته است و شاخص قدرت نسبی هم در نزدیکی محور میانی (سطح ۵۰) قرار دارد که یعنی تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار ایاس برقرار است.

این تعادل می‌تواند در ادمه به‌نفع خریداران تغییر کند؛ اگر آنها موفق به عبور از ۱.۶۰ دلار و حفظ موقعیت قیمت بالای این سطح شوند. پس از آن ایاس می‌تواند خود را تا ۲ دلار بالا بکشد. از طرفی هم سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه می‌تواند به ریزش ایاس تا ۱.۱۵ دلار منجر شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ایاس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار ایاس، فروشندگان به‌تازگی با برخورد قیمت به مقاومت ۱.۶۰ دلاری اقدام به خروج از بازار کرده‌اند و اکنون در تلاش‌اند قیمت را به زیر سطح شکست ۱.۴۶ دلاری بازگردانند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، حمایت خط روند صعودی روی نمودار هدف بعدی ایاس خواهد بود. این سطح در گذشته سه بار در نقش یک حمایت قدرتمند ظاهر شده است و به همین خاطر خریداران بار دیگر برای حفظ آن تلاش خواهند کرد.

اگر در ادامه قیمت پس از برخورد با خط روند صعودی روی نمودار به‌سمت بالا بازگردد و موفق به عبور از ۱.۶۰ دلار شود، شتاب صعودی ایاس افزایش پیدا خواهد کرد و راه برای جهش تا ۱.۸۰ و سپس ۲ دلار باز خواهد شد. در مقابل، سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر این خط روند صعودی، به این معنی خواهد بود که روند صعودی کوتاه‌مدت ایاس دیگر به پایان رسیده است. بعد از آن هم احتمالاً باید منتظر کاهش قیمت ایاس تا سطح ۱.۲۴ دلار باشیم.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه