راهکارهای مقابله با حمله ۵۱ درصدی برخلاف اصل تمرکززدایی است

راهکارهای مقابله با حمله ۵۱ درصدی برخلاف اصل تمرکززدایی است

گرگ مکسول (Greg Maxwell)، از توسعه‌دهندگان «بیت کوین کور» (Bitcoin Core)، به انتقاد از «ترس از حملات ۵۱ درصدی به بیت کوین» پرداخته و آن را «افسانه‌ای جذاب» خواند. به گفته مکسول این مسئله ناشی از نبود فهم لازم در خصوص این ارز دیجیتال است.

به گزارش کوین تلگراف، این توسعه‌دهنده در پستی که ۵ اکتبر (۱۳ مهر) در وب‌سایت «ردیت» (Reddit) منتشر کرد به بحث در خصوص تمام مکانیزم‌هایی پرداخت که برای کاهش حملات ۵۱ درصدی ارائه می‌شوند. به گفته وی چنین مکانیزم‌هایی همیشه مبتنی بر راهکاری متمرکز هستند و همین مسئله، خود خطری بزرگتر برای تمامیت بیت کوین به حساب می‌آید.

یک حمله ۵۱ درصدی بر روی بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند رخ می‌دهد و برای انجام آن، کاربر یا گروهی که مسئول حمله است باید کنترل بیش از نیمی از قدرت ماینینگ را در اختیار بگیرد تا بتواند کنترل شبکه را در دست داشته باشد.

با انجام یک حمله ۵۱ درصدی، مهاجم(ها) می‌تواند با معکوس کردن تراکنش‌ها، بیت کوین‌ها را دوبار خرج کند. به‌عبارت‌دیگر در دوبار خرج کردن، ارزهای دیجیتال خرج یا فروخته می‌شوند و سپس با معکوس کردن تراکنش، ارزهای دیجیتال دوباره به کیف پول برمی‌گردند. در اینجا مهاجم هم سرویس یا محصول موردنظرش را به دست آورده (یا اینکه از طریق فروختن دارایی‌های دیجیتال پولی به جیب زده) و بیت کوین‌هایش را هم دوباره به دست می‌آورد.

مکسول در واکنش به روش‌هایی که می‌توان از آنها برای کاهش خطرات چنین تهدیدی استفاده کرد، با قاطعیت گفت که تلاش برای کاهش این خطرات، ذات غیرمتمرکز بیت کوین را هدف قرار می‌دهد.

مکسول می‌گوید تمرکز بیت کوین بر روی حل مشکل رسیدن به اجماع در سوابق ثابتی از تراکنش‌هاست. این مشکل را می‌توان از طریق ایجاد «اَوَلیت» (Firstness) در خصوص تراکنش مورد نظر و رد کردن عملیات‌های مشابه، حل نمود.

مکسول در این باره گفت:

در یک سیستم کاملا غیرمتمرکز، «اول» از لحاظ منطقی معنا ندارد. به‌عنوان یک نتیجه اجتناب ناپذیرِ نسبیت، ترتیبی که طرفین مختلف رویدادها مشاهده می‌کنند به موقعیت نسبی آنها بستگی دارد و در این میان مهم نیست که سیستم ارتباطی شما چقدر کارآمد یا سریع باشد.

مکسول در ادامه صحبت‌های خود سیستم‌های متمرکز را به باد انتقاد گرفته و از «ریپل»، «ایاس» و «آیوتا»، به عنوان مثال‌هایی از سیستم‌های متمرکز یاد کرد. به عقیده مکسول چنین سیستم‌هایی به یک شخص (حقیقی یا حقوقی) امکان می‌دهد که «اولیت» را تعیین و آن را به بقیه شبکه تعمیم دهند.

در طرف مقابل ذات غیرمتمرکز بیت کوین بر روی «رای» قدرت پردازشی که از طریق استخراج تامین می‌شود، تکیه می‌کند و در این میان هیچ شخص ثالثِ متمرکزی وجود ندارد.

به عقیده مکسول هر مکانیزمی که باعث محدودیت در این «رای» شود، حال چه توسط یک فرد یا توسط چندین فرد، این امکان را می‌دهد که ماینینگ را جایگزین کنید. او در تشریح صحبت‌های خود می‌گوید:

افراد مختلف بیش از ۱۰۰۱ طرح پیچیده ارائه کرده‌اند و ادعا می‌کنند این کار را بدون متمرکزسازی انجام می‌دهند، اما بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد که همه این راهکار‌ها باعث متمرکز شدن سیستم می‌شوند ولی این متمرکزسازی را مخفی می‌کنند.

مکسول خطرات این مسئله را بزرگتر از حملات ۵۱ درصدی و بهم ریختن سوابق تراکنش‌ها می‌داند:

عموم مردمی که از بیت کوین استفاده می‌کنند نخواهند فهمید، اهمیتی هم نخواهند داد و اصلا از جزئیات غیرمتمرکزی که باعث ایجاد ارزش نسبت به نمونه‌های متمرکز می‌شوند هم حفاظت نخواهند کرد.

به گزارش کوین تلگراف، صرافی Gate.io، پس از اینکه ماه ژانویه (دی) مشخص شد یک حمله ۵۱ درصدی بر روی بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC) رخ داده است، متعهد شد که سرمایه کاربران را بازگرداند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه