دستگیری هکر بیست ساله‌ به اتهام سرقت پنج میلیون دلار ارز دیجیتال از راه انتقال سیم‌کارت

دستگیری هکر بیست ساله‌ به اتهام سرقت پنج میلیون دلار ارز دیجیتال از راه انتقال سیم‌کارت

پس از دزدیده شدن پنج میلیون ارز دیجیتال از چهل قربانی به‌وسیله تکنیک «انتقال سیم‌کارت»، یک جوان بیست ساله بانام «جول اورتیز» دستگیر شد. وی به‌تازگی توسط دادگاه متهم شناخته شد و با قبول اتهام خود، به ده سال زندان محکوم شد. در ادامه با ارزدیجیتال همراه باشید.

به گزارش خبرگزاری «مادربرد» که از شاخه‌های خبرگزاری «وایس» است، «ارین وست»، معاون دادستانی «سانتاکلارا» در ایالت کالیفرنیا، اعلام کرد که اورتیز هفته گذشته ده سال زندان خود را پذیرفته و از تاریخ ۱۴ مارس به‌صورت رسمی، حکم زندان وی اجرا می‌شود. به نقل از مقامات این ایالت، اورتیز، اولین فردی است که به دلیل جرائم مرتبط با تکنیک انتقال سیم‌کارت محکوم‌ می‌شود.

دستگیری هکر بیست ساله‌ به اتهام سرقت پنج میلیون دلار ارز دیجیتال از راه انتقال سیم‌کارت

تصویری از جول اورتیز در زمان دانشگاه – او یکی از دانشجویان ممتاز آمریکا بوده است.

«سامی تارازی»، از مأموران تحقیق این پرونده، در مصاحبه‌ای که با مادربرد داشت اعلام کرد:

ما فکر می‌کنیم که عدالت در این موضوع اجرا شده باشد و امیدواریم که این اقدام پیامی قاطع برای جامعه پیرامون این جرائم ارسال کند.

تکنیک جابجایی سیم‌کارت به‌تازگی به‌عنوان یک شیوه محبوب برای سرقت ارزهای دیجیتال، ارزهای غیرمجازی و حتی حساب‌های کاربری افراد در شبکه‌های مجازی بدل شده است. موارد سرقتی بلافاصله در بازارهای سیاه به فروش می‌رسند. حساب کاربری اینستاگرام ” T@ ” یکی از موارد است که در بازار سیاه با قیمت معادل چهل هزار دلار به فروش رسید.

انتقال سیم‌کارت تکنیکی است که در آن سارق خود را به‌جای فرد اصلی جا میزند و با ارائه‌دهنده خدمات ارتباط برقرار و وی را متقاعد می‌کند که او همان فرد اصلی است و سیم‌کارت او مفقود شده. سپس از ارائه‌دهنده می‌خواهد که سیم‌کارت را به خط جدیدی منتقل کند. سارق به‌وسیله اطلاعاتی همچون کد امنیتی و کد اجتماعی افراد، ارائه‌دهنده را متقاعد می‌کند که فرد اصلی است.

بلافاصله پس از مجاب شدن ارائه‌دهنده و انتقال خط به سیم‌کارت جدید، هکر از تائید هویت‌های دو مرحله‌ای عبور کرده و اقدام به سرقت و تغییر رمز عبور اموال و حساب کاربری قربانیان می‌کند. یک هکر در مصاحبه‌ای با مادربرد اعلام کرد که با شماره تلفن همراه یک فرد می‌توان تمام حساب‌های او را در عرض یک دقیقه به سرقت برد.

طی یک سال گذشته، مقامات قضایی در سرتاسر جهان توانستند جرائم مختلفی که در حوزه ارزهای دیجیتال وجود داشته را خنثی و عوامل آنها را دستگیر کنند. در روسیه، گروهی از مهندسین هسته‌ای در حالی دستگیر شدند که از ابررایانه‌های موجود در تأسیسات اتمی برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کردند.

در تایلند نیز، سه فرد از اعضای یک خانواده، سال گذشته به دلیل ارتباط داشتن در یک طرح کلاه‌بردارانه به ارزش ۲۴ میلیون دلار ارزهای دیجیتال، که یک سرمایه‌گذار فنلاندی را هدف قرار داده بود، دستگیر شدند. یکی از این اعضای این خانواده بازیگر اپرایی مشهور در این کشور بود که Jiratpisit Jaravijit نام داشت.

منبع: Cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
امید
امید
5 سال قبل

به هیچ وجه فقط با یه سیمکارت نمیتوان ارزهای دیجیتال را به سرقت برد. اطلاعات بسیار زیادی لازم هست. سرقت ارز دیجیتال حتی مانند سرقت عابر بانک ها هستش.

امین❁
امین❁
5 سال قبل

از کجا باید تشخیص داد بیت کوینی که میخرم مربوط به همان شخصی است که برایمان میفرستد؟(مالکیت رمز ارزها چگونه ثابت میشود؟)

mohammad
mohammad
5 سال قبل

دمشگرم حال کردم

نیما
نیما
5 سال قبل

خوبه اونجا چیزی ب عنوان حلال و حروم ندارن. مرگ بر امریکا?