کلاهبرداری ۲.۸ میلیارد دلاری با طلا؛ یکبار دیگر مزیت بیت کوین آشکار شد

کلاهبرداری ۲.۸ میلیارد دلاری با طلا؛ یکبار دیگر مزیت بیت کوین آشکار شد

مدت‌هاست که منتقدان بیت کوین، از کلاهبرداری‌ها و رسوایی‌هایی که پیرامون این ارز دیجیتال وجود دارد، به‌عنوان یکی از عمده نقطه‌ضعف‌هایش یاد می‌کنند. اما حالا خبر یک کلاهبرداری در حوزه طلا منتشر شده است که نشان می‌دهد یک شرکت چینی با گرو گذاشتن طلاهای تقلبی، ۲.۸ میلیارد دلار از مؤسسات مالی مختلف وام گرفته است.

به گزارش کوین تلگراف، بزرگترین شرکت فعال در حوزه طلای چین، با گرو گذاشتن طلاهای تقلبی چیزی در حدود ۲.۸ میلیارد دلار از ده‌ها مؤسسه مالی مختلف وام دریافت کرده است.

خبرگزاری چینی کایژین روز گذشته گزارش کرد که قراردادهای وام بین مؤسسات مالی چینی و شرکت ووهان کینگولد (Wuhan Kingold Jewelry)، با مشخص شدن تقلبی بودن شمش‌های طلا با مشکل مواجه شده است. گفته می‌شود که این شمش‌ها با فلز مس پر شده بودند.

طبق گزارش کایژین، حداقل «تعدادی» از این شمش‌ها با مس پر شده بودند. در نتیجه این اتفاق، مؤسسات وام‌دهنده با ضرر هنگفتی مواجه شده‌اند. در بخشی از این گزارش آمده است:

حالا با این شمش‌های تقلبی، وام‌دهندگان مانده‌اند و ۱۶ میلیارد یوآن ضرری که بر دوش آنها است.

این کلاهبرداری را تنها می‌توان آخرین نمونه از نوع خود دانست و تعداد بسیاری از این کلاهبرداری‌ها را می‌توان در گوشه و کنار جهان یافت. چندی پیش نیز کوین تلگراف گزارشی را در ارتباط با وجود شمش‌های تقلبی در ذخایر طلای بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان منتشر کرده بود.

طرفداران بیت کوین ادعا می‌کنند که تعیین اصالت طلا، یکی از نقاط ضعف این فلز گران‌بهاست و تأیید آن کار دشواری است. به‌عقیده آنها همین مسئله سبب می‌شود که سرمایه‌گذاری در حوزه طلا ریسک بالایی به همراه داشته باشد.

متی گرینسپن (Mati Greenspan)، یکی از تحلیل‌گران مطرح حوزه بیت کوین، پیش‌تر گفته بود که طی یک نظرسنجی، بیت کوین با فاصله زیادی از رقبا به‌عنوان محبوب‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری انتخاب شد. به‌گفته وی ۴۲ درصد از ۲,۳۰۰ شرکت‌کننده این نظرسنجی بیت کوین را انتخاب کردند و طلا جایگاه دوم را از آن خود کرد.

نمودار مقایسه قیمت طلا و بیت کوین در سال گذشته
نمودار مقایسه قیمت طلا و بیت کوین در سال گذشته

پیتر شیف (Peter Schiff)، از طرفداران پر و پا قرص طلا و منتقد سرسخت بیت کوین، در ارتباط با این خبر نوشت:

[این خبر] تنها نشان می‌دهد که طرفداران بیت کوین تا چه اندازه توهم دارند.

با توجه به فاصله قیمت [فعلی] بیت کوین با اوج قیمتش و مقایسه آن با اوج قیمت داوجونز و طلا، آنها انتظار دارند که امیدهای تازه‌ای برایشان زنده شود. امید هیچ وقت استراتژی مناسبی برای سرمایه‌گذاری نبوده است.

دیدگاه‌های این چنینی از جانب پیتر شیف مسئله جدیدی نیست. تا کنون بارها شاهد دیدگاه‌های انتقادی او در ارتباط با بیت کوین بوده‌ایم، اما هیچ کدام از آنها نتوانسته است طرفداران این حوزه را متقاعد کند که ارزهای دیجیتال راه‌حلی مناسب برای سرمایه‌گذاری نیستند.

مکس کایسر (Max Keiser)، از مجریان مشهور آمریکایی، با قاطعیت گفت که وقتی بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار برسد، شیف نیز مقدار زیادی بیت کوین خواهد خرید.

رابرت بریدلاو (Robert Breedlove)، مدیرعامل پارالاکس دیجیتال (Parallax Digital)، در ارتباط با رسوایی شرکت ووهان کینگولد گفت:

نه تنها بخش‌پذیری، دوام، قابلیت حمل و تعیین اصالت بیت کوین بهتر از طلاست، بلکه کمیابی‌اش هم بیشتر است. همچنین حفاظت از بیت کوین هزینه کمتری برمی‌دارد و کمتر هم در معرض سرقت قرار می‌گیرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه