قیمت بیت کوین در مقابل طلا به پایین‌ترین سطح خود در چهار سال گذشته رسید

قیمت بیت کوین در مقابل طلا به پایین‌ترین سطح خود در چهار سال گذشته رسید

پلن بی (Plan B)، یکی از تحلیل‌گران مطرح توییتری و خالق مدل قیمت انباشت به عرضه (S2F)، عنوان کرده است که به تازگی قیمت بیت کوین در مقایسه با شاخص طلا به پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۷ رسیده است.

به گزارش یوتودی، این لزوما خبر خوبی برای طلا نیست؛ چرا که اگر مدل انباشت به عرضه درست عمل کند و از طرفی قیمت بیت کوین، پس از هاوینگ با افزایش همراه نباشد، طلا نیز به احتمال زیاد با سقوط رو به رو خواهد بود.

بعد از فروش گسترده‌ای که اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) به علت شیوع بیماری کووید ۱۹ اتفاق افتاد، طلا با ثبت الگوی بازیابی V شکل، رشد قیمت چشمگیری داشت. ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین)، این دارایی سنتی با نزدیک شدن به ۱,۷۰۰ دلار به بیشترین قیمت خود طی هفت سال اخیر رسید. رشد ۲۰ درصدی طلا تا به اینجا نیز گوی سبقت را از بیت کوین ربوده و عملکردی به مراتب بهتر از پادشاه ارزهای دیجیتال از خود بر جای گذاشته است.

قیمت بیت کوین در مقابل طلا به پایین‌ترین سطح خود در چهار سال گذشته رسید
نمودار قیمت بیت کوین بر حسب طلا

این عملکرد قوی باعث شد تا تحلیل‌گر و معامله‌گر بازار طلا و از مخالفین سرسخت ارزهای دیجیتال، پیتر شیف (Peter Schiff)، در اظهارنظری عنوان کند:

این فلز درخشان تا ماه اوج می‌گیرد، درحالی که جایگزین دیجیتالی آن به روی زمین می‌افتد!

طبق مدل انباشت به عرضه که بر ویژگی کمیاب بودن تکیه می‌کند، نرخ تورم سالانه بیت کوین به‌ زودی از نرخ تورم سالانه طلا کمتر خواهد شد (نرخ تورم طلا ۱.۶۶ درصد و نرخ تورم بیت کوین ۲ درصد است). به عبارت ساده‌تر، بیت کوین به‌زودی کمیاب‌تر از طلا خواهد شد.

پلن بی پیش‌بینی کرده است که اگر مدل انباشت به عرضه درست باشد قیمت بیت کوین تا آخر سال ۲۰۲۱ ده برابر خواهد شد.  

با این حال، انتقادات زیادی به مدل انباشت به عرضه صورت می‌گیرد؛ منتقدین بر این باورند که این مدل تنها عرضه را در نظر می‌گیرد و تقاضا را از معادله خارج می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه