تریدری که ۶۳۸ هزار دلار را در ۵ هفته تبدیل به ۴.۴ میلیون دلار کرد

تریدری که ۶۳۸ هزار دلار را در ۵ هفته تبدیل به ۴.۴ میلیون دلار کرد

یک معامله‌گر، موفق شد تا با ایجاد یک موقعیت خرید به ارزش ۶۳۸,۰۰۰ دلار در پلتفرم معاملاتی قراردادهای اختیار صرافی دریبیت (Deribit)، سرمایه خود را به ۴.۴ میلیون دلار تبدیل کند.

به گزارش کوین دسک، داستان از جایی شروع می‌شود که یک معامله‌گر (یا گروه کوچکی از معامله‌گران)، ۳۰ اکتبر (۹ آبان)، ۱۶,۰۰۰ قرارداد اختیار خرید با قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ دلار و سررسید ماه ژانویه خرید. بر اساس داده‌های دریبیت، قیمت هر قرارداد هم ۰.۰۰۳ بیت کوین بوده است. به‌عبارت دیگر، وجه تضمین (Premium) پرداختی توسط این معامله‌گر برای ۱۶,۰۰۰ قرارداد، ۴۸ بیت کوین (۰.۰۰۳ بیت کوین برای هر قرارداد) بوده است.

قرادادهای اختیار باز

اگر بخواهیم این ارقام را به دلار تبدیل کنیم، باید گفت که وجه تضمین یا پریمیوم (قیمت قرارداد) در زمان خرید ۳۹.۹ دلار بوده است و خریدار اختیار برای تصاحب آن ۶۳۸,۴۰۰ دلار پرداخت کرده است.

قرادادهای اختیار باز

با جهش قیمت بیت کوین از ۱۳,۴۰۰ دلار به ۱۹,۰۰۰ دلار، وجه تضمین مورد نیاز برای خرید دوباره این قراردادها از ۰.۰۰۳ بیت کوین به ۰.۰۱۴۵ بیت کوین افزایش یافت. تا به اینجا، دارنده قرارداد روی کاغذ ۴ میلیون دلار سود کرده است. برای مصاحبه سود خالص به روش زیر باید عمل کرد:

سود خالص قرارداد اختیار

اگر این موقعیت همین حالا نقد شود و با فرض اینکه فروش ۱۶,۰۰۰ قرارداد در وضعیت ضرر باعث کاهش قیمت نشود، سود خالص حاصل، ۷ برابر مبلغ اولیه خواهد بود.

اختیار خرید، به دارنده اختیار این امکان را می‌دهد تا در صورت تمایل، در تاریخ سررسید اقدام به خرید دارایی موردنظر با قیمت توافقی کند. قراردادهای اختیار دریبیت به‌صورت نقدی تسویه می‌شوند؛ این یعنی زمانی که قرارداد به سررسید برسد، تنها سود حاصل از قرارداد به حساب افراد واریز می‌شود.

در حال حاضر، اختیار خرید در قیمت ۳۶,۰۰۰ دلاری، توجیهی ندارد. از آنجا که قیمت فعلی پایین‌تر از قیمت توافقی است، اختیار مذکور دارای ارزش نیست.

روی کاغذ، وقتی اختیار خرید با قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ و تاریخ سررسید ۲۹ ژانویه می‌خریم، بدان معناست که انتظار افزایش قیمت بیت کوین به ۳۶,۰۰۰ دلار تا تاریخ مذکور را داریم؛ در این صورت قرارداد ارزش خرید دارد.

حالا، اگر قیمت بیت کوین در بازار بیشتر شود، اختیارهایی که در وضعیت ضرر قرار داشتند، رفته‌رفته وارد محدوده سودده می‌شوند و همین مسئله باعث افزایش قیمت پریمیوم قرارداد می‌شود.

اگر بازار صعودی با همین سرعت ادامه داشته باشد، پریمیوم قراردادهای اختیارهای خرید هم بیشتر می‌شود. این در حالی است که تثبیت احتمالی قیمت و ثابت ماندن آن باعث کاهش احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به ۳۶,۰۰۰ دلار خواهد شد.

در برخی موارد، خرید قراردادهای اختیار و معامله آنها ریسک‌های بیشتری از خرید مستقیم بیت کوین به همراه دارد. مثلا همین معامله‌گر ممکن است دچار ضرر هنگفتی شود؛ چراکه اگر اختیار خرید در ۲۹ ژانویه منقضی شود و قیمت بیت کوین پایین‌تر از ۳۶,۰۰۰ دلار باشد، او محتمل ضرری ۶۳۸,۰۰۰ دلار خواهد شد. نباید فراموش کرد که حداکثر ضرر یک معامله‌گر قراردادهای اختیار به اندازه پریمیوم پرداختی اوست.

اگر این معامله‌گر بخواهد بخشی از موقعیت خود را در حال حاضر نقد کند، ابتدا باید فردی را پیدا کند که خواهان خرید قرارداد او باشد. در حال حاضر و با توجه به اینکه احتمال رسیدن قیمت بیت کوین تا پایان ژانویه به ۳۶,۰۰۰ وجود دارد، می‌توان گفت که خریدار برای این اختیار هم وجود دارد.

شون فرناندو (Shaun Fernando)، مسئول بخش ریسک و محصولات دریبیت، در اظهارنظری گفت:

در این مورد، تحصیل احساسات شدید صعودی بازار (کسب سودهای هنگفت) توسط خرید (Long) قرادادهای اختیار انجام می‌شود. اما معامله قرارداهای اختیار خریدِ که در ضرر هستند نوعی راهکار کم ریسک و پرسود به‌همراه ضرر محدود برای معامله‌گر است. افزایش قیمت این قراردادها در نتیجه حرکات زیرساختی قیمت و افزایش نوسانات است، اما به این معنی نیست که حتماً قیمت باید از قیمت توافقی عبور کند تا معامله‌گر تحصیل سود کند.

در حال حاضر بیش از ۲۰,۰۰۰ قرارداد اختیار خرید باز در قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ دلار وجود دارد که بیشترین میزان قراردادهای باز در یک قیمت مشخص است.

اگر قراردادهای باز در یک قیمت که احتمال رسیدن به آن کم است، زیاد شود، نشانه‌ای صعودی است. نباید فراموش کرد که گاهی چند معامله‌گر بزرگ باعث تحریف این داده‌ها می‌شوند و از همین رو نباید آن را یک معیار قابل‌اتکا برای پیش‌بینی اوضاع بازار دانست.

پیش‌تر بسیاری بر این عقیده بودند که اوضاع فعلی بازار ارزهای دیجیتال به نسبت سال‌های گذشته متفاوت است و نمی‌توان دیگر مثل گذشته، یک شبه ره صد ساله را پیمود. اما همان‌طور که در این مطلب توضیح داده شد، با پیش‌بینی درست قیمت می‌توان طی چند هفته، سودی هنگفت به جیب زد.

قرادادهای اختیار باز
قرادادهای اختیار باز

به یاد داشته باشید که بازار قراردادهای اختیار، به‌شدت پرریسک است و ورود به آن، بدون دانش کافی، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

27 دیدگاه
AbuzaR
AbuzaR
3 سال قبل

یک صفر کم گذاشتین توی محسابه ، لطفا ویرایش کنید

Hoseinbr$
Hoseinbr$
3 سال قبل

اسم تریدره چی بوده ؟؟ کسی میدونه

سام
سام
3 سال قبل

إِنَّ اللّه مَعَ الصَّابِرِینَ

اصغر تریدر
اصغر تریدر
3 سال قبل

ای وای خبرش به شما هم رسیده ، ریا نباشه این تریدر من بودم

مهدی
مهدی
3 سال قبل

عیول پ دست ماهم بگیر

Crypto Otyn
Crypto Otyn
3 سال قبل

آبادان برزیلته :))

علی
علی
3 سال قبل

دوستان در چه سایت هایی اگر در حالت کراس پوزیشن رو مدت زیادی نگه داریم کمیسیون نمیگیره

میلاد زارعی
میلاد زارعی
3 سال قبل
پاسخ  علی

اشتباه بزرگیه
سواپ باید حساب بشه و پرداخت بشه چه به نفع شما چه به ضرر شما
اگه سایتی یا بروکری یا هرجایی این کارو انجام نده یعنی با بازار اصلی درارتباط نیست و مارکت میکره.

مهرداد
مهرداد
3 سال قبل

نمی دونم چرا یه عده که تا حالا فیوچر و لوریج کار نکردن و فقط ترسیدن بقیه رو نفی می کنن تو این معامله.
اگر مدیریت سرمایه نداری و نمیتونی روند و تشخیص بدی اسپاتم برات ضرر داره.
من یکساله از اولش با بیتمکس شروع کردم تا دوماه پیش که از بیتمکس بخاطر احراض حویت امدم کوینکس و تو پرپچوالش ادامه دادم.
من از اولش با بیتمکس و نه صرافی دیگه شروع کردم و هیچ سابقه ای تو ترید نداشتم کار کردم.
فقط مهم اینه حریص نشی و روندو تشخیص بدی مدیریت سرمایه داشته باشی و حد ضرر رعایت کنی و لیکوید نشی و صبر صبر و صبر داشته باشی.
اگه با روند دوست باشید میتونید از بالا رفتن و پایین امدنش سود ببرید.
با مبلغ پایین شروع کنید و لیکویدتونو پایین نگه دارید و سود ببرید.
موفق باشید و پرسود

علی
علی
3 سال قبل
پاسخ  مهرداد

من میخوام تازه شروع کنم از کجا آموزش مجازی ببینم؟

مرتضی عمرانی
مرتضی عمرانی
3 سال قبل
پاسخ  مهرداد

احراز هویت

علی
علی
3 سال قبل

یکی از کسانی که سرمایه اش در این بازار یک دهم شدم خود من بودم . به هیچ وجه اگه دانشی ندارین وارد نشین چون مثل من به خاک سیاه میشینین

علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
3 سال قبل
پاسخ  علی

فکر کنم تو افتها ترسیدی و زود فروختی و در شروع افزایش نخریدی تا رسید به اونزدیک اوج خریدی و بالاتر نرفت.

جواد
جواد
3 سال قبل
پاسخ  علی

خب برو خاک سفید بشین ، یادتون باشه با سرمایه ای که نیاز ندارید باید وارد شید

مجید نائمی ثانی
مجید نائمی ثانی
3 سال قبل

نخبه

میلاد ر
میلاد ر
3 سال قبل

سلام آیا در احکام اسلامی اینا نزول محسوب نمیشه؟

مهدی
مهدی
3 سال قبل
پاسخ  میلاد ر

خیر

فردین
فردین
3 سال قبل
پاسخ  میلاد ر

خدایی شما دنبال چی هستین؟

Ali
Ali
3 سال قبل
پاسخ  میلاد ر

دلت خوشه بابا

Pouya
Pouya
3 سال قبل
پاسخ  میلاد ر

Come on

حسین
حسین
3 سال قبل

این قماره!

رضا ح
رضا ح
3 سال قبل
پاسخ  حسین

دوست عزیز ! حکم دادن و مطمئن صحبت کردن از چیزی که اطلاعاتی کمی در موردش دارید درست نیست . اول کمی در موردش مطالعه و کسب اطلاعات بفرمایید بعد نظر قطعی بدید که قماره ! شما نباید هر چیزی که همون اول به ذهنتون برسه فکر کنید درسته . قراردادهای اختیار معامله در بورس ایران هم وجود داره (و البته با شرایط صحیح شرعی ) به تایید کمیته فقهی بورس هم رسیده . البته باز تاکید میکنم اگر شرایط شرعی در این کارگزاریها رعایت نشه صحیح نیست ولی برای مشکل دار بودن یا نبودن باید کامل و مفصل بررسی بشه بعد واردش شد . ولی حکمی که شما دادی اونهم به این سرعت صحیح نیست .

سید رضا حسینی
سید رضا حسینی
3 سال قبل
پاسخ  حسین

احتمالا