بانک‌های بزرگ جهان در جریان بحران کرونا سه برابر کل ارزش بازار بیت کوین ضرر کردند!

بانک‌های بزرگ جهان در جریان بحران کرونا سه برابر کل ارزش بازار بیت کوین ضرر کردند!

پیش از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ شش بانک پیشروی جهان، ارزش بازاری فراتر از بیت کوین داشتند. امروز اوضاع از چه قرار است و کدام‌یک از بانک‌ها توانسته‌اند همچنان ارزش بازار خود را حفظ کنند؟

به گزارش کوین تلگراف، از زمان شیوع ویروس کرونا، ۱۴ بانک برتر جهان بیش از ۶۳۵ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده‌اند. این رقم هنگفت، چیزی در حدود سه برابر ارزش بازار کنونی بیت کوین و تقریباً دو برابر مجموع ارزش بازار تمام ارزهای دیجیتال است.

۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ۹۸) به‌عنوان تاریخ مبدأ برای انجام این محاسبات انتخاب شده است. در آن تاریخ، ارزش بازار بیت کوین حدوداً برابر با ۱۳۰ میلیارد دلار بود. در آن زمان که کم‌کم زمزمه‌های آغاز بحران ناشی از شیوع کرونا به گوش می‌رسید، ۶ بانک از فهرست ۱۴ بانک برتر جهان، ارزش بازاری فراتر از بیت کوین داشتند. در حال حاضر اما تنها دو بانک جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) و بنک آو امریکا (Bank of America) ازنظر ارزش بازار، کماکان بالاتر از بیت کوین ایستاده‌اند. از میان آن ۱۴ بانک، ارزش بازار بانک صنعت و تجارت چین، بسیار به ارزش بازار بیت کوین نزدیک شده است.

گفتنی است تمامی این ۱۴ بانک شاهد کاهش شدید ارزش بازار خود در طول همه‌گیری کووید-۱۹ بوده‌اند؛ در حالی که بیت کوین توانست با افزایشی ۴۸ درصدی طی این دوره، ۶۲ میلیارد دلار به ارزش بازار خود بیفزاید.

همان‌طور که پیش‌تر گزارش شد، بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی جهان، تنها در یک فصل مالی، شاهد ریزش ارزش خود به اندازه ارزش بازار بیت کوین بود. از آن سو رشد بنیاد امانت‌داری سرمایه‌گذاری بیت کوینی گری‌اسکیل (Grayscale’s Bitcoin Trust) نشان می‌دهد که بیت کوین با استقبال فزاینده‌ و بی‌سابقه‌ای از سوی سرمایه‌گذاران سنتی مواجه شده است. به‌تازگی نیز یک شرکت سهامی عام، بیت کوین را به‌عنوان ارز ذخیره‌ای خود انتخاب کرده است.

اگرچه بعید به‌نظر می‌رسد که بانک‌های بزرگ و اصلی به‌ این زود‌ی‌ها به پایان خط برسند، اما از شواهد امر پیداست که آنها در تلاش‌اند تا در ارزش‌های پیشنهادی خود بازنگری کنند. ناگفته نماند که بخش بزرگی از عملکرد ضعیف بانک‌ها به بسته‌های مشوق مالی اعطاشده از سوی بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان برای احیای اقتصادی و مقابله با رکود ناشی از شیوع کرونا بازمی‌گردد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
تحلیل گر قدیمی
تحلیل گر قدیمی
3 سال قبل

نزدیک 4 تریلیون بدهی جدید آمریکا طی این چند ماه گزارش شده فقط