WINkLink WINkLink

پروژه وینک یک پلتفرم ارائه دهنده بازی‌های مختلف است که تاکنون بازی‌هایی از قبیل slots ، Dice و پوکر را عرضه کرده و بیش از ۱۶ هزار نفر از آن استفاده می‌کنند.

این پروژه که از دل بلاک چین ترون بیرون آمده است، یکی از موفق‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که تاکنون توانسته کاربران فعال زیادی را جذب کند و همچنین حجم تراکنش‌های ثبت شده در آن نسبت به سایر برنامه‌های غیرمتمرکز بسیار بالا است. به همین دلیل به بررسی تحلیل فاندامنتال وینک می‌پردازیم و تمام عوامل موثر بر قیمت آن را ارزیابی می‌کنیم.

تاریخچه

پروژه وینک، اولین اپلیکیشن غیرمتمرکزی بود که در شبکه ترون راه‌اندازی شد.

نام این پروژه در ابتدا ترون‌بت (TronBet) بود، زیرا بر بستر بلاک چین ترون ایجاد شده بود و قابلیت شرط‌بندی (Bet) در بازی‌های آن وجود داشت، به همین خاطر به آن ترون‌بت می‌گفتند.

اما پلتفرم ترون‌بت در جولای ۲۰۱۹، نام خود را به وینک (Wink) تغییر داد و توکن آن که وین (WIN) نام داشت، پس از قرار گرفتن در لانچ‌پد بایننس و برگزاری موفقیت‌آمیز ICO آن در لانچ‌پد، در بخش صرافی بایننس نیز لیست شد.

در جریان ICO ای که برای پروژه وینک در پلتفرم لانچ‌پد بایننس در جولای ۲۰۱۹ برگزار شد، ۶ میلیون دلار سرمایه جذب شد.

چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم وینک یک اپلیکیشن غیرمتمرکز است که بر بستر بلاک چین ترون ایجاد شده و کار می‌کند. این پلتفرم مجموعه‌ای از ابزارها و منابع را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا بتوانند بازی‌های غیرمتمرکز منحصر به فردی را با استفاده از وینک ایجاد کنند.

توکن WIN نیز یک توکن کاربردی است که بر بستر بلاک چین ترون ساخته شده و توکن انحصاری‌ مورد استفاده در پلتفرم Wink است. این توکن با استفاده از الگوریتم TRC-20 و در بستر اکوسیستم ترون ساخته شده است.

پلتفرم وینک یک سیستم پاداش‌دهی دارد که به آن وین‌دراپ (WinDrop) می‌گویند. یکی از راه‌های دریافت پاداش در این سیستم، نگهداری توکن انحصاری پلتفرم، یعنی توکن WIN است. یکی دیگر از راه‌های دریافت پاداش، شرکت در توسعه پروژه و بر اساس فعالیت کاربران است. در این پلتفرم برای تشویق کاربران و توسعه‌دهندگان فعال به آنها توکن WIN داده می‌شود.

همانطور که مکانیسم توافق جمعی ترون، “اثبات دارایی سهام نمایندگی شده” نام دارد که به اختصار به آن DPoS می‌گویند، پلتفرم وینک هم که بر بستر ترون ایجاد شده است از همین الگوریتم پیروی می‌کند.

مهم‌ترین کاربردها

پلتفرم وینک (Wink)، به عنوان اولین پروژه‌ای که وارد فضای بازی‌های بدون نیاز به اعتماد (Trustless) و بدون مجوز (permissonless) شد، در حال حاضر از نظر تعداد کاربران، تعداد تراکنش‌ها و حجم تراکنش‌ها، بر اساس داده‌های سایت‌های DAppRadar و DAppReview در بالاترین رتبه بین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قرار دارد.

حجم معاملات روزانه وینک بطور متوسط، در حدود ۱۰ میلیون دلار، و با بیش از ۴,۰۰۰ کاربر فعال در روز است.

از بین بازی‌هایی که بیشترین حجم تراکنش‌ها و تعداد کاربران فعال این پلتفرم را تشکیل می‌دهند، می‌توان به بازی‌های Dice، Moon، Ring & Duel، Slots، Table Games و پوکر اشاره کرد.

بازی تاس (Dice) پرچمداری بود که به عنوان اولین بازی در پلتفرم وینک در اواخر ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. در این بازی، کاربران یک عدد را انتخاب می‌کردند و پیش‌بینی می‌کردند عدد تاس آمده کمتر از عدد انتخاب شده توسط آنها خواهد بود یا بیشتر از آن.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

در بازی ماه (Moon)، کاربران بر اساس ضریبی که از ۱ برابر شروع می‌شد تا ۲۵۰ برابر، توکن دریافت می‌کردند. این ضریب بطور پیوسته افزایش می‌یافت، اما هر لحظه ممکن بود صفر هم شود، کاربران می‌توانستند در هر زمانی که می‌خواهند بر اساس ضریبی که توانستند آن را انتخاب کنند، چند برابر پولی که گذاشتند را برداشت کنند.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

بازی حلقه و دوئل یک بازی ساده و جذاب است که بازیکنان در آن پیش‌بینی می‌کنند، چرخ از سمت کدام رنگش بر روی زمین قرار بگیرد. با توجه به شکل زیر، پاداش برای پیش‌بینی درست رنگ خاکستری، ۲ برابر، قرمز، ۳ برابر، آبی ۵ برابر و زرد ۵۰ برابر است.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

هرچند این بازی‌ها به نوعی قمار و شرط‌بندی محسوب می‌شود و هر فرد عاقلی می‌داند شرکت در این بازی‌ها و شر‌ط‌بندی‌ در آنها در نهایت با ضرر همراه خواهد بود، اما روند فعلی علاقه‌مندی‌ها در جهان نشان می‌دهد، روی آوردن به بازی‌های شرط‌بندی روز به روز در حال افزایش است. بنابراین انتظار می‌رود با افزایش استفاده از این پلتفرم، نقدینگی توکن آن، یعنی WIN افزایش یابد و در نتیجه ارزش آن بیشتر شود.

چالش‌ها و راهکارها

یکی از چالش‌های مطرح شده در رابطه با این پروژه نبود اطلاعات دقیق و درستی درباره تیم پروژه است که هیچ نام و نشانی از هویت واقعی اعضای تیم این پروژه در دسترس نیست و حتی با وجود چالش مطرح شده هم اعضای تیم آن تاکنون هیچ اقدامی برای ابهام‌زدایی در این باره نکرده‌اند.

یکی دیگر از چالش‌هایی که درباره پروژه وینک و توکن آن مطرح می‌شد، این بود که تا قبل از لیست شدن آن در صرافی بایننس، از آنجایی که توکن این پروژه در هیچ صرافی معتبری لیست نشده بود و معامله نمی‌شد، حجم معاملات روزانه آن بسیار پایین بود و به اصطلاح می‌گفتند به صورت فعال معامله نمی‌شود. اما این مشکل با برگزاری ICO آن در لانچ‌پد بایننس و سپس لیست شدن آن در صرافی بایننس تا حد زیادی حل شد.

یکی دیگر از چالش‌های اساسی که درباره سازوکار و اصول کارکرد این پلتفرم مطرح می‌شود این مسئله است که حجم معاملات روزانه این توکن از زمان راه‌اندازی تاکنون در برخی از روزها به شدت پایین و نزدیک به صفر بوده است. سرمایه‌گذاران علت این مشکل را، پاداش بالایی که نگهداری این توکن به هولدرها می‌دهد عنوان کرده و از آن به عنوان یک مشکل یاد کرده‌اند.

با وجود تمام این چالش‌ها، حمایت پروژه ترون، جاستین سان و پروژه زیر نظر آن، بیت تورنت، و از آن مهمتر صرافی بایننس از این پروژه سبب می‌شود با سختگیری کمتری به چالش‌ها و مشکلات موجود در این پروژه نگاه کنیم.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

تیم پروژه وینک که در برنامه‌هایی که برای نیمه اول سال ۲۰۱۹ وعده آنها را داده بود با موفقیت و بدون تاخیر عمل کرده، برای ادامه راه خود نیز نقشه مشخصی را ارائه کرده است، که با توجه به سابقه آن در برنامه‌های قبلی انتظار می‌رود در آینده هم بتواند به وعده‌های خود به درستی و سر وقت عمل کند.

سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹

 • اجرای فاز دوم تطبیق‌پذیری با بلاک چین‌های مبتنی بر ایاس و اتریوم.
 • راه‌اندازی نسخه رسمی Wink Sports.
 • همکاری با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بیشتر.
 • تست و بهبود سیستم‌های کاربری.
 • راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری.

سه ماهه اول سال ۲۰۲۰

 • ادغام با ارزهای دیجیتال باثبات.
 • همکاری با پورتال‌های مختلف به منظور دسترسی به وبسایت‌های اطلاعاتی کیف‌پول‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps).

سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰

 • مشارکت با شرکت‌های بازی‌سازی قدیمی و بزرگ که در فضای سنتی و خارج از فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.
 • همکاری با باشگاه‌های فوتبال اروپا.
 • راه‌اندازی فروشگاه بازی‌های غیرمتمرکز.
 • جذب کاربر از طریق پلتفرم‌های بیت تورنت و مرورگر اپرا.
 • مشخص کردن برنامه واضح و دقیق، عمل به برنامه‌های قبلی در سر موعد مقرر سبب شده تا بتوان به تحقق برنامه‌های پیش روی این پروژه نیز امیدوار بود. از طرفی با توجه به تاریخچه قمار و پلتفرم‌های شرط‌بندی چه به صورت سنتی و چه وبسایت‌های آنلاین، به نظر می‌رسد، استفاده و استقبال از آنها روز به روز زیادتر شود.

همکاری‌ها و پذیرندگان

تیم پروژه وینک، همکاری نزدیکی با ترون دارد تا از طریق آن بتواند از فرصت‌هایی که پروژه رو به رشد ترون ارائه می‌دهد، استفاده کند.

روابط مستحکمی که ترون با مدیران صنایع مختلف از جمله صرافی‌های معتبر دارند، امکان پذیرش توکن وین (Win) را آسانتر خواهد کرد.

به مرور زمان، ترون به افزودن ابزار و امکانات بیشتر به شبکه وینک، که از اولین و موفق‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی است که بر بستر ترون راه‌اندازی شده، ادامه خواهد داد.

کانال‌های جذب کاربر

با وجود همکاری ترون با شرکت‌های مختلف، این پروژه، امکان وصل شدن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود به بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر را فراهم می‌کند.

خدمات مالی غیرمتمرکز

ادغام خدمات مالی که پروژه‌های مختلف ارائه می‌دهند، از جمله ارزهای دیجیتال باثبات، توکن‌های اوراق بهادار، ارائه وام‌ و..، خدمات پرداختی جدیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

زیرساخت‌های توسعه غیرمتمرکز

ادغام پلتفرم وینک با سیستم مدیریت فایل بیت‌تورنت و شبکه سان (Sun Network)، امکانات توسعه‌ی جدیدی را برای زیرساخت‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

رقبای اصلی

پروژه وینک، اولین پلتفرم ارائه دهنده بازی بود که صرافی بایننس از زمان عرضه اولیه تا خرید و فروش، از آن پشتیبانی کرد. هرچند روابط و جهت‌گیری‌های سودجویانه مدیرعامل بایننس چانگ‌پنگ ژائو در انتخاب پروژه‌ها چه برای بخش عرضه اولیه در لانچ‌پد بایننس به عنوان IEO و چه برای لیست کردن در خود صرافی، همواره تاثیرگذار بوده است، اما حتی اگر جامعه طرفدار ارزهای دیجیتال به این موضوع هم واقف باشند بازهم پشتیبانی صرافی بایننس از این پروژه، به عنوان اولین پلتفرم ارائه دهنده بازی‌های شرط‌بندی یا قمار می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رشد و پیشرفت آن داشته باشد.

اما برای یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه لازم است ابتدا با بررسی تمام پروژه‌های رقیبی که در یک زمینه و برای تحقق یک هدف فعالیت می‌کنند را شناسایی کنیم و در هر دسته بهترین پروژه را انتخاب کنیم.

از بین تمام پلتفرم‌هایی که در بستر سه بلاک چین اتریوم، ایاس و ترون و با هدف ارائه بازی‌های شرط‌بندی ایجاد شده‌اند و به پلتفرم‌های Betting یا شرط‌بندی مشهورند، تاکنون فقط پروژه وینک توانسته توکن انحصاری خود را ایجاد کرده، عرضه اولیه برگزار کرده و توکن آن در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس مورد معامله قرار گیرد. به همین خاطر در حال حاضر نمی‌توان رقیبی برای آن در نظر گرفت.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

با بررسی تاریخچه قیمتی توکن وین (WIN) می‌توانیم با دید بهتری رفتارهای قیمتی آن در آینده را پیش‌بینی کنیم.

۱ آگوست

توکن پروژه وینک که تا قبل از لیست شدن در صرافی بایننس، حجم معاملاتی روزانه پایینی داشت، در اولین روز پس از لیست شدن در این صرافی، ۱۳۸ درصد افزایش قیمت در یک روز را تجربه کرد. این افزایش قیمت ۱۳۸ درصدی یک روزه، بیشترین رشد قیمتی بوده که این ارز تاکنون تجربه کرده است.

علاوه بر شروع معامله توکن وین (WIN) در صرافی بایننس، در این تاریخ، صرافی Kucoin نیز اعلام کرد، این توکن را در صرافی خود لیست خواهد کرد.

۱۲ آگوست

در این تاریخ تیم پروژه وینک در صفحه رسمی توییتر خود اعلام کردند، اولین مرحله از ایردراپ آنها در تاریخ ۲۸ آگوست برگزار خواهد شد. صرافی بایننس، کوکوین و سایر صرافی‌هایی که توکن وین در آنها مورد معامله قرار می‌گرفت نیز اعلام کردند برای برگزاری این ایردراپ آماده‌اند.

علاوه بر صرافی‌ها، کیف‌پول‌های نرم‌افزاری از جمله کیف‌پول اتمیک (Atomic) نیز آمادگی خود را برای انجام این ایردراپ اعلام کردند.

با انتشار این خبر و اعلام آمادگی صرافی‌ها و کیف‌پول‌های مختلف برای انجام اولین ایردراپ پروژه وینک، قیمت توکن آن، وین در مدت یک روز در تاریخ ۱۲ آگوست، ۴۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.

۴ سپتامبر

بایننس اعلام کرد قرار است مسابقه‌ای برگزار شود که در آن به کسی که بیشتر حجم معاملات (چه خرید و چه فروش) با زوج معاملات WIN/TRX یا BTT/TRX را داشته باشد، برنده جایزه خودروی بی‌ام‌و خواهد شد.

زمان برگزاری این مسابقه نیز از ۵ تا ۱۲ سپتامبر، به مدت یک هفته در نظر گرفته شده است.

از آنجایی که سرمایه‌گذاران با شخصیت جاستین سان و برنامه‌های بازاریابی او آشنا هستند، و چنین برنامه‌هایی عموما با پیشنهاد او اجرا می‌شوند، اخبار مربوط به آن نه در زمان انتشار خبر و نه حتی در زمان برگزاری مسابقه نمی‌تواند منجر به افزایش قیمت شود و حتی بیشتر نتیجه منفی داشته و منجر به کاهش قیمت می‌شود.

تیم فنی و اجرایی

این پروژه در وایت پیپر خود ادعا کرده است که تیم آن از افراد متخصصی که سالیان سال تجربه، هم در زمینه تولید بازی‌های کامپیوتری و هم در زمینه بلاک چین دارند، تشکیل شده است، اما چیزی که در واقعیت وجود دارد این است که هیچ اطلاعاتی از افراد تیم آن و توئیتر یا لینکدین آنها که سوابق کاری و تخصصی آنها را نشان دهد در وایت پیپر و یا سایت رسمی پروژه وینک (Wink) در دسترس نیست. بنابراین نمی‌توان ادعای مطرح شده توسط آنها را پذیرفت چون هیچ اطلاعاتی برای اثبات آن ارائه نداده‌اند.

افراد تیم یک پروژه آنقدر مهم هستند که برخی این نبود اطلاعات تیم در پروژه وینک (Wink) را به عنوان یکی از چالش‌های اساسی پروژه مطرح می‌کنند.

اما صرافی بزرگ بایننس، پس از اینکه ICO این پروژه را در پلتفرم لانچ‌پد خود برگزار کردند، اطلاعاتی از آن را نیز در سایت خود قرار داد که اطلاعات جزئی‌ای از افراد تیم نیز جزء این اطلاعات منتشر شده توسط بایننس است.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

بی وانگ (B Wong)

مدیر پروژه، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه در هنگ‌کنگ

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

الکس یی (Alex Ye)

مدیر اجرایی، سابقه مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری بازی‌ها و سرگرمی‌هایی از جمله پوکر و کازینو 

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

اس تانگ (S Tang)

مدیر برنامه‌ریزی، بنیانگذار و موسس تعدادی از بازی‌های موبایلی و بازی‌های مبتنی بر وب

اگرچه تعداد افرادی که بایننس به عنوان اعضای تیم این پروژه معرفی کرده، ۱۵ نفر است، اما از آنجایی که هیچ اطلاعاتی از مشخصات حقیقی و یا حساب‌های توییتر یا لینکدین آنها وجود ندارد، به بررسی همین سه نفر بسنده می‌کنیم.

شبکه‌های اجتماعی وینک

برای داشتن دید بهتری نسبت به فعال بودن تیم وینک و ارتباط آنها با کاربران، سری به شبکه‌های اجتماعی این پروژه می‌زنیم.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توئیتر 

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۸ هزار 

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

تلگرام

تعداد اعضا: ۱۰ هزار 

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ردیت 

تعداد اعضا: ۹۲۰ نفر

اما در این پروژه علاوه بر فعالیت‌هایی که مانند سایر پروژه‌ها در شبکه‌های اجتماعی آنها انجام می‌شود، کارهای زیاد دیگری نیز در زمینه بازاریابی و مارکتینگ پروژه انجام می‌شود که اغلب از ایده‌های جاستین سان، مدیر عامل پروژه ترون نشئت می‌گیرد.

یکی از این کارها، برگزاری مسابقه‌هایی با جوایز جذاب و دعوت از افراد شناخته شده در دنیای ارزهای دیجیتال به آن است. در واقع این پلتفرم برای تشویق و جذب طرفداران ترون و وینک، اقدام به برگزاری مسابقه‌های مختلفی می‌کند.

اخیرا تیم این پروژه مسابقه‌ای تحت عنوان جام خیریه پوکر برگزار کرد که در آن اعضای تیم پروژه‌های بایننس، ترون و لایت کوین حضور داشتند. این جام خیریه در نهایت با حضور چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس، جاستین سان مدیر عامل ترون و چارلی لی مدیر عامل لایت کوین و افراد سرشناس و مدیران بخش‌های دیگری برگزار شد.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

حال در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها بر روی آینده قیمت توکن وینک می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

این پروژه با داشتن حجم سرمایه ۴۵ میلیون دلاری در رده ۸۷ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

اگر بخواهیم پروژه‌های خوب را بر اساس مارکت‌کپ یا ارزش بازار آنها دسته‌بندی کنیم، هرچه مارکت‌کپ پروژه کمتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری در آن بیشتر شده، اما در عوض افزایش قیمت در آن می‌تواند راحت‌تر، یعنی با اضافه شدن سرمایه کمتری صورت گیرد.

مثلا فرض کنید قیمت توکن این پروژه قرار باشد ۲ برابر شود، برای دو برابر شدن قیمت، باید کل سرمایه‌ی موجود در پروژه دو برابر شود، یعنی برای دو برابر شدن قیمت توکن وین (WIN)، لازم است سرمایه‌ای برابر با ۴۵ میلیون دلار به این پروژه تزریق شود. اما اگر مثلا قیمت بیت کوین بخواهد دو برابر شود، با توجه به مارکت‌کپ آن در زمان نگارش این مقاله که برابر با ۱۸۵ میلیارد دلار است، باید یک سرمایه ۱۸۵ میلیارد دلاری به آن تزریق شود، که رقم بسیار بالایی است.

بنابراین هرچند ریسک سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی با مارکت‌کپ پایین زیاد است، اما اگر با بررسی عوامل موثر در تحلیل بنیادی پروژه به این نتیجه برسیم که پروژه‌ای پتانسیل رشد در آینده را دارد، می‌توان با در نظر گرفتن حد ریسک مناسب، به آنها ورود کرد.

حجم معاملات

با وجود اینکه این پروژه، یک پروژه بسیار جدید است که از جولای ۲۰۱۹ با نام وینک کار خود را آغاز کرده، انتظار نمی‌رود حجم معاملات روزانه آن بالا باشد. اما همین پایین بودن حجم معاملات روزانه یکی از عواملی است که ریسک سرمایه‌گذاری را بالا برده و هنگامی که قصد خرید یا فروش توکن WIN را دارید، بخاطر پایین بودن حجم معاملات روزانه، یعنی همان پایین بودن نقدینگی توکن ممکن است با مشکل مواجه شوید.

علاوه بر این، توکن پلتفرم وینک، از بین صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال فقط در بایننس لیست شده و مورد معامله قرار می‌گیرد و در سایر صرافی‌های معتبر نیست که این امر سبب می‌شود، بخشی از سرمایه در گردش این پروژه که در صرافی‌های نامعتبر قرار دارد، درمعرض خطراتی همچون هک صرافی، دستکاری و … قرار گیرد.

همانطور که در شکل زیر مشخص است، در حدود ۶۵% از کل سرمایه موجود در پروژه وینک در صرافی بایننس خرید و فروش می‌شود و مابقی آن در صرافی‌هایی معامله می‌شود که زیاد معتبر و شناخته شده نیستند و حجم معاملات آنها پایین است، در نتیجه امکان هک و دستکاری توسط این صرافی‌ها وجود دارد. همانطور که در تاریخچه حجم معاملات روزانه این ارز در تصویر زیر مشخص است در یک روز حجم معاملات به صورت ناگهانی ۴ برابر شده، اما این افزایش حجم منجر به افزایش مارکت‌کپ و در نتیجه قیمت نشده که این موضوع می‌تواند نشان دهد حجم معاملات در آن روز دستکاری شده بوده است.

تحلیل فاندامنتال وینک ؛بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه وینک

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه وینک را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد. به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست.

اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود. اما در شبکه‌هایی که شفافیت کافی وجود ندارد نمی‌توان به تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین آنها دست یافت و در نتیجه محاسبه ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند.

پارامتر NVT از تقسیم کل حجم سرمایه موجود در پروژه بر تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آن پروژه بدست می‌آید و مشابه پارامتر PE که در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. اما از آنجایی که ارزش تراکنش‌های انجام شده در هر روز در شبکه وینک (بلاک چین ترون) قابل دستیابی نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را برای این پروژه محاسبه کرد.

میزان به صرفه بودن استخراج

از آنجایی که پلتفرم وینک بر بستر بلاک چین ترون ایجاد شده است و الگوریتم اجماع استفاده شده در ترون نیز مبتنی بر اثبات انجام کار (PoW) نیست، بنابراین استخراج و به صرفه بودن آن اصلا برای ترون و همه پروژه‌هایی که بر بستر آن راه‌اندازی می‌شوند، بی معنی خواهد بود و بررسی نمی‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است.

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است. با وجود اینکه این پروژه بسیار جدید و نوپا محسوب می‌شود و عرضه اولیه و آغاز به کار آن تقریبا در اواخر زمستان ارزهای دیجیتال، که با رکود این بازار روبرو بودیم، اتفاق افتاد، نمی‌توان انتظار ROI بالایی برای آن داشت.

با در نظر گرفتن قیمت اولیه ثبت شده از آن در سایت کوین‌مارکت‌کپ که مربوط به ۲ آگوست می‌شود، نرخ بازگشت سرمایه برای این پروژه در زمان نگارش این مقاله، برابر با %۴۵- است. این نرخ بازگشت سرمایه به این معناست که اگر در تاریخ ۲ آگوست اقدام به سرمایه گذاری بر روی این ارز می‌کردیم، سرمایه‌مان الان ۴۵ درصد در ضرر بود، اما اگر در اولین روز لیست شدن این توکن در صرافی بایننس اقدام به خرید آن می‌کردیم و همان روز نیز می‌فروختیم، نرخ بازگشت سرمایه‌مان ۱۳۵ درصد می‌شد.

همچنین با توجه به عوامل گفته شده انتظار می‌رود با شکوفایی بیشتر آلت کوین‌ها، این پروژه نیز با استقبال بیشتری روبرو شود و سرمایه‌گذاران آن را با سودهای خوبی شگفت‌زده کند.

جمع بندی

پروژه وینک اولین اپلیکیشن غیرمتمرکز ایجاد شده در بلاک چین ترون است که هدف آن ارائه بازی‌های پرطرفداری مانند پوکر، کازینو و .. به صورت غیرمتمرکز بوده و توکن انحصاری خود را دارد.

تعداد کاربران فعال و همچنین حجم تراکنش‌های روزانه در پلتفرم وینک، در بین همه برنامه‌های غیرمتمرکز ترون، در رتبه اول قرار دارد.

با وجود اینکه علاقه و گرایش مردم به بازی‌های شرط‌بندی و قمار در سراسر جهان در حال افزایش است و تاکنون نیز استقبال زیادی از بازی‌های این پلتفرم صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود استقبال و استفاده از این پلتفرم روز به روز بیشتر شود. علاوه بر این، حمایت پروژه ترون و بویژه جاستین سان و همچنین حمایت صرافی بایننس از این پروژه، پتانسیل این پروژه برای شکوفا شدن در آینده را بیشتر کرده و سرمایه‌گذاران را به رشد آن امیدوارتر می‌کند.

اطلاعات کلی وینک
قیمت WINkLink$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#380
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 5 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 5 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1WIN = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

40 دیدگاه
مرتضی پناهی پور
مرتضی پناهی پور
2 سال قبل

سلام.......شنیدم ارز win قراره تا چند ماهه دیگه بترکونه نظر شما چیه؟؟

احسان
احسان
2 سال قبل

سلام این ارزهمش درجامیزنه یاریزش داره خیلی عقب هستش ازبقیه امکان پامپ داره یاسرکاریم ممنون جواب بدید

ماه
ماه
3 سال قبل

سلام لطفا یکی بگه آیا واقعا این وینک به درد خریدن وهولد کردن میخوره؟

مبین
مبین
3 سال قبل

با سلام چجوری میشه بازیشو نصب کرد من گشتم پیدا نکردم

عابدین رمضانی
عابدین رمضانی
3 سال قبل

سلام من ایران هستم چگونه می‌توانم با صرافی های خارجی کارکنم مثلا خرید

عابدین رمضانی
عابدین رمضانی
3 سال قبل

باسلام لطفا درباره قیمت ارز وینک درآیند اطلاع رسانی کنید باتشکررمضانی

هژ ار
هژ ار
3 سال قبل

سلام دوستان تا وینک ارزانه برید بخرید قراره خیلی قیمتش بره بالا پولتان چند برابر میشه...

مرتضی
مرتضی
3 سال قبل

سلام. دوستان کسی تحلیل درستی از تروی داره؟ لطفا

pedram akb
pedram akb
3 سال قبل
پاسخ  مرتضی

نه

حسین زمانی
حسین زمانی
3 سال قبل

عرض سلام و خسته نباشید
لطفاً تاریخ درج مطالب (مثل تحلیل فاندامنتال ارزها) رو قید بفرمایید
سپاس از زحمات شما

Bahman vahedi
Bahman vahedi
3 سال قبل

سلام دوستان من در ترکیه هستم تراست رو نصب کردم ولی گزینه خرید وینک رو نداره باینس در منوش وینک رو نداره لطفا طریقه خرید رو اگه امکان داره آموزش بدید شاید خیلی‌ها باشن برای همه بعد از سلامتی ثروت ملیادی آرزو میکنم امین

پسر بد
پسر بد
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

زمانی ک داخل تراست والت میری منوی تمام ارزها در قسمت بالا گذینه سرچ رو بزن ی ذربین بعد ب انگلیسی بنویس winkخودش میاره بالا بعد در قسمت سمت چپ سیوش کن سر منو اصلیت

پیمان محمودی
پیمان محمودی
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

بایننس داره بابا...win

پورآذر
پورآذر
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

تراست ولت فقط کیف پوله ، باید از صرافی ها بخری انتقال بدی به کیف پولت

آکو
آکو
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

Pay 98 رو نسب کن داره

امیر روحی
امیر روحی
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

سلام دوست عزیز اول یه ارز دیگه بگیر بعد اینکه ارز موجود تو صرافی رو خریدی بعدش اون ارز خریداری شده رو با وینک عوض کن.

علی مشیری
علی مشیری
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

توقسمت سرچ بزن وینک میاد بعد تیکشوبزن یا ولت اتمیک نصب کن

رضا
رضا
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

سلام دوست عزیز تو تراست گزینه ریسیو‌ را بزنید بعد winusdt را تو جستوجو بزنید اضافه میشه به لیستتون از خود کیف پول نخرید به صرفه نیست از صرافی بایننس میتونید خریداری کنید و انتقال بدید روی تراست ولت

یونس
یونس
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

تو تراست سرچ کنی wink میاره

جهانبخشی
جهانبخشی
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

از ترون لینک بگیر

حشمتی
حشمتی
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

سلام دوستان (وین)رو اگه بخواین از صرافی های ایرانی بخرین باید از آبانتتر بخرید
و اگر قصد خرید از صرافی خارجی دارید از (کویینکس)خرید کنید چون ایران رو تحریم نداره
درضمن دوستان سعی کنید برای انتقال از بستر TRC20
استفاده کنید چون هزینه انتقالاتش خیلی کمه

علی
علی
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

ترون بخر داخل ترون لینک تبدیل به وینک کن

اله یار ارجمند
اله یار ارجمند
3 سال قبل
پاسخ  علی

سلام از یکی دوستان که در اروپا زندگی میکند شنیدم و تاکید کرد که حتما وینک win خریداری کن که تا دوماه آینده قطعا به قیمت هزار تومان خواهد رسید

مهدی تقی زاده
مهدی تقی زاده
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

سلام با کیف پول تراست نمیشه خرید برای خریدش باید از صرافی های معتبر بخری چرا وینک تو صرافی بایننس هست و اینکه صصرافی bithumb.pro هم هست

بهنام
بهنام
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

Tronlink

شیوا
شیوا
3 سال قبل
پاسخ  Bahman vahedi

صرافی‌بایننس ارز win باجفت ارز usdt داره. میتونید خرید کنید