بررسی یک سناریو: بیت کوین کلاهبرداری باشد و ارزش تمام ارزهای دیجیتال صفر شود !

بررسی یک سناریو: بیت کوین کلاهبرداری باشد و ارزش تمام ارزهای دیجیتال صفر شود !

در طی سال‌های متمادی، بسیار از مدیران بانکی به بیت کوین بی‌اعتنا بوده و انتقادات زیادی را دربارهٔ ارزهای دیجیتال مطرح کرده‌اند.

نوریل روبینی، اقتصاددان آمریکائی و کارشناس مالی برجسته‌ای که بحران مالی سال ۲۰۰۸ را پیش‌بینی کرده بود، با اطمینان بر اینکه سناتورهای ایالات‌متحده، هشدار وی را نادیده نخواهند گرفت، دیدگاه جنجالی خود را در مورد ارزهای دیجیتال، این‌گونه بیان کرد:

بلاک چین، در خصوص دموکراسی و تمرکززدایی نیست. در مورد حرص و طمع است!

شکی نیست که صدها طرح کلاه‌برداری، از طریق ICO ها صورت گرفته و تقلب‌های فراوانی در دنیای ارزهای دیجیتال رخ‌داده است. حتی جیمی سانگ، معتقد است که ایاس (EOS)، کلاه‌برداری بوده و اتریوم یک طرح کاملاً ناشیانه است. بحث در مورد ارزهای دیجیتال در بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ از داغ‌ترین مناظره‌ها، در دنیای تکنولوژی بوده است.

اگر بیت کوین واقعاً کلاه‌برداری باشد، چه؟

بررسی یک سناریو: بیت کوین کلاهبرداری باشد و ارزش تمام ارزهای دیجیتال صفر شود !

بنابر گزارش‌ها، روبینی در طی جلسهٔ رسیدگی به امور بانکی و مسکن، در مجلس سنا گفت:

ارزهای دیجیتال مادر همه حباب‌ها و کلاه‌برداری‌های تاریخ است!

وی که فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد و مدرس دانشکده مالی و تجاری دانشگاه نیویورک می‌باشد، همیشه از منتقدین صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین بوده است. البته وجود منتقدین اقتصادی و بانکی، به‌عنوان سوختی برای جلو راندن کشتی ایمان به دارایی‌های دیجیتال و به کارگیری بلاک چین است.

با این حال ممکن است نظریه روبینی صحت داشته و بسیاری از ارزهای دیجیتال، ارزشی نزدیک به صفر داشته باشند. ایاس نیز یک شت‌کوین باشد و این خارج از قلمرو احتمال نیست. اغراق نیست اگر بگویم قیمت بیت کوین دستکاری‌شده و پرنوسان (فرار) است که ظاهرا گردندگانی همچون CNBC می‌توانند بر جهت آن تاثیرگذار باشند.

در سال ۲۰۱۸ آموختیم که سرنوشت ارزهای باثبات این است که به هنگام سقوط و تورم سنگین مالی، اقتصاد را از فروپاشی نجات دهند. می‌توانید فعلاً سخنان روبینی را نادیده بگیرید که به کنگره گفت:

وقتی حباب تشکیل شود، به خوبی می‌توانم تشخیصش دهم. و برای من، فضای ارزهای دیجیتال، پدر و مادر همه حباب‌های اقتصادی است که البته در مرز ترکیدن قرار دارد.

بنابراین اگر اخیراً بیت کوین خریداری کرده‌اید، برای مثال در مدت‌زمانی که در اوج قیمت خود بود، به‌احتمال زیاد اکنون ۷۰ درصد سرمایه خود را از دست داده‌اید. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، نوعی قمار است که شبیه به یک بازی با ریسک بالا، و پاداش فراوان می‌باشد که بیشتر، مردان جوان مستعد آن هستند.

بررسی یک سناریو: بیت کوین کلاهبرداری باشد و ارزش تمام ارزهای دیجیتال صفر شود !

به نقل از کسی که خودش را کارشناس بازارهای مالی بین‌المللی و حباب‌های پولی و اعتباری، و سقوط آن‌ها می‌نامید، اولین نشانه وقتی پدیدار شد که بیت کوین در اواخر سال گذشته، به مرز ۲۰ هزار دلار رسید. با این حال، به نظر می‌رسد که باور مردم به ارزهای دیجیتال، قوی‌تر از باورهای سیاسی و مذهبی آنهاست و هنوز هم برایشان نقش ابرقهرمان را بازی می‌کند. اگر این طمع نیست، پس چیست؟

بیشتر بخوانید: بررسی بزرگترین حباب‌های اقتصادی تاریخ/ جایگاه بیت کوین کجاست؟

شبکه CNBC همواره از کسانی در برنامه‌های خود استفاده می‌کند که به ارزهای دیجیتال بدبین هستند. این کار، تبلیغات کذب و هدف‌دار را شعله‌ور خواهد ساخت و ثمرهٔ آن، دقیقاً همان محیطی است که به دست‌کاری قیمت‌ها برای کسب سود خواهد انجامید. این جریان، ارتباطی به خوب و بد بودن خبرگزاری ندارد ولی قطعاً طعمهٔ کلیکی است. با همه ابزار موجود در امریکا، اینترنت وسیله‌ای برای تبلیغات کذب است. گرچه با ETF بیت کوین، آیندهٔ اتریوم، راه‌اندازی Bakkt و بسیاری از عوامل دیگر، می‌توانیم شاهد جهش دیگری در ارزش بیت کوین باشیم. چه مخالف باشید، چه موافق، این جریان وجود داشته و به‌تدریج باعث قانونی شدن دارایی‌های دیجیتال خواهد شد که شاهد تعدادی از آنها در سطوح کلان خواهیم بود.

بررسی یک سناریو: بیت کوین کلاهبرداری باشد و ارزش تمام ارزهای دیجیتال صفر شود !

آیا واقعاً جهان به بلاک چین های عمومی، حریم خصوصی، ارزهای با ثبات و شت‌کوین‌ها نیاز دارد؟ احتمالاً نه! بدون همه این چیزها مشکلی نخواهیم داشت. آیا بلاک چین صنعتی است که با اغراق زیادی از آن بحث شده که اکثر مردم چیزی از آن نمی‌فهمند؟ بدون شک بله!

CNBC به نقل از روبینی گفت:

به‌خصوص افرادی که دانش اقتصادی ندارند و اشخاصی که حتی نمی‌توانند تفاوت میان سهام و اوراق قرضه را تشخیص دهند، وارد شور و هیجانی دیوانه‌وار برای خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شوند. اگر دانش اقتصادی ما کافی بود، آیا سرمایه‌گذاری در وال‌استریت را که ابزاری برای غنی‌تر کردن ثروتمندان است را بجای آن انتخاب می‌کردیم؟ آیا بسیاری از ما حتی توان مالی این کار را داریم؟ ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری بیچارگان است که در آن بیت کوین به یک بُت تبدیل شده است! و این حرص و طمع، واقعاً نمادی از بدبختی ماست!

در نقل قول‌های مطرح‌شده، لزوماً حق با نوریل روبینی نیست. حتی اگر تمرکززدایی واقعی در طول زندگی ما محقق نشود، بلاک چین همانند هوش مصنوعی، می‌تواند اقتصاد جهانی را تقویت نموده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال، هنوز برای تمرکززدایی آماده نیستند، جهانیان می‌توانند آنها را به تمسخر بگیرند. پس چه چیزی باقی خواهد ماند؟ احتمالاً کلاه‌برداری‌ها و طرح‌های پانزی!

منبع: Medium
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
سام
سام
5 سال قبل

نوریل روبینی یک یهودی با پدر و مادر ایرانی هست و تنها اقتصاددان در دنیاست که رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ آمریکا و همچنین ۱۹۹۷ آسیا رو دقیقاً پیش‌بینی کرد!.... برای همین بهش لقب dr doom (دکتر بد شگون) رو دادن!

يك ازادي خواه
يك ازادي خواه
5 سال قبل
پاسخ  سام

ايراني نيست. توي ويكي پدياش بريد بخونيد. نوشته اصالتا اهل تركيه هست

م. فراهانی
م. فراهانی
5 سال قبل

فکر کنم منظور از اوراق عرضه تو متن اوراق قرضه باشه درسته؟

نیما جعفری
نیما جعفری
5 سال قبل

دوست عزیزم خیلی ممنون بابت اینکه مقاله رو مطالعه فرمودید.
اگر مقالۀ اصلی رو چک بفرمایید، نوشته شده bonds .
bonds  به معنای اوراق قرضه هست.
اوراق قرضه به اوراقی گفته میشه که طی اون صادر کننده، متعهد میشه مبلغی رو به دریافت کنندۀ این اوراق پرداخت کنه.
سپاس

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل

سلام
بله ممنون از توجهتون
اصلاح شد

ه ع
ه ع
5 سال قبل

جو منفی رو خود نهنگها و بزرگان کریپتو بپا کردن تا با جو منفی ارزها رو در قیمت پایین خریداری کنند و میلیاردها دلار بجیب بزنن از طرفی الگوهای اقتصادی و افراد ثروتمند و شاخص جهان بیتکوین و سایر ارزها را میکوبند چون الگوهای زحمت کشیده و موفقیت کاری جهان نظیر وارن بافت و بیلگیتس و بقیه به چالش کشیده شدن یک سرمایه گذار قوی و با نفوذ و یک تریدر موفق می تواند براحتی یک شبه ره صد ساله رفته و ثروتی بیشتر از آنها بدست بیاورد بدون زحمت و پشتکار آنها تنها با چند ربات برنامه نویسی رانت اطلاعاتی و بازی دادن بازار بدون شک بلاک چین به بلوغ میرسه و آینده را رقم خواهد زد بیتکوین زیاد دوام نخواهد آورد به خاطر سرعت کم و انرژی زیاد برای استخراج و سایر ارزها جایش را میگیرند ولی امکان ندارد نه بیتکوین و نه بقیه ارزها صفر شوند

رضا
رضا
5 سال قبل

به زودی بیتکوین 10 ساله خواهد شد و طرفدارهاش میلیون ها برابر شدند, شرکت ها و صرافی های بزرگی در این زمینه سرمایه گذاری کردند, همین امروز یه فارم تو ارمنستان با بودجه 50 میلیون دلار تاسیس شد, شرکت بیت مین ارزشش حدود 2 میلیارد دلاره(تقریبا اندازه پی پال), جالبه این شرکت ها فقط و فقط با همایت های مردم عادی رشد کردند نه دولت ها, به قول یه تحلیلگر: طلا پول خداست, دلار پول دولت هاس و ارزهای دیجیتال پول مردم

سمندر
سمندر
5 سال قبل
پاسخ  رضا

بیت کوین و سایر از این چیزی که هستند فراتر نخواهند رفت چون سر منشاء فساد و کلاهبرداری هستند و چه دزدی های کلانی که با انها صورت نگرفت . این که سازمانهای خصوصی امدند و ثرمایه گذاری کردند یا مثلا" با بیت کوین در قورقوزآباد نوشابه میفروشند ملاک نیست . هروقت دیدید ماکروسافت ، سیسکو ، اینتل و اینگونه شرکتهای عظیم با بیت کوین کالا به صورت عمومی فروختند انوقت . تنها راه پیشرفت یک پول بین المللی استفاده اینگونه شرکتها از ان پول است . دلار برای همین دلار شد .

آرش
آرش
5 سال قبل

تا وقتی که سیاسیون و کارتل های مواد مخدر، به ارز دیجیتال نیاز دارند، قطعن هر روز شکوفا تر خواهد شد.

هادی زارعی
هادی زارعی
5 سال قبل

در طول زندگی ام افراد بسیاری رو دیدم که در حوزه تحصیلی و کاری خودشان متخصص بوده اند و واقعا متخصصان توانمندی هم بوده اند. چیزی که تقریبا در تمامی کسانی که خیلی تخصصی یک رشته تحصیلی و کاری رو دنبال میکنند دیده میشود، خطر کانالیزه شده تفکر و تعصب رشته ایست. کسی که سالها در سیستم مالی و اقتصادی مبتنی بر ارزهای فیات (ارزهای دولتی فعلی) تحصیل و تحقیق کرده به احتمال بسیار زیاد تفکرش در راستای تخصصش کانالیزه شده و ناخودآگاه نمیتواند سیستم دیگری را در کنار و یا به جای سیستم آشنا و شرطی شده خودش بپذیرد... این خطریست که همه متخصصان در هر زمینه ای باید با آن آشنا باشند و دیدگاهشان را باز بگذارند.

سینا
سینا
5 سال قبل

ارز دیجیتال هم مثل اینترنت حتما به بلوغ میرسه و زمان میبره و حتما سرعتش تصاعدی بالا نیره