سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین سوئیس از آزمایش سربلند بیرون آمد

سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین سوئیس از آزمایش سربلند بیرون آمد

بنابر گزارش آژانس خبری سوئیس؛ هم اکنون پروژه سیستم انتخاباتی مبتنی بر بلاک چین برای انتخابات شهرداری زوگ با موفقیت به اتمام رسیده است.

مسئولین شهر زوگ در نوامبر ۲۰۱۷ از برنامه خود برای راه‌اندازی یک سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین خبر دادند که در آن شهروندان می‌توانند با استفاده از شناسه‌ی دیجیتالی خود و تلفن‌‌های همراهشان در رأی‌گیری شرکت کنند. گفتنی است که شهر زوگ به دلیل پیشرفت‌های حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به «دره کریپو/ Crypto Valley» نیز مشهور است.

دیتِر مولر، رییس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زوگ در مصاحبه خود با خبرگزاری سوییس گفته است:

اجرای آزمایشی این سیستم موفقیت آمیز بوده است. جزئیات فنی بیشتر طی جهت اطمینان از صحت و امنیت نتایج، حفظ حریم خصوصی و محرمانگی این رأی‌گیری، طی چند ماه آتی بررسی خواهند شد.

این طرح آزمایشی در مقیاس کوچکی انجام شده است. تنها ۷۲ نفر از ۲۴۰ شهروند زوگ از ۲۵ ژوئن الی یکم ژوئیه، به صورت آنلاین در این انتخابات آزمایشی و غیر رسمی شرکت کرده اند. البته به گفته مولر این آمار تقریبی است و تعداد شرکت کننده ها ممکن است بالاتر از این بوده باشد.

سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین سوئیس از آزمایش سربلند بیرون آمد

در یک پرسش نامه از شرکت کنندگانی که با استفاده از این سیستم رأی خود را ثبت کرده‌اند، خواسته شده بود در خصوص مسائل جزئی شهرداری نیز نظر خود را بیان کنند.

همچنین نظر آن‌ها مبنی بر اینکه آیا با استفاده از یک سیستم EID مبتنی بر بلاک چین برای اخذ آراء رفراندوم در آینده موافق هستند یا خیر. به نقل از اخبار؛ سه نفر در پاسخ نوشته بودند که رأی‌ دادن به صورت دیجیتال کار آسانی نیست. ۲۲ نفر نیز پاسخ داده بودند که مایلند برای «ارائه اظهارنامه مالیاتی» یا «شرکت در نظرسنجی ها» از بلاک چین استفاده کنند، ۱۹ نفر پاسخ داده بودند که هزینه های پارکینگ را با شناسه دیجیتالی خود پرداخت خواهند کرد و سه نفر گفته‌اند که از آن برای قرض گرفتن کتاب از کتابخانه استفاده می‌کنند.

کشور سوئیس به خاطر بهرمندی از قوانین مالیاتی مطلوب و عدم سخت‌گیری در ارزهای دیجیتال و ICOها به نام  کشورکریپو یا «Crypto Nation» معروف شده است. در پایان ماه ژوئن، مدیر امور مالی زوگ از انجمن بانکداران سوییس درخواست کرد که در راستای افتتاح حساب های بانکی برای کمک به شرکت های مرتبط با فناوری بلاک چین، کارگروهی را تشکیل بدهند.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه