بلاک چین می‌تواند اجرای مفاد پیمان‌ منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‌ای را تسهیل کند

بلاک چین می‌تواند اجرای مفاد پیمان‌ منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‌ای را تسهیل کند

کشورهایی که درصدد توقف روند گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستند، چاره‌ای ندارند جز آنکه به بلاک چین روی بیاورند تا بتوانند فرایند اعتمادسازی میان خود را تقویت کنند.

به گزارش کوین دسک، بر مبنای گزارش جدیدی که به‌تازگی از سوی مرکز مطالعات و تحقیقات امنیتی (CSSS) دانشگاه کینگز کالج لندن منتشر شده است، بهره‌گیری از بلاک چین به کشورهای عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای کمک می‌کند تا با اعتمادسازی بیشتر بتوانند فرایند توقف و از رده خارج کردن سلاح‌های هسته‌ای را ایمن‌تر و مطمئن‌تر پیش ببرند.

هدف از این گزارش که تحت عنوان «ماشین اعتماد: نقش بلاک چین در خلع سلاح هسته‌ای و کنترل تسلیحات» منتشر شده، ارائه راهکار و چشم‌اندازی غیرفنی به سیاست‌گذاران است تا بدانند که چگونه می‌توانند از فناوری بلاک چین برای تأیید پایبندی اعضا به مفاد پیمان‌ خلع سلاح هسته‌ای استفاده کنند.

نویسندگان این گزارش از تغییرناپذیری و ثبت رمزنگاری‌شده مفادی که به آن متعهد شده‌اند، به‌عنوان مزیت‌های ویژه بلاک چین نام برده‌اند که حتی به طرف‌های شخص ثالث اجازه ‌می‌دهد بدون نیاز به رؤیت داده‌های حقیقی، پایبندی کشورها را به پیمان‌ خلع سلاح راستی‌آزمایی کنند.

از دیگر مزیت‌های ویژه فناوری بلاک چین می‌توان به تولید اسناد رمزنگاری‌شده برای اعلانات ملی اشاره کرد که اجازه می‌دهد داده‌های حساس به‌صورت مرحله‌ای و گام‌به‌گام منتشر شود.

پژوهشگران مؤلف این گزارش همچنین مدعی‌اند که بلاک چین می‌تواند بستر امنی را برای ذخیره‌سازی داده‌های سنسورهای مکانی و پایش‌گرهای محیطی فراهم کند. به این ترتیب، می‌توان با پایش بلادرنگ سایت‌های هسته‌ای، به‌طور خودکار، دیگر هم‌پیمانان را از تخلفات احتمالی یکی از طرفین آگاه کرد.

دکتر برفورد (Burford)، سرپرست تیم این پروژه تحقیقاتی می‌گوید که علاوه‌بر بی‌میلی دولت‌‌ها به افشای اطلاعات حساس هسته‌ای خود، آنها فاقد اعتماد کافی به یکدیگر برای همکاری در مورد چنین مسائلی هستند.

در خاتمه این گزارش، خاطرنشان شده است که بلاک چین می‌تواند با قابلیت‌های ویژه خود از جمله داده‌های رمزنگاری‌شده و ضد جعل بودن، ابرازی برای اعتمادسازی میان اعضای پیمان‌ منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‌ای باشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
علی
علی
۳ سال قبل

در این صورت باید از اوراکل ها استفاده بشه تا داده های منابع خارج از بلاک چین بررسیو تایید بشه وگرنه وقتی طرفی از مفاد تعهد شده تخطی کنه خود بلاک چین به خودی خود نمیتونه بفهمه این اتفاق افتاده چون ممکنه طرفین تعهداتی خارج از بلاکچین رو داشته باشن
درست میگم؟