جمهوری سیرالئون: برای اولین بار از بلاک‌ چین در انتخابات استفاده شد!

جمهوری سیرالئون: برای اولین بار از بلاک‌ چین در انتخابات استفاده شد!

چهارشنبه گذشته، انتخابات ریاست جمهوری سیرالئون با استفاده از فناوری بلاک چین برگزار شد. این اتفاق حرکت مهمی در تاریخ این فناوری به حساب می‌آید.

جمهوری سیرالئون (Sierra Leone) کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن فری‌تاون نام دارد. جمعیت سیرالئون ۶ میلیون نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است. واحد پول این کشور «لئون» است.

به نقل از «CoinDesk»؛ ‏اخیرا انتخابات ریاست جمهوری سیرالئون با کمک بلاک‌ چین انجام شده است.

شایان ذکر است که استارت آپ سوئیسی Agora در برگزاری و شمارش آرای این انتخابات، نقش مهمی ايفا كرده است.

مادامی که مردم این کشور پای صندوق های رای صف کشیده بودند، اتفاق مهمی در تاریخ این فناوری رقم می‌خورد.

جهت نظارت بی درنگ (real-time) بر نتایج شمارش آراء، و با تایید کمیته ملی انتخابات سیرالئون از یک بلاک چین خصوصی و انحصاری استفاده شد. در آخر این داده ها برای بررسی و نظارت بر روند دموکراتیک انتخابات مذکور، به افراد معتمد و مسئول ارائه شدند.

شاید انتخابات مبتنی بر بلاک چین شروع هدفی بزرگ تر برای استارت‌آپ مذکور باشد؛

یعنی گامی برای راه‌اندازی یک نسخه‌ی غیر متمرکزتر از فناوری آگورا.

در حال حاضر آگورا افتخار می کند که کشورهای مختلف مشتاق استفاده از آن در انتخابات آتی هستند.

جرون لوکاسی‌ویچ، مدیر ارشد جدید این استارت آپ، در یک مصاحبه گفته است:

اصولا کسی انتظار نداشت که اولین بار کشور سیرالئون فناوری های نوین را در خدمت رای‌گیری به کار بگیرد. حواشی زیادی پیرامون تقلب در انتخابات این کشور وجود داشت. با این کار، از حواشی موجود کاسته شد.

 یک راه طولانی در پیش است…

جمهوری سیرالئون: برای اولین بار از بلاک‌ چین در انتخابات استفاده شد!

شاید رای گیری سیرالئون تمام شده باشد، اما مرحله ی امتحان و آزمایش بلاک چین تازه شروع شده است!

لوکاسی‌ویچ در مورد نحوه ی کار آگورا توضیح داده است:

رای ها به صورت دستی وارد بلاک چین می‌شوند. آگورا به شمارش آراء کمک می‌کند. افراد رای خود را روی کاغذ مینویسند، و بعد به یک تیم (متشکل از افراد بی‌طرف) که مسئول ثبت آراء دریافت شده روی بلاک چین هستند، ارائه می‌شوند.

با این حال، فناوری بلاک چین برای اولین بار در مساله سرنوشت ساز انتخابات حضور یافته و علاوه بر آن، از مجموعه خدمات مبتنی بر بلاک چین آگورا یا فناوری «اسکیپ‌چین» استفاده شده است. این فناوری به گونه ای تنظیم شده که با هر (Node) یا گره ای که تنها به یک بخش از بلاک چین دسترسی دارد، به اجماع برسد.

ابتدایی ترین خدماتی که در این مجموعه ارائه شده، شامل «گره های write-permissioned» با سطح دسترسی نوشتن است که توسط آگورا، ناظران شخص سوم، صلیب سرخ، مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، و دانشگاه فرایبورگ اجرا می‌شوند. گره های «ReadOnly» یا (فقط خواندنی) که به همه اجازه مشاهده اطلاعات را میدهند نیز جزو این خدمات هستند.

گفته می‌شود که در شمارش آراء احتمال خطا و تقلب هست. از این رو لئوناردو گامار، مدير عامل آگورا در محل اخذ رای حضور داشت تا هنگام ثبت آراء به مدیریت این پروسه کمک کند. او گفته است که در آینده، داده های لازم روی بلاک چین بیت کوین ثبت خواهند شد تا فرایند مورد نظر غیر متمرکزتر باشد.

گامار از برنامه‌های فعلی شرکت آگورا گفته است، طبق گفته او آگورا در حال گفتگو با چندین کشور دیگر در آفریقا و اروپا است. همچنین، قصد دارد با اجرای یک طرح تجاری خاص، خدمات خود را با ۷۰ درصد تخفیف به مشتریان ارائه دهد. او می‌گوید:

کمک به شهروندان سیرالئون باورنکردنی بود، کمک به آنها در اجرای حقوق دموکراتیک و کمک به تحقق یک دموکراسی شفاف در فضای این کشور…

به نظر من این انتخابات شروعی بود برای یک جنبش رای گیری مبتنی بر بلاک چین!

امروزه فناوری در خدمت رای گیری است. لوکاسی‌ویچ در این باره می‌گوید:

ما این امکان را فراهم خواهیم کرد که خود رای دهندگان بتوانند فرایند انتخابات و رای گیری را بررسی کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
پارسا
پارسا
6 سال قبل

خبر هاى ثريا نيل درار خيلى طولانيه،خلاصه و مفيد باشه بهتره...