خالق اتریوم: بلاک چین‌ها انحصار ایجاد نمی‌کنند، بلکه آن را از بین می‌برند

خالق اتریوم: بلاک چین‌ها انحصار ایجاد نمی‌کنند، بلکه آن را از بین می‌برند

خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، خواستار پذیرش بیشتر پروتکل‌های بلاک‌ چین از سوی قانون‌گذاران شد و اظهار داشت که بلاک چین‌ها در حقیقت به نهادهای آنتی تراست (ضد انحصار) کمک می‌کنند تا با رفتارهای ضد رقابتی و انحصارطلبانه مبارزه کنند.  

طبق گزارش کوین دسک، خالق اتریوم، به همراه تیبالت شرپل (Thibault Schrepel)، استاد دانشگاه هاروارد و محقق دانشگاهی فعال در حوزه قوانین ضد انحصار، در مقاله اخیر خود توضیح می‌دهند که بلاک چین و سازمان‌های آنتی تراست هر دو «هدفی مشترک» را دنبال می‌کنند: رفع تمرکز آشکار قدرت‌های اقتصادی و یا همان تمرکززدایی.

طبق استدلال بوترین و شرپل در مقاله‌ای با عنوان «کد بلاک چین به عنوان یک آنتی تراست» (Blockchain Code as Antitrust)، سازمان‌های آنتی تراست با جریمه رفتارهای ضد رقابتی از تمرکز قدرت به شکلی که آسیب‌زا باشد جلوگیری می‌کنند. به عقیده بوترین و شرپل، این دقیقا مشابه شیوه‌ای است که بلاک چین تمرکززدایی را به عنوان اصلی‌ترین لایه عملکرد خود قرار می‌دهد.

اما در سطحی عملی‌تر، این مقاله بیان می‌کند که ایجاد فضای کافی برای رشد بلاک چین‌ها در حقیقت به نفع سازمان‌های آنتی تراست است. از آنجا که هر فردی، صرف نظر از موقعیت مکانی‌اش، می‌تواند روی بلاک چین تراکنش انجام دهد، بلاک چین‌ها می‌توانند به‌وجودآورنده محیط‌های عادلانه‌تر در مکان‌هایی باشند که در آن‌ها قوانین ضد انحصار یا وجود ندارند یا به طور موثر به مرحله اجرا نمی‌رسند.

این مقاله که روز دوشنبه منتشر شد همچنین توضیح می‌دهد که در کوتاه مدت سازمان‌های آنتی تراست، که شامل نهادهایی مانند کمیسیون تجارت عادلانه (FTC) ایالات متحده نیز می‌شود، باید از پروژه‌های نوآورانه‌ای مانند فضاهای آزاد قانونی (Sandbox) حمایت کنند. سندباکس‌ها فضاهایی تحت نظارت هستند که در آن‌ها بلاک چین‌ها می‌توانند با موانع کمتر قانونی به رشد و عملکرد خود ادامه دهند.

شرپل طی مصاحبه‌ای توضیح داد:

این مسئله از یک سو شامل عدم پیگرد قانونی فعالیت‌های ضدرقابتیِ بالقوه بلاک چین‌هایی می‌شود که به شکلی کاملا غیرمتمرکز طراحی شده‌اند و از سوی دیگر، عدم وضع قوانین سخت‌گیرانه برای این بلاک چین‌ها (خصوصا در مورد ویژگی‌های کلیدی آن‌ها) را در بر می‌گیرد.

در طولانی‌مدت، سازمان‌های آنتی تراست می‌توانند به ایجاد یک چارچوب نظارتی جدید برای عملکرد این فناوری کمک کنند. ارائه مجوز قانونی به طرح‌هایی نظیر سندباکس‌ها از جمله آنهاست. طبق این گزارش، این اقدامات می‌توانند مفاهیم مربوط به فناوری بلاک چین را مجددا برای سازمان‌های آنتی تراست تعریف کرده و توجه قانون‌گذاران را به جای پیگرد قانونی سایر عملیات ضد رقابتی، به سمت مشکلات فنی مرتبط با این حوزه معطوف کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
شاهین
شاهین
4 سال قبل

بابت مقاله خوبتون ممنون . خالق اتریوم وتیمش فعالترینن دربازاررمزارزاودائمامیبینیم درحال پیشرفتوبهبوداتریوم وحتی کل بلاکچین هستن وواقعاحقشونه دومه جدول باشن امامیشه گفت نرخ ارزشون پایینترازچیزیه که حقشونه وحداقل۵۰۰دلاربایدباشه نه اینکه اکثراوقات حوالیه ۲۰۰بمونه