ویتالیک بوترین: استفاده نادرست از بلاک‌ چین به اتلاف وقت می‌انجامد

ویتالیک بوترین: استفاده نادرست از بلاک‌ چین به اتلاف وقت می‌انجامد

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم در مصاحبه با رسانه خبری تجاری Quartz که در ۲۶ نوامبر، اظهار داشت که استفاده نادرست از فناوری بلاک‌چین در برخی از صنایع منجر به اتلاف وقت خواهد شد.

بنیان‌گذار اتریوم در خلال کنفرانس بلاک‌چین Devcon4 اشاره داشت که باوجود اینکه شرکت‌هایی وجود دارند که درزمینه دست‌یابی به استانداردهای بالاتر توسط به‌کارگیری فناوری بلاک‌چین فعالیت می­‌کنند، اما بنا به اعتقاد او این فناوری در همه صنایع قابلیت پیاده‌سازی ندارد. بوترین ادامه داد:

این فناوری گاهی اوقات برای ایجاد موجی از تبلیغات پر سروصدا بکار می­‌رود. بعضی از مواقع هم افرادی هستند که واقعاً تحت تأثیر بلاک‌چین قرارگرفته و می‌خواهند چیزی که شخصاً آن‌ها را به وجد آورده است را با شغل خود هم‌راستا کنند که البته این مسئله کاملاً قانونی بوده و طبیعت انسان انجام چنین کاری را ایجاب می‌کند.

بنا بر تشخیص وی، ارزهای دیجیتال و پرداخت‌های برون‌مرزی صنایعی هستند که بیشترین تناسب و سنخیت را با فناوری بلاک‌چین دارند. وی در این باره افزود که همه ایده‌های دیگر (چه در مورد محصولات باشد و چه در مورد امور مربوط به هویت خودمختار) به‌وضوح مسائلی هستند که برای درک کامل و قابل‌قبول بودن مقیاس آن، به زمان بیشتری نیاز داریم.

ویتالیک بوترین: استفاده نادرست از بلاک‌ چین به اتلاف وقت می‌انجامد

او اظهار داشت که فناوری بلاک‌چین، ضمانت ۱۰۰ درصدی از چیزها را به‌خصوص در دنیای واقعی، به ما ارائه نمی‌دهد. همچنین بوترین از ماهیت اختصاصی بودن و تملک پروژه‌های بلاک‌چین مخصوص به شرکت‌های بزرگ فناوری مانند IBM انتقاد کرد و گفت:

من عمیقاً این مسئله را درک نمی­‌کنم اما جزئیاتی که به‌سرعت توجه من را جلب می‌کند این است که با خودشان می‌گویند: ما صاحب همه آی پی‌ها هستیم و اساساً این پلتفرم ماست و شما در حال استفاده از آن هستید. اما اساس و شالوده این فناوری، چنین چیزی نیست…

در ادامه، بوترین با اشاره به پروژه بلاک‌چین شرکت IBM که برای رهگیری مواد غذایی در جهت ارائه نوعی تأییدیه در مورد مبدأ محصولات بکار خواهد رفت، اظهار داشت باوجود اینکه پروژه IBM به‌صورت بالقوه ارزشمند است، ولی از توانایی این شرکت برای پیاده‌سازی آن مطمئن نیست.

ویتالیک بوترین: استفاده نادرست از بلاک‌ چین به اتلاف وقت می‌انجامد

بوترین در مورد مثالی از کاربردهای غیرمالی بلاک‌چین گفت که ایده تأیید اعتبار مدارک دانشگاهی که در سنگاپور پیاده­‌سازی شده است را می‌پسندد. بنا به گزارش‎‌ها، این فناوری امکان صدور دیجیتالی مدارک و گواهینامه‌های آموزشی را برای موسسات فراهم می­‌سازد.

در اوایل ماه نوامبر، وزارت آموزش مالزی از ایجاد کنسرسیومی برای دانشگاه که به‌منظور مبارزه با جعل مدرک راه‌اندازی شده است، خبر داد. این سیستم برای صدور و تأیید اعتبار مدارک دانشگاهی طراحی شده است، در حالی که هدف خود کنسرسیوم گسترش مهارت‌های آموزشی و همچنین توسعه و به‌کارگیری فناوری، توسط دانشجویان و دانشگاهیان بوده است.

منبع : Cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه