۷۵ درصد شرکت‌های اینترنت اشیا به دنبال اجرای بلاک چین هستند

۷۵ درصد شرکت‌های اینترنت اشیا به دنبال اجرای بلاک چین هستند

اگرچه هنوز کاربردهای گسترده کمی برای بلاک چین پیدا شده و وجود دارد، اما صنعت اینترنت اشیاء (IoT)، به عنوان یک بخش موثر برای تطبیق با چنین تکنولوژی‌هایی ظاهر شده است.

بر اساس گزارش کوین‌دسک، آویوه لیتان (Avivah Litan)، که یکی از تحلیلگران صنعت فناوری اطلاعات (IT) در شرکت گارتنر (Gartner) است، پس از بررسی‌هایی که در این باره داشت، بیان کرد:

۷۵ درصد از شرکت‌های پذیرنده تکنولوژی اینترنت اشیاء (IoT) در ایالات متحده، یا قبلا از بلاک چین استفاده کرده‌اند و یا قصد دارند تا پایان سال ۲۰۲۰ از آن استفاده کنند. به این ترتیب، تعداد شرکت‌های ایالات متحده که تکنولوژی بلاک چین را پیاده‌سازی کرده‌اند یا می‌خواهند تا پایان ۲۰۲۰ پیاده‌سازی کنند به ۵۰۰ شرکت خواهد رسید.

بر اساس این بررسی، تکنولوژی‌های مرتبط با بلاک چین می‌توانند یک بستر مطمئن برای انتقال اطلاعات بین شبکه‌های مجازی یا دستگاه‌ها ایجاد کنند و در عین حال بهره‌وری چنین بسترهای تبادلاتی را نیز افزایش دهند.

طبق گفته لیتان، از ۷۵ درصد شرکت‌های پذیرنده بلاک چین، ۸۶ درصد آنها، هم اینترنت اشیا (IoT) و هم بلاک چین را در پروژه‌های مختلف پیاده‌سازی کرده‌اند.

شرکت‌های حوزه اینترنت اشیاء (IoT) قصد دارند، دستگاه‌های محاسباتی را با ماشین‌های مکانیکی و دیجیتالی ادغام کنند تا از تعامل انسان با انسان یا انسان با کامپیوتر جلوگیری شود و همه چیز بدون دخالت واسطه‌ها باشد.

به عنوان مثال، اپل واچ (Apple Watch) و آمازون الکسا (Amazon Alexa)، از این تکنولوژی‌ها در کالاهای مصرفی خود استفاده می‌کنند. این تکنولوژی‌ها همچنین می‌توانند در بخش‌های سلامتی و پزشکی، صنعتی و نظامی مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به پاسخ ۶۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی، افزایش امنیت و اعتماد به معاملات چند بخشی مشترک، بهترین مزیت در شرکت‌هایی است که تکنولوژی‌های بلاک چین و اینترنت اشیاء (IoT) را ترکیب می‌کنند، در حالی که بر اساس پاسخ ۵۶ درصد از این شرکت‌کنندگان، بهترین مزیت ترکیب این دو تکنولوژی، افزایش بهره‌وری کسب‌و‌کارها و کاهش هزینه‌های آنها است.

با این حال، لیتان هشدار داد که پیاده‌سازی بلاک چینی که مرتبط با تغییرات پروتکل باشد می‌تواند برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء با عمر طولانی به دلیل نوسانات نسبتا بالای آن، دشوار باشد.

لیتان در این باره افزود:

برخی از پیاده‌سازی‌های بلاک چین در حال تقلا برای متناسب کردن آن با نرخ‌های معاملاتی است که بتواند توسط تعداد زیادی از دستگاه‌های متصل، ایجاد و تولید شود. انتظار می‌رود سیر تکاملی مورد نیاز هم در حوزه بلاک چین و هم اینترنت اشیاء در عرض ۵ تا ۱۰ سال آینده به بلوغ و تکامل خود برسد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه